Asumme 80-luvulla rakennetussa talossa. Muutamia kertoja olemme huomanneet talossa vilistävän oudon madon. Yhden saimme kiinni, mutta myöhemmin ilmestyi toinenkin.
Se on Väriltään kullan ruskea ja n. 5cm pitkä ja karvainen, jalkoja mahanalus täynnä. Se vilistää hirveää vauhtia kun sitä yrittää ottaa kiinni, eli ei ihan perinteinen "mato" Se tuli jalkalistan alta ja pakeni pistorasiaan. Onko noi "normaaleja" talon asukkeja.
Ei kai vaan tarkoita että olisi ongelmia kosteudesta?
7
6885
Vastaukset
- wagneri
Sokeritoukka sopii kuvaukseen. On kyllä vain noin 5 mm eli puolisenttiä pitkä. Harmiton olio, joka tarvinnee hieman kosteutta. Yleinen joka paikassa.
- Anita
On todellakin n. 5cm pitkä ja sillä on erittäin taipuisa ruumis, ja ihan koko matkalta täynnä pieniä karvaisia jalkoja.
- ötökkä
...vaan kuvauksesi perusteella pikemminkin juoksujalkainen:
Juoksujalkaiset (Chilopoda)
Juoksujalkaiset ovat petoniveljalkaisia, jotka ajoittain eksyvät esim. kellaritilohin. Ne saalistavat mm. siiroja. Ne eivät tee mitään vahinkoa jaovat pikemminkin hyötyeläimiä. Ruumiin jokaisessa jaokkeessa on kaksi raajaparia. Asuntojen läheisyydessä yleisin laji on jopa 30 mm pitkä ruskojuoksiainen (Lithobius forficatus). - Kimble71
heh
Onhan nuita. Harmittomia kaikenmoiset öttiäiset.... kunnes vaimo ajaa luudan kanssa ... MINUA niitä hävittämään, perhana.
Kokkeilkaapa joskus rivarissa tai kerrostalossa... kun meettä tarpeelle niin sammuttakaa valot ja rapian 10 minsan päästä kytkekää valot ja katsokaa kuinka ötiäiset juoksee karkuun...
8D - Juide
Jos se on kerta karvanenkin, muutoin se on tuhatjalkainen. Ei tietoa kosteudesta...
- Nähty on
Suosittelen alkajaisiksi pientä tutkiskelua itse, onko paikat kunnossa. Sitten kosteuskartoittajan tilaamista, ei pintamittausta, vaan lattioista edes muutamasta kohtaa poraamalla pesutilojen ympäristöstä jne.
- HeidiPa
Meidän keittiön lattialla, vilistelee välillä sokeritoukkia, mutta ne elää aikuisena vain parisenttiseksi ja on "aikuisena" väriltään keltainen..
muuten harmaa.. ne voi jos rauhas saa elää niin isoiksikin.. en oo luojankiitos nähny vielä isoa.. =§
Mutta luulen että aina jos joitain ötököita esintyy useampia kuin yksi tai kaksi niin kyseessä on jonkin lainen ongelma..
Kannattaa juuri tutkia ja odotella ja haistella jos viemärit haisee niin kiehuvaa vettä pyttyyn niin madot kaikkioo pytystä.. googlesta löytyi hyvintietoa sokeritoukista ja muistakin asunnon
"tuholaisista"
Onnea ötököiden kanssa!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2053161Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391610Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus951462- 921369
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461324Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1561236Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121178Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231009Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89922Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44803