Mitä mieltä olette näistä harvinaisemmista, mutta kuitenkin Suomessa käytössä olevista nimistä:
Sorjo
Soini
Sulo
Solina
Sirja
Sinna
Itselleni merkitsee paljon, mitä nimi tarkoittaa, ja nämä tuntuvat vähän merkityksettömiltä ainakin nopeasti vilkaistuna... mutta kauniita ne ovat silti.
Sorjo
Soini
Sulo
Solina
Sirja
Sinna
Itselleni merkitsee paljon, mitä nimi tarkoittaa, ja nämä tuntuvat vähän merkityksettömiltä ainakin nopeasti vilkaistuna... mutta kauniita ne ovat silti.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Sorjo>sukunimimäinen vaikutelma
Soini>no jaa
Sulo>ehkä totuttelun jälkeen
Solina>ehkä toisena nimenä
Sirja>ihan kiva,tunnenkin yhden
Sinna>lienee jokunen kastettukkin,ihan kiva
Sorjo= ei kuulosta hyvältä
Soini= suomalainen sukunimi ja paikkakunta Pohjanmaalla
Sulo= "sulo vileenin kaupat", vanhahtava nimi, toisaalta ei rumakaan ja tietää, että se tarkoittaa poikaa/miestä
Solina= lähdevettä, silti kaunis nimi sopisi ehkä parhaiten toiseksinimeksi
Sirja= voisi olla kiva nimi tytöllä/naisella
Sinna= kiva nimi = )
Ainoa KAUNIS nimi noista on Sinna. Sirjakin menettelee, mutta itse en sitä kyllä omilleni antaisi. Solina tosiaan kuulostaa lähdevedeltä kuten joku tossa yllä kirjoitti. Sulosta tulee mieleen nössö SuloVilen (siis Tankki täyteen-sarjasta), Sorjoa en edes miellä nimeksi ja Soini on ystävän sukunimi.
noista mikään ei ollut kaunis, anteeksi vaan... sirjasta tuli mieleen sirje joka on mielestäni erittäin kaunis nimi :)
Jos näistä pitäisi valita lapsen nimi niin Sinna. Sorjo kuulostaa ihan hirveältä!