tietoa ivf:stä?

Kuulin vähän aikaa sitten, että minun ja mieheni ainoa mahdollisuus saada lapsia on koeputkihedelmöitys. Kertokaa kokemuksistanne!

Mitä kaikkea lääkitystä joutuu ottamaan ja missä vaiheessa? Millainen ruljanssi koko juttu on minun kannaltani? Tiedän toistaiseksi vain, että joudun piikittämään itseäni hormooneilla ja sitten tehdään punktio. Ja jos munasolut saadaan hedelmöittymään, siirretään sellainen pari päivää punktion jälkeen kohtuun ja toivotaan, että se kiinnittyy ja alkaa kehittyä. Olisi kiva tietää vähän yksityiskohtaisemmin, miten homma menee.
51024
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Heippa,
käy katsomassa nettisuvut www.avaclinic.com
sieltä saat hyvää tietoa ivf hoidoista. Itselleni tehtiin se joulukuussa, nyt on rv 7. Piikitys sujuu hyvin, mutta punktio sattui. Punktion aikana saat suonensisäisesti kipu-ja rentouttavaa lääkettä. Mahasi saattaa olla arka parin päivän ajan mutta kaikki se on sen arvoista, jos tuloksena on toivottu raskaus. Tsemppiä teille!

Äänestä

Hei!
Kun lähdet hoitoihin, niin muista että aina ei sekään onnistu. Itselläni on tehty jvf-hoito neljä kertaa ja tulos on ollut pyöreä nolla. Munasoluja tuli, mutta eivät suostuneet kimppamaan nappopäiden kanssa ei vaikka koetettiin mikrohedelmöitystä. Hoidot ovat hyviä, mutta muista että se ei saa olla koko elämä. Itselläni meni 12 vuotta hoitoihin ja nyt kaunis kiitos saa riittää.
t. onnellinen ilmankin!

Äänestä

Meille tehty ivf 2 kertaa, ja muuten kaikki meni hyvin, mutta alkiot eivät kiinnittyneet.

aiomme jatkaa niin kauan, kun tulosta tulee tai kunnes lääkäri sanoo, että käyttäkää rahat johonkin muuhun.

Kyllähän se pettyminen aina tosi raskasta on, mutta ei auta kun eteenpäin.

itse hoitoa en kokenut hankalaksi, jote rohkeasti vain ja onnea matkaan.

Äänestä

Sain kuulla eilen saman: luomuvauva mahdottomuus ja vain IVF voi tuoda meille oman lapsen. Minulla munatorvet täysin tukossa ja runsaasti endoa. Kova iskuhan tuo on. Mailaillakin saa: [email protected]

Äänestä

minä olen menossa 3. ivf:ään.tällä kertaa vuorossa ns. lyhyempi kaava. nyt hoitoni alkaa näin: kierron päivänä 2 alan piikittää mahaan hormonia muutaman päivän, joka kypsyttää munasoluja. kun munasolut ovat tietyn kokoisia, piikitän mahaani ns. jarrutushormoonia,ettei munasolut kasva liikaa eivätkä irtoaisi ennen aikojaan. sitten muutaman päivän jälkeen piikitän irroitushormoonia joka irrotaa munasolut. irrotuspiikki otetaan 2pv ennen punktiota.piikityksestä punktioon menee aikaa n, 2 viikkoa ja lääkärillä käyntejä on muutamia .onhan se ruljanssia,mutta täysin kestettävissä. Onnea teille!!!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


marita kirjoitti:

Kuulin vähän aikaa sitten, että minun ja mieheni ainoa mahdollisuus saada lapsia on koeputkihedelmöitys. Kertokaa kokemuksistanne!

Mitä kaikkea lääkitystä joutuu ottamaan ja missä vaiheessa? Millainen ruljanssi koko juttu on minun kannaltani? Tiedän toistaiseksi vain, että joudun piikittämään itseäni hormooneilla ja sitten tehdään punktio. Ja jos munasolut saadaan hedelmöittymään, siirretään sellainen pari päivää punktion jälkeen kohtuun ja toivotaan, että se kiinnittyy ja alkaa kehittyä. Olisi kiva tietää vähän yksityiskohtaisemmin, miten homma menee.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu