Korvaukset?

Hei.
Olen vähän päälle parikymppinen opiskelijamies ja sain tietää, että entinen tyttöystäväni (20v, asuu kotona) on raskaana ja minusta on tulossa isä. En halua lasta, mutta tämä ei suostu aborttiin (joo joo, se on naisen päätös, blablablaa..). Joudunko maksamaan korvauksia? Kuinka suuria ne on? Entäs jos minulla ei ole varaa maksaa niitä (opintotuki 250e..)?
Kiitos paljon tiedoista etukäteen.
7606
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Luepa "muijan" keskiviikon kevennys vauvasta. Pääset vähän jyvälle siitä mitä vauva tarkoittaa!

Naisen näkökulmasta katsottuna neuvoisin sinua puhumaan avoimesti tyttöystäväsi kanssa. Kerro reilusti mitä ajattelet!

Luonto on ovela. Kun nainen tulee raskaaksi,luonto alkaa valmistaa naista heti äitiyteen. Hormonitoiminta muuttuu ja se vaikuttaa myös mielialaan. Luonto pehmittää mieltä ja nainen valmistautuu äitiyteen koko raskauden ajan.Tunne-elämä muuttuu. Ennen raskautta moni nainen on ollut sitä mieltä,että voi päätyä aborttiin "vahingon" sattuessa. Raskaus pehmittää kuitenkin mieltä ja abortti tuntuu mahdottamalta ajatukselta sitten kun se on ajankohtainen.
Kerron omasta kokemuksesta ja työni kautta monen naisen kokemuksesta.

Minimi elatusmaksu tänä päivänä yhdestä lapsesta on 118.15 euroa/kk. Kunta maksaa tämän,jos elatusvelvollisen maksukyky ei riitä.Opiskelijan kohdallahan näin on.

Mutta yrittäkää puhua tyttöystäväsi kanssa. Kyseessä on todella iso asia.Mahdollisesti yhden pienen ihmisen elämä!ja lisäksi sinun ja tyttöystäväsi!

Äänestä
  • Minkä kunta maksaa, sen se myös jossain vaiheessa perii takaisin, joten rästiinkään ei niitä kannattaisi jättää. Minunkin exä velkaantuu koko ajan kaupungille, kun ei rahat riitä maksuun.

    Äänestä

n tahdo mitään moraalisaarnaa pitää, mutta kannattaa miettiä etukäteen mihin on valmis ja halukas ja mihin ei ja sitten myös hoidettava asiat niin, ettei ikäviä yllätyksiä satu (ei kannata jättää ehkäisyä yksin naisen huoleksi, tai sitten on ainakin varmistuttava siitä, että sitä myös käytetään ja huolellisesti).

lapsesta vastuu kuuluu molemmille vanhemmille ja lapsi on ja pysyy koko loppuelämän. naisen päätöshän tuo aborttiasia n siinä mielessä, että se sattaa koskettaa naista koko loppuelämän ajan (psyykkisiä traumoja). siksi naisen onkin annettava päättää.

en kyllä sanoisi, että tyttöystäväsikään järin aikuinen on, jos ei ole huolehtinut vastuuntuntoisesti ehkäisystä ja jos vielä asuu vanhempiensa luona (ei ole kovinkaan itsenäinen) joten voisi olla fiksua hänenkin vielä pohtia uudemman kerran mitä elämältään todella haluaa.

Äänestä
  • HEI!

    Onko tuo isäehdokas sinusta vastuuntuntoinen ,nimittäin eikö lapsen tekemiseen tarvita kaksi??? Minun mielestä ehkäisy kuuluu molemmille.... Eikö sinunkin mielestä???

    Äänestä

  • Naikkonen kirjoitti:

    HEI!

    Onko tuo isäehdokas sinusta vastuuntuntoinen ,nimittäin eikö lapsen tekemiseen tarvita kaksi??? Minun mielestä ehkäisy kuuluu molemmille.... Eikö sinunkin mielestä???

    minä kirjoitinkin, jos vain viitsit lukea muunkin, kuin lopun.

    Äänestä

Koska olet vähävarainen,voit sosiaalitoimistossa anoa vapautusta elatusmaksusta,täyttämällä yhden kaavakkeen.Jos olet työttömänä silloinkin saat vapautuksen elatusmaksusta.Vasta kun olet töissä niin joudut maksamaan elatusmaksun.
Joten ei yhteiskunta sinua tiukoille laita vaikka sinusta isä tuleekin.
Et joudu noita elatusmaksuja perästä päin maksamaan jos olet sopinut asiat sosiaalitoimiston kanssa.Ei ne sinun elämääsi liian tiukalle laita.
Niin kauan kun et ole työelämässä ei tarvitse maksaa elatusmaksuja.

Äänestä

20-vuotias on kypsä äidiksi
ja lapsi kasvattaa
mistä on tullut ajatus
että ainoa/paras/oikea
synnytysikä on 25-30 ?

lapsi tulee kun on tullakseen
pärjättiin sitä ennenkin

-napakasti-

Äänestä

Kommentoi aloitusta


isä? kirjoitti:

Hei.
Olen vähän päälle parikymppinen opiskelijamies ja sain tietää, että entinen tyttöystäväni (20v, asuu kotona) on raskaana ja minusta on tulossa isä. En halua lasta, mutta tämä ei suostu aborttiin (joo joo, se on naisen päätös, blablablaa..). Joudunko maksamaan korvauksia? Kuinka suuria ne on? Entäs jos minulla ei ole varaa maksaa niitä (opintotuki 250e..)?
Kiitos paljon tiedoista etukäteen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu