Kertokaa UFO-havainnoistanne ja laittakaa näkyville myös valokuvia.
UFO- havaintoja
F.S
302763
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 30
Vanhimmat
Onko kuva aito?
http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/michelleburbank/detail?.dir=/helsinki buss station&.dnm=helsinki 27.8.2003 unknown object.jpg
Onko havaintoja kyseiseltä päivältä?
Tuo kuva ei ole aito. Kyllä semmoinen pitäisi tajuta että jos tollainen alus olisi ollut.
siittä olisi kyllä kerrottu uutisissa, jos ei suomen uutisissa.
muun mailman uutisissa ainakin.
Tämmöiset perusasiat kannatta eka päätellä pois. ennen kuin rupee miettimään asioita.
"siittä olisi kyllä kerrottu uutisissa, jos ei suomen uutisissa. "
Ai uutiset ovat sinulle Jumalan sanaa? Tietäisitpä.
...onko kuva aito, mutta 27.8.2003 näin suuren avaruusaluksen helsingin yläpuolella.Havainnon tein iltapäivällä ja valokuva(mikäli aito)on otettu illalla(luultavasti).
Havaintoja?
Kuva ei voi olla aito. Ton kokoinen alus Helsingin keskustassa, olisi noussut aikamoinen kohu ja vallalla olisi varmaankin paniikkimielialaa. Jossakin muuallakin käytäisiin tätä keskustelua kuin näillä hörhöfoorumeilla. Lisäksi kuva on photoshopilla tehdyn näköinen.
Millaisia ihmisten havainnot on? MTV3:n aamutv:ssä oli juttua jostain videolle kuvatusta valopallosta joskus syksyllä. Ellen väärin muista, niin se oli kuvattu elokuussa.
MTV3:n aamu-uutisisissa näytettiin amatöörin vantaalla kuvaama filmi valoilmiöstä, joka joidenkin tietojen mukaan muistutti palavaa lentokonetta.En kuitenkaan tarkoita tuota vantaan tapausta, ja asia on kuten sanoin - Helsingissä näyttäytyi suuri UFO-alus 27.8.2003.
Mitä olet nähnyt ja mistä tiedät että se oli ufo-alus?
-Havaintopaikka oli itä-helsinki.
-Alus näytti valokiekolta.Kokoa vaikea arvioida
tarkkaan, halkaisija ehkä kuitenkin >1km.
-Myöhemmin laskeutui alas(noin kilometrin korkeuteen)valopallo, joka välkkyi voimakkaasti, muuttuen välillä tummaksi.
Mutta miksi siitä ei ole kerrottu uutisissa? Miksi kukaan ei ole nähny tätä tapausta?
Miksi kukaan ei ole kertonu tästä kuin vasta nyt?
...Ja mites on lääkityksen laita?
Vaikka uskonkin ufoihin jne niin ei ton kokoista avaruusalusta ole käyny suomessa.
Olen keskustellut muutaman silminnäkijän kanssa ja he sanoivat nähneensä suuren välkkyvän valopallon taivaalla 27.8.2003.
Miksi ei uutisoida?
Tapaus on ns.uutispimennossa.
Vantaalla kuvattu palava esine oli todennäköisesti avaruusromua. Siis jonkin kantoraketin kappale (vaihe) tai vaikkapa vanha pienehkö satelliitti joka vain paloi maan ilmakehään syöksyttyään.
http://www.dimka.com/daily/dd010323.html
http://www.dci.ca/dci_in_space.htm
Tai harhautunut ohjuskokeilu.
http://www.newsnet5.com/news/1679316/detail.html
tuo lienee ainut kuva siitä esillä?
tuli mieleen että kuvassa on outo rajaus jos henkilö on koittanut kuvata taivaalla näkyvää hommaa niin miksi kameraa ei ole kohdistettu taivaalle vaan ikäänkuin sielä ei edes mitään olisi kuvan rajauksen mukaan...
Olisikohan niin, ettei tämä kyseinen ufo olekaan näkynyt kuin aivan vähän aikaa, muutamia sekunteja kenties. Kuvasta välittyy sellainen tuntu ettei siinä näkyvää kiekkoa ole alunperinkään aiottu kuvata, vaan linja-autoasemaa tai/ja tunnelmaa illan hämyssä.
Sitä paitsi kiekon keskeltä näkyy selvästi läpi, kuitenkin niin että kiekon läpinäkyvän osan takana oleva taivas on tummempi kuin muualla kuvassa. Reunat ovat selvästi läpinäkymättömät ja kirkkaat. Aika seppä pitää tämän kuvankäsittelijän olla, jos kuva on feikki (ja niinhän se varmaan onkin).
...ei välttämättä näy läpi.Kiekkomaisten UFO-alusten alaosasta voi näkyä(heijastua?)aluksen ympäristön(taivaan)värit ja esim. pilvet.
Kuvan aitouteen en ota kantaa.
Havaintoja viime elokuulta?
jo useaan otteeseen. Ei ole tullut. Case closed.
....Helsingin taivaalla 27.8.2003.
...kuvakin(ei valokuva)siriuslaisesta aluksesta:
http://www.luisprada.com/Protected/Galactic_Federation_Fleets.htm
...se valokuva?
Vai haluaa Luis Pradakin osansa huiputuksen tuotosta. Säälittävää.
Eikä vieraillutkaan. Johan tuosta muutkin kuin ufoväki olisivat ilakoineet, mutta kun ei niin ei. Case closed.
...Luis Pradasta mitään.Laitoin linkin kuvaan siksi, koska se vastaa sitä mitä itse näin(ja todennäköisesti moni muukin)Helsingissä 27.8.2003.
...se mitä sanoin UFO-alukseen liittyen, on totta.
Kuva http://www.luisprada.com/Protected/IMAGES/Disk3.gif on feikki.
...kertomaan havainnoistaan(myös MTV3:n esittämän filmin nähneitä).
http://www.turks.us/article.php?story=20040203185205221
tapauksesta lisätietoa.
http://www.reuters.com/locales/newsArticle.jsp;:401d3623:f772cd224219f649?type=worldNews&locale=en_IN&storyID=4256978
Amatöörin kuvaama UFO-filmi näytettiin MTV3:n aamu-uutisissa pari kuukautta sitten.UFO muistutti joidenkin tietojen mukaan palavaa lentokonetta ja oli hyvin suurikokoinen.
Silminnäkijät, kertokaa havainnoistanne!
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=679&posting=22000000002227968
Siinä selitys jossa on järkeä.
Muista tsekata myös jutussa olevat linkit.
....silminnäkijöitä kertomaan havainnoistaan(myös MTV3:n esittämän filmin nähneitä).
kyllä ihan tolta avaruusromulta se filminpätkä.