Digitoday eilen.
Ovatko ACN:n luvut luotettavia
Monet ovat epäilleet ääneen ACN:n ilmoittamia tilaajamääriä. Selvää kuitenkin on, ettei yritys ole pystynyt avaamaan tuollaista määrää liittymiä.
Digitodayn toimituksen on kantautunut viestejä myös siitä, ettei yhtiö ole pystynyt hoitamaan edes tilauksiin liittyvää paperisotaa ja se on jopa kadonnut tilauksia. Yllättävä suosio tietää myös pulaa tarvittavista sim-korteista. Myös yhtiön velvoitteet tilauksia hankkineisiin edustajiin hoituvat luvattua hitaammin.
Numeron siirrosta huolehtivan Suomen Numpacin toimitusjohtaja Markku Brummer, joka ei kommentoi operaattorikohtaisia palvelumääriä, uskoo kuitenkin ACN:n suuriin tilaajalukuihin.
Hän vahvistaa myös, että ACN syö asiakkaita vanhoilta operaattoreilta, sillä 70-90 prosenttia sen asiakkaista tulee numeronsiirron kautta.
Ovatko ACN:n luvut luotettavia
Monet ovat epäilleet ääneen ACN:n ilmoittamia tilaajamääriä. Selvää kuitenkin on, ettei yritys ole pystynyt avaamaan tuollaista määrää liittymiä.
Digitodayn toimituksen on kantautunut viestejä myös siitä, ettei yhtiö ole pystynyt hoitamaan edes tilauksiin liittyvää paperisotaa ja se on jopa kadonnut tilauksia. Yllättävä suosio tietää myös pulaa tarvittavista sim-korteista. Myös yhtiön velvoitteet tilauksia hankkineisiin edustajiin hoituvat luvattua hitaammin.
Numeron siirrosta huolehtivan Suomen Numpacin toimitusjohtaja Markku Brummer, joka ei kommentoi operaattorikohtaisia palvelumääriä, uskoo kuitenkin ACN:n suuriin tilaajalukuihin.
Hän vahvistaa myös, että ACN syö asiakkaita vanhoilta operaattoreilta, sillä 70-90 prosenttia sen asiakkaista tulee numeronsiirron kautta.
Vastaukset 11
Vanhimmat
...oli viestisi sanoma. Todistitko jotain? Voi olla,että ACN:llä suomessa "paljon" liittymiä, mutta kuinka paljon? Pahinta kaikessa on pystymetsästä otetut amatöörimäiset puuhastelijat, jotka lupaavat kymmenen hyvää ja yksitoista kaunista myydessään ACN-liittymiä ja varsinkin "mahdollisuutta" eli toteutumatonta unelmaa. Montako edustajaa suomessa jo on? 6000....7000? Eipä ole häävit markkinat suurimmalle osalle heistä! Veri punnitaan tämän kevään kuluessa, kunhan alkuhuuma laantuu. Mutta ilman ammattitaitoa edustajien veri jää kyllä punnitsematta!
"Montako edustajaa suomessa jo on? 6000....7000? Eipä ole häävit markkinat suurimmalle osalle heistä!"
Kyllä noista suuri osa tippuu pois, mutta sanon oneksi sitkeimmät jäävät ja he todellakin saavat toimeentulonsa tästä.
Mitä tarkoittanet "häävit" markkinat. Kyllä markkinaa löytyy jos vain jaksaa tehdä töitä.
Sitä en ymmärrä, kun tuolla jo muutamat ovat hehkuttaneet hankkineensa tuhansia henkilökohtaisia asiakkaita, että miten se on mahdollista, kun jo tuhannen liittymän saamiseen täytyy tavata väh. 5000 ihmistä, että mitenkä tässä ajassa on tuohon pystynyt.
Noo toiset ovat nopeeta ja sitäkin taitavempia.
Niin, mitähän kokoluokkaa ACN:n liittymämarkkinat suomessa ovat? Veikkaisin että maksimissaan 400000 -50000kpl? Monellekko siitä tuloa irtoaa? Sitäpaitsi monet "edustajat" syövät kokoajan ehkä potentiaalisia asiakkaita turhanpäiväisellä hehkutuksellaan ja jeesustelullaan. Tämä on sitä amatöörimäisyyttä! Ja jos ainoa markkinavaltti on olla halpa, niin eipä ole pitkässäjuoksussa kannattavaa liiketoimintaa. Ainoa,mikä loppupeleissä ratkaisee on se tulos mikä viivan alle jää. Ja kuinkas moni edustaja voi tippua pois? Silloinhan joutuu hankkimaan lisää edustajia omaan "organisaatioonsa" että voi edes samat tulot säilyttää? Tokihan jotkut tästäkin touhusta jotain tienaavat, mutta kunhan alkuhuuma hellittää, niin silloin kuva muuttuu todellisemmaksi. Markkinoita löytyy kovalla työnteolla, siitä minullakin pitkä kokemus, mutta työssä pitää olla ammattimainen ote, varsinkin myyntityössä. Se kun on ikäväkyllä niiltä(monelta) ACN-edustajalta puuttunut, joihin olen kohta vuoden aikana törmännyt!
Onko tuo esittämäsi luku jotain lapsellista höpinää vai vanhan miehen vaikeutta hahmottaa yli viisinumeroisia lukuja. Vai onko tuosta pois nyt se antiACN:läisten kuuluisa nolla joka kuuluu vähentää ymmärtämisen helpottamiseksi, jokaisesta luvusta yli 1000.
Jotkut vaan eivät millään voi uskoa, että ACN on saanut 60 päivässä 130000 asiakasta, joten sitä yritin todistella.
7000 edustajalle jää jokaiselle n. 650 asiakasta/edustaja. Ja ne edustajat, jotka jaksavat tehdä töitä pitkällä aikavälillä ja heillä on visio. He pärjäävät.
Tietenkään kaikista ei koskaan tule "huippuedustajia", mutta mahdollisuudet ovat samat.
ACN on parantanut palveluaan jo huomattavasti.
Soitin äsken asiakaspalveluun, johon ei tarvinnut jonottaa ollenkaan, ja siellä vastasi ammattitaitoinen suomea puhuva mies.
ACN tarjoaa myöhemmin muitakin palveluita. Matkapuhelut ovat vain siisän heitto tuote. ACN hankkii hyvillä tarjouksilla asiakaskunnan, joille voi tarjota myöhemmin laajakaistaa,lankapuheluita ja sähköä.
Minun unelmani alkaa pikku hiljaa toteutua ja mahdollisesti kohta voin valita työaikani, sillä
olen aika huono heräämään aamuisin:)
Etkö sinä likka osaa lukea tekstiä? Tuohan tarkoittaa että 400t liittymää - 50t eli voi siis olla 350t-450t liittymää. Eli jos ei vieläkään mennyt jakeluun niin hakeudu hoitoon.
Etkö sinä ressukka ole käynyt kouluja? Tuosta taas huomaa ACN-edustajien tyhmyyden. Ei ihme vaikka onkin vihaisia asiakkaita.
Acn:n markkinat Suomessa ovat aivan yhtä suuret verrattuna muihin Operaattoreihin lukuun ottamatta suuryrityksiä, jotka eivät kuulu ACN:n markkinoihin.
ACN:n markkinavaltteja mielestäni ovat:
Hyvä asiakaspalvelu, Toimiminen Suomen parhaassa palveluverkossa (Telia-Sonera),Markkinointitapa (miten muuten ACN olisi voinut saada 130000 asiakasta 60 päivässä?),ACN:n muuttumiskyky, koska ACN ei ole palveluoperaattori, vaan asiakashankintayhtiö ja kansainvälisyys.
ACN:llä on pitkän aikavälin suunnitelmat koko maailmaa koskien.
Alalla työskennelleenä tiedät, mikä maksaa eniten. Asiakashankinta: mainostus ja markkinointi.
Perinteiset operaattorit tekevät aluksi suuret investoinnit ja kestää kauan, ennen, kuin kulut on saatu takaisin. ACN lähtee pienillä kustannuksilla liikkeelle ja maksaa palkkioita reaalituotosta.
Miten edustaja tippuu? Vaikka edustaja lopettaa liiketoiminnan, niin liikevaihto jää, josta palkkiot maksetaan.
Vai lopetetko kännykän käyttämisen, jos sinulle liittymän myynyt lopettaa myymisen?
Osalla on ammattimainen ote ja osalla ei.
Minä kyllä yritin esittää, että tuo olisi 400t
500t elikkä yhteensä 900tuhatta. Elä vain sano ettei tuo ole mahdollista. On se yhtähyvin mahdollist kuin 600tuhattakin js Soneran 2,4milj.
"Perinteiset operaattorit tekevät aluksi suuret investoinnit ja kestää kauan, ennen, kuin kulut on saatu takaisin."
Tuo kuuluisi sanoa, perinteiset operaattorit ovat tehneet aluksi suuret investoinnit jotka "yhteiskunta on maksanut".
vaan suuren yhtiöt ovat tehneet ensin suuren velan, jota suomalaiset typerät maksavat suurilla laskuillaan pois. Näin toimii RL, Sonera ja DNA. Valitettavasti DNA otti tästä liian ison riskin ja on pian konkursissa!
Siis samaan tapaan kuin asuntoa ostaessa useimmiten toimitaan? Olisiko verkot voinut maksaa pienillä laskuilla pois, esimerkiksi 30 vuoden laina, josta pienillä puhelinlaskuilla olisi maksettu vain korkoja. Sitten tulisi ACN, maksasi käteisellä velan pois ja kaappaisi polkumyynnillä asiakkaita, jotka ei ainakaan aluksi ole kannattavia. TS:n kannalta ACN-asiakkaat on pois kilpailijoilta, joten kilpailijat ei ainakaan hyödy heistä, mutta TS saa ehkä hieman tuloja. Lopulta samat asiakkaat ajautuu ehkä TS:lle ja hinnat nostetaan sopivalle tasolle.