Vieläkö on tapana maksaa???
Tilakaupat kiikarissa vielä 2004 aikana...
Kumpi hoitaa, ostaja vai myyjä?
Suhteessa kauppahintaan paljonko?
Olen ymmärtäny että on vaan ollut tapana. Liittyi ennakkoperinnön jakoon. Mitään laki perusteita ei kai ole koskaan ollutkaan. Tietojeni mukaan 10 000€:n lisälasku tulossa per sisarus jos se pitää maksaa. Kyl sillä jo pienehkö kasan ostais apulantaa ja muuta.
Sisarosuuksien saajat, miltä tuntuu?
Tilakaupat kiikarissa vielä 2004 aikana...
Kumpi hoitaa, ostaja vai myyjä?
Suhteessa kauppahintaan paljonko?
Olen ymmärtäny että on vaan ollut tapana. Liittyi ennakkoperinnön jakoon. Mitään laki perusteita ei kai ole koskaan ollutkaan. Tietojeni mukaan 10 000€:n lisälasku tulossa per sisarus jos se pitää maksaa. Kyl sillä jo pienehkö kasan ostais apulantaa ja muuta.
Sisarosuuksien saajat, miltä tuntuu?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Oletko alle 40 vuotias ja oletko ottanut selvää aloitustuesta te-keskuksesta? On kuulemma nousussa juuri nyt kun eu:n taholta on tullut nootti Suomen maksamasta liian pienestä aloitustuesta.
Ja käytäntöä perinnön siirtoon !!!
Perinnöstä aina menee vero joten sellaista tulee välttää.
Toisinsanoen: perintötapausta välttääksesi tee tilakauppa kohtuullisella hinnalla jonka virallisesti maksat. Sitten vanhempi sukupolvi (vanhempasi) saavat rahat ja käteisen voi aina siirtää verottajan huomaamatta takaisin. Sitten voitte rauhassa sisarten kesken jakaa ihan miten parhaaksi katsotte.
On otettu selvää ja paperiasiat on rullaamas. Olen reilu 30. Pitäs vaan saada päätökset brysselistä että viranomaiset suostuu laittaa asiaa eteenpäin.
>Vieläkö on tapana maksaa???
>Tilakaupat kiikarissa vielä 2004 aikana...
>Olen ymmärtäny että on vaan ollut tapana. >Liittyi ennakkoperinnön jakoon. Mitään laki >perusteita ei kai ole koskaan ollutkaan. >Tietojeni mukaan 10 000€:n lisälasku tulossa per >sisarus jos se pitää maksaa. Kyl sillä jo >pienehkö kasan ostais apulantaa ja muuta.
>Sisarosuuksien saajat, miltä tuntuu?
Pahalta tuntuu. Sisarus ostaa pilkkahinnalla satojen tuhansien omaisuuden. Kaupassa saa asunnon, työpaikan, rantaa ja metsää. Itse saan nimellisen korvauksen sisarosuuden nimissä. Rahalla en saa edes kattoa pääni päälle. En saa asuntoa ostaessani minkäänlaisia avustuksia yhteiskunnalta (TE-keskus), työppaikaa en voi itselleni ostamaan saati minkäänlaista varallisuutta tulevaisuuden turvaksi. Työsuhteeni on määräaikainen, tv:ssä kerrottiin jälleen uusista irtisanomisista... Tasan ei käy onnen lahjat. Vieläkö joku ihmettelee kerrostalossa asuvien kaupunkilaissisarusten katkeruutta...?
Rekisteröi oma nimimerkki
Liity Suomi24:n jäseneksi ja rekisteröi ikioma nimimerkki!
Rekisteröinti kannattaa, koska sama nimimerkki on käytössäsi sekä chatissa että keskusteluissa eikä kukaan muu voi samaa nimimerkkiä palveluissa käyttää.
Varaa oma nimimerkki