Olen juuri hankkinut vanhan tietokoneen ja tässä on Ad-aware kysyisinkin nyt "uutena"käyttäjänä mikä se on ja miten toimii.
Ad-aware
"urpo"
91615
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
...erikseen selostamaan kun tuolta linkistä löytyy hyvä selostus:
http://koti.mbnet.fi/pattaya1/adaware.htm
Kannattaa muuten katsella koko sivusto!
kiitos,kävin tuolla ja sain sieltä ladattua ohjelman suomen kielelle,nyt ymmärrän jo enemmän.
Sillä poistetaan koneelta spywaret eli vakoilu ohjelmat. Minun mielestä kokeilun arvoinen ohjelma. Pitäis olla joka jannun koneella. Että semmosta. Klikkaa auki ja paina sitä satiaisen näköistä painiketta (etsi nyt). Anna rullata. Sen jälkeen kuuluu merkkiääni jos spywarea on löytynyt. Sitten klikkaat oik. alalaidasta jatka ja jatka/poista.
Mulla meni kone täysin sekaisin kun käytin kyseistä ohjelmaa, Nettiyhteys ei pelannu ja muutenkin koko homma oli hidas kuin etana tai etanaakin hitaampi.
Samoin kävi mulla.
En ymmärrä miksi sitä kehutaan.
tarkkana mitä ohjelmia poistat koneeltasi ad-awarella.
Monet ilmaisjakeluohjelmat eivät toimi jos poistat kylkiäisenä tulevat mainokset.
Joidenkin ohjelmien asennus koneelle aiheuttaa muutoksia WINSOCKissa ja kun näitä ohjelmia sitten poistetaan koneelta tavalla tai toisella niin joissakin tapauksissa koneen internet-yhteys katkeaa.
Kyseisiä ohjelmia ovat mm.CommonName, New.net,Webhancer ja SahAgent , niitä on myös useita muita.
Kyseiset ohjelmat tulevat hyvin usein p2p-ohjelmien mukana (esim Kazaa,Grokster, Morpheus ja useiden muiden, myös RealOne) niin noiden poisto Ad-Awarella tai 'käsipelillä' voi aiheuttaa ongelmia nettiyhteydessä. Ja vaikka ei kyseisiä 'juttuja' / poistoja ole tehty niin se nettiyhteys voi vaikka katketa / asetukset muuttua ykskaks jos kone menee vaikka tilttiin ja sillon niiden takaisin saaminen ohjeita lukemalla ja asetuksia muuttamalla yms. voi kestää kauan. Tätä varten on suositeltavaa asentaa koneelle valmiiksi ladattavat nettikorjaus 'palikat' ja ladata ne koneelle valmiiksi jos vaikka joskus tulee ongelmia nettiyhteyden kanssa syystä tai toisesta.
Lisätietoa ja muita ohjeita löytyy esim. löytyy myös tuosta whndnfix.zip tai lspfix.zip
Se on sellaisten "vakkojaohjelmien" poisto-ohjelma, ne vakoojat ei välttämättä ole vaarallisia, mutta urkkivat surffailutietojasi myydäkseen ne kaupallisin tarkoituksiin eri mainostajille. lisäksi vakoojaohjelmat (spyware) saattavat hidastaa konetta.
Jos oot hankkinu vanhan tietsikan, saattaa olla, että myös toi AdAware onvanha versio (uusin on Version 6.0 Build 181). Poista se vanha ja hae uusin http://www.lavasoftusa.com/finnish/software/adaware/
Lataa (oikean reunan linkki)
Kiitosta vaan hyvästä infosta.
Latasin ohjelman, ja suoritin skannauksen.
Löytyi 203 tiedostoa, jotka poistin.
Uudelleen käynnistyksen jälkeen netti on toiminut huomattavasti nopeammin, eikä yhteyskuvakkeita tule käynnistäessä.
SUURET KIITOKSET!