Apua! Kertokaa ihmeessä mitä mun täytyy tehdä. Eilen kone ilmoitti et on löytynyt virus. Norton lähti selaileen ja sammutti useamman kerran päivän aikana koneen. Nortonissa lukee vaatii pikaista huomiota ja sähköpostin kohdassa on punasta ja siin lukee virhe. Mut en saa nortonia toimimaan et se etsis sen viruksen kun se väläyttää itseään vaan pikaisesti mutta ei käynnisty. Jotain kone tuntuu latailevan koko ajan?? Mitä mun pitäs ny tehä??
Virus
Minttu
8921
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ota yhteyttä tukeen. Yksi virustorjuntaohjelman tärkeistä ominaisuuksista on siihen kuuluva tuki koskien ongelmatilanteita.
Muutoin viestistäsi on mahdoton päätellä mikä koneellasi kummittelee. Sammumisesta voisi epäillä Blasteria tai sen jotain variaatiota.
Teepä näin. Mene osoitteeseen www.virustorjunta.net
ja valitse sieltä vasemman laidan palkista jonkin yhtiön online-virustarkistuohjelma. Sillä pitäisi lähteä jos Norton ei kykene.
nyt on viruksen nimi tiedossa W32.HLLW.Gaobot.FQ
Pahus ei anna poistaa tiedostoa jossa virus on joku sysinfo.exe. Joitain osia oli karanteenissa poistin ne mut virus vain jyllää. Emätiedostoa ei anna laittaa karanteeniin eikä poistaa. Mitäs nyt?
jos olet varma että tiedosto on virus, eikä viruksen muuttama oikea tiedosto, niin yksi keino yrittää poistaa tiedosto on käynnistää kone vikasietotilassa ja etsi komennolla hakea päivämäärän ja ajan avulla ko.virusohjelman tunnistamat tiedostot ja poistaa ne. aja sen jälekeen virusohjelma uusix. itse sain poistettua sen vitun mydoomin vastaavalla tavalla ennen f-securen korjausohjelmaa. ole varovainen ettet poista koneen omia tiedostoja. vastaa jos tepsi.
Kun laitat osoitteita niin tee niistä samantien linkki jopta klikaamalla pääsee sille sivustolle.
Näin saat tehtyä linkin:
Kirjoita ensin http:// ja sitten kirjoita osoite perään niin tulee linkki!
Kirjoita siis näin:
http://www.virustorjunta.net/
Sammuta ensin System Restore ja sitte paina
Ctrl Alt Delete ja sieltä sammutat ton sysinfo.exe
Sitte vaan scanni päälle.
Sulje netti skannaamisen ajaksi voi nopeuttaa koneesi toimintaa.
Iso hali Mikolle. Se piru lähti kun tein niinkuin käskit. Pusuja sulle!
Poista se Norton ja tee näin: Mene tähän linkkiin niin saat Kunnollisen ja suomenkielisen Virustentorjunta-ja palomuuriohjelmiston, eikä tarvitse edes olla Elisan asiakas:
http://www.elisa.fi/index.cfm?t=1&o=113.00&did=1196
ja klikkaa siellä sivulla sinisellä kirjoitettua:
Elisan tietoturvapalvelun asennusohjelma-lausetta,ja avautuu uusi ikkuna klikkaa AVAA niin Elisan tietoturvaohjelmsto alkaa asentua koneellesi ja voit käyttää sitä 30pv ilmaiseksi!!
Kun olet asentanut Elisan tietoturvapalvelun ohjeen mukaisesti, niin soita sitten Elisalle ja sano jotta haluat käyttää jatkossakin koe ajaksi imuroimaasi Elisan Tietoturvaoohjelmaa Puh.0800 93866 soita kuukauden sisällä niin saat salasanan jonka kirjoitat sitten sinne Elisa tietoturvapalvelun sivulle, niin ohjelmaa toimii niin kauan kun maksat sen vajaa 6€/kk maksun ja eka kerralla 8.24€ kytkentämaksun