Törkeää...

Ensin porukka hakee ruotsinkieliselle puolelle opiskelemaan vapaille opiskelupaikoille ja sitten ne hakee seuraavassa mahdollisessa yhteishaussa johonkin muualle. Meillä taitaa olla ensi syksynä vaan 10 opiskelijaa jäljellä 26, jotka aloitti syyskuussa. Älkää hakeko, jos ette ole valmiita opiskelemaan koko opiskeluaikaa ruotsiksi!!! Kiitos.
3536
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Siellä koulussa on tuollainen kato?? Onko opetus huonoa, parempi tulevaisuus muualla? Itse olen 1. vuotta amk:ssa, tulen vaihtamaan yliopiston puolelle ensi vuodeksi, mielestäni yliopistotutkinto on "tasokkaampi" ja varvempi tuomaan leivän pöytäään, mutta sitähän ei tiedä.

Omassa AMK:ssa informaatio ei kulje(tekniikan ja liikenteen yksikkö =)) osa opettajista nössöjä, koulussa turhaa lukion asioiden kertausta(matematiikka,fysiikka,kemia) ja en pidä AMK:n opetuksesta yleensä.

Äänestä

Tuo johtuu ainoastaan siitä, että ruotsinkielisille linjoille pääsee sisään kuka tahansa joka osaa ovesta sisään. Ei suomalaisia suomessa kiinnosta opiskella millään marginaalisella ruotsin kielellä, joku englanti on jo asia erikseen.

Äänestä
  • Mutta eikö siitä ole etuakin, jos on suomenkielinen ja pystyy hallitsemaan toisen kotimaisen kielen? Sehän on vaatimuksena monilla työpaikoillakin erityisesti kaksikielisillä alueilla. Ja lisäksi on mahdollisuuksia työllistyä muissa pohjoismaissa tai vaikka jatkaa opiskeluja siellä.

    Onko näin?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Minä kirjoitti:

Ensin porukka hakee ruotsinkieliselle puolelle opiskelemaan vapaille opiskelupaikoille ja sitten ne hakee seuraavassa mahdollisessa yhteishaussa johonkin muualle. Meillä taitaa olla ensi syksynä vaan 10 opiskelijaa jäljellä 26, jotka aloitti syyskuussa. Älkää hakeko, jos ette ole valmiita opiskelemaan koko opiskeluaikaa ruotsiksi!!! Kiitos.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu