Olen 4 vuotiaan pojan yh-äiti ja ylpeä.
Nyt odotan toista lastani ja olen 4 viikolla.
Edellisen kanssa ei jännittänyt näin paljoo eikä oikein ollenkaan.
Lapsilla on sama isä vaikka tästä lapsesta hän ei tiedä eikä saa tietääkään. Nyt ihmettelet,ompa ihme äiti...
Joskus vaan on parempi että isä ei tiedä kaikkea ja tämä on niistä asioista 1.
Aurinkoista viikonloppua teille kaikille !
Nyt odotan toista lastani ja olen 4 viikolla.
Edellisen kanssa ei jännittänyt näin paljoo eikä oikein ollenkaan.
Lapsilla on sama isä vaikka tästä lapsesta hän ei tiedä eikä saa tietääkään. Nyt ihmettelet,ompa ihme äiti...
Joskus vaan on parempi että isä ei tiedä kaikkea ja tämä on niistä asioista 1.
Aurinkoista viikonloppua teille kaikille !
Vastaukset 7
Vanhimmat
mietin, että jos aikuisten ajattelumaailma on tällainen, niin milloinkahan minusta tulee aikuinen?
Jotenkin en ymmärrä tätä kuviota laisinkaan, mutta todennäköisesti ei tätä ole ymmärrettäväksi tarkoitettukaan, vaan ärsykkeeksi kirvoittamaan kitkeriä mielipiteitä.
Toisaalta maailmassa on muitakin asioita, joita en ymärrä.
Kohta paremmin ymmärrän narkkareitakin, koska ne leikkivät omalla elämällään, eikä toisten.
Meeppä ja tiijä.
Olen samaa mieltä yh-isän kanssa.Aikuisia pitäisi olla,mutta tämä ajattelu et ihan sama tietääkö vai eikö??????Mitä kumman leikkiä leikit?Sinäkö se päätät lapsesi puolesta onko hänellä isä vai ei?Voi,voi kasva aikuiseksi.Siis mä en ymmärrä tämmöstä käytöstä odottavalta äidiltä!Toivoisin et itse joutuisit kokemaan lasten pois ottamisen,niin etköhän sit tajuaisi mitä olet tekemässä.Yritähän jaksella,kyl se kalikka viel kolahtaa omaan nilkkaan!
ajatuksia kuin edellisillä kommentoijilla kirjoituksesi herätti.Oletko varma,ettei mies haluaisikaan tietää,että hänellä on lapsia;vai tietääkö hän tästä jo olemassa olevasta lapsukaisesta? Näin käsitin tekstistäsi.Herää kysymys:käytetäänkö miestä vain päämääränä lapseen ja muutoin hän saa mennä ja toisaalta,eikö lapsella ole oikeutta isään,nämä tulivat päällimmäisinä mieleeni.Ja onko se,ettei lapsen isä tiedä tulevasta lapsesta,elämäsi paras asia? Kuitenkin Sinulle hyvää(ja aurinkoista) odotusta toivotellen Julia,27vee.
Kummaa käytöstä!Kyllä isälläkin on oikeus tietää lapsesta!Mitäköhän sunkin päässä liikkuu..?
Minun asiassa on parempi kun "isä" ei tiedä lapsesta.
Ensimmäinen poikani pelkää "isäänsä" selvänä ei ole nähnyt ja tuskin tulee näkemäänkään. Laitoksellekin tuli kamalassa kankkusessa. Ristiäisiin ei tullet,joulu ja synttäri lahjoja ei ole näkynyt eikä muutakaan pientä "yllätystä"
Toivottavasti ymmärrätte mitä ajan takaa. Hän ei tulut koskaan katsomaan lastaan vaan minua. Hän ei koskaan kysynyt mitä pojalle kuuluu tai mitä hän on oppinut. Seksi kyllä kelpaa ilman kumeja mutta jälki kasvu ei!
Puolustan vain lastani että ei muistaisi millainen juoppo hänen isänsä on/oli.
Kun lapseni kysyy missä "isäni" asuu vastaa että hän on töissä afrikassa eläimiä hoitamassa...
leijona-74,kun et selvittänyt taustoja...alkuajatus oli mulla ihan toinen,koska en tiennyt tästä.Nyt minä ymmärrän ajatuksesi.Sitä vain ihmettelen,että miksi lapset juuri tällaiselta mieheltä? Kuitenkin,hyvää odotusta sinulle edelleen!
Hyvää elämän jatkoa myös sinulle julia