Millainen lainsäädäntö sitoo poliisia?
Voiko poliisi jättää tutkimatta jonkin lain kannalta rangaistavan tapahtuman jonka selvästi huomaa itse tapahtuneen?
Entäpä priorisointi, miten priorisoidaan työtehtävät?
Voiko poliisi jättää tutkimatta jonkin lain kannalta rangaistavan tapahtuman jonka selvästi huomaa itse tapahtuneen?
Entäpä priorisointi, miten priorisoidaan työtehtävät?
Vastaukset 7
Vanhimmat
no miten priorisoidaan?
vertaa nyt sitten vaikka ylinopeus-tappo.
kumman luulet olevan kiireellisempi?
No,se ylinopeus,kun se raato ei enää liikahda mihinkään,mutta se ylinopeutta ajava ehtii tunnissa vaikka kuinka pitkälle!
Entäpä jos hieman kehitellään lisää - voiko poliisia saattaa edesvastuuseen jos ei regoida selvästi havaittuun rangaistavaan toimintaan?
Esim. kotikylän poikaa ei polera ratista kun on naapurin poika kyseessä
Poliisi ajaa ohitse vaikka näkee esim. liikennettä vaarantava auton pysäköinnin?
Poliisi ajaa ohitse vaikka näkee esim. liikennettä vaarantava auton pysäköinnin?
-Poliisit eivät aina liikenteessä ollessaan ole välttämättä "vapaana". Kyydissä voi olla "asiakas" tai ollaan menossa jollekin muulle keikalle. Tietenkin asioihin puututaan, jos vain tilanne antaa myöten. Aina ei kuitenkaan näin ole. Itse olen jonkun epäkohdan huomattuani tullut myöhemmin katsomaan paikan, jos heti paikalla ei olla asiaan pystytty puuttumaan.
Priorisoimisessa on avainasemassa useimmiten tutkinnanjohtaja, joka on useimmin komissaario,
hän päättää mitä tutkitaan ja mitä ei tutkita.
Kokemuksieni mukaan priorisoiti tapahtuu näin:
Jos olet poliisin kanssa huonoissa väleissä esim.
olet arvostellut heidän toimiaan pieninkin sinua
koskeva juttu tutkitaan tarkoin, jotta saataisiin
sinulle kostettua. Taas toisaalta , jos olet poliisien hyvä kaveri esim. kuulut leijoniin, rotareihin. vapaamuurarihin tai esim. vuorkaat poliisien metsästysseuralle maasi tai olet jonkun
poliisin sukulainen oletmelko turvassa juttujas
ei tutkita tai ne päästetään vanhenemaan näin ainakin kokemuksieni mukaan Vihdissä.
...jo toi paskanjauhaminen.
Nappi ilmoita minulle mikä tässä mimun jutussa oin
paskan jauhamista. Minullla on vedenpitävät aineisto
10 Vihdin poliisin minun tekemisista ja minusta tehdystä rikosilmoituksista ja näitä vertailemalla
voi sinulle todistaa totuuden. Ja jos olet poliisi
voit kautsoa sieltä tietokoneelta nimelläni olevat jutut. Nyt siitä ei saa enään Valtakunnan syyttäjän
päätöksenllä enään syytettäkään. Ilmoita vaan halukkuutesi palastalla niin otan sinuun yhteyttä.