Monien lasten mielestä lapsilisä kuuluu lapselle itelle..
mut lapsilisä kuuluu niinku oikeesti lapsenvanhemmille, että ne voi ostaa lapselle vaatteita, ruokaa ja pitää kattopään päällä..
jotkut lapset toki saa lapsilisän... mut mä en oo nähny ikinä niitä rahoja mun tilillä koska olen nähnyt ne rahat mun päällä... niillä on ostettu vaatteita, ruokaa ja sen sellasta..
tää ny oli vaan tämmönen...
mitäs te muut olette mieltä lapsilisästä? kuuluuko se lapselle vai lapsen vanhemmille???
T.Minna :)
mut lapsilisä kuuluu niinku oikeesti lapsenvanhemmille, että ne voi ostaa lapselle vaatteita, ruokaa ja pitää kattopään päällä..
jotkut lapset toki saa lapsilisän... mut mä en oo nähny ikinä niitä rahoja mun tilillä koska olen nähnyt ne rahat mun päällä... niillä on ostettu vaatteita, ruokaa ja sen sellasta..
tää ny oli vaan tämmönen...
mitäs te muut olette mieltä lapsilisästä? kuuluuko se lapselle vai lapsen vanhemmille???
T.Minna :)
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kyllä se kuuluu vanhemmille, koska alaikäisten lasten vanhemmat vastaavat lapsen omaisuudesta, eli lapset eivät voi omistaa itse mitään. Mut toki joku viikkoraha on hyvä olla, töitä vastaan tietenkin ja myös sitä että siivoaa oman huoneensa. Sitten vaatteet ja muut tarpeet maksavat vanhemmat sen mukaan, ovatko ne oikeasti tarpeellisia...;)
Lapsilisäni kuului aikanaan minulle. En saanut itse rahaa kouraani, mutta äiti osti siitä mulle vaatteet. Eli minuun ne hynät meni.
Vanhemmille maksetaan lapsilisää että niillä olisi varaa huolehtia lapsesta taikka lapsista. Miks ihmeessä se raha kuuluis lapsille? Perusteluja? Viikkoraha on tosissaan sitä varten että lapset sais rahaa.
mä henk koht voin sanoo et mä en saanu lapsilisiä ennen kun olin 15 ja sain ne sitten omalle tilille.
äiti sano mulle et käytä ne rahat järkevästi kun se kerto et se siirtää seuraavat tulevat lapsilisät mun omalle tilille.
Ennen sitä äiti makso mulle kaikki vaatteet yms mut sit mä sain ostaa itte omat vaatteeni kun sain kerran kuukaudessa lapsilisän.
Mun mielestä se oli ihan hyvä ratkasu antaa ne mulle koska sit mä opin käyttään rahaa säännöstellen enkä tuhlannu niitä ihan turhanpäiväsyyksin.
Nyt kun lapsilisät on loppu ja en saa opintotukee kun porukoitten tulot menee yli nii äiti antaa mulle joka kuukausi tiettynä päivänä 50 euroo vähän niinku opintotukena mut omasta pussista.
Se oli omasta mielestä hyvä vaihtoehto kun ei tartte olla ruinaamassa jatkuvasti rahaa jonnekin omiin menoihin.Mutta ei tuo 50 euroo kyllä loppujenlopuksi suuri summa ole mutta joutuu miettimään tarkasti mihin sen sitten tuhlaa vai säästääkö sitten.
Oma mielipiteeni on siitä että annetaanko lapsilisät lapselle vai vanhemmalle niin alkuun vanhemmat saavat ne ja sitten myöhemmin kuten 14-15 vuotiaana lapsi saisi itse lapsilisät sen muutaman vuoden mitä niitä enää tulee.
No se kuuluuu tottakai aikuiselle millä
se voi ostaa ruokaa lapselle ja vaatteita..
ei valtio maksa lapslisää seb takia et lapset sais tuhlata ne karkkeihin ja sen sellasiin..
Oma äitini osasi olla aikoinaan kauaskatseinen.
Hän talletti mun ja mun siskon lapsilisät, meidän tileille,, kummallekkin omansa.
Niistä rahoista ostettiin sitten uusia vaatteita ym. tärkeää about 2 kertaa vuodessa. Mutta paras oli kun täytimme 18 vuotta. Koko meidän elämämme ajan kertynyt lapsilisä oli jemmattuna tilillä joten
auto ja ajokorttirahat olivat valmiina!
Tästä olen ikuisesti kiitollinen äidilleni!
Eräs tuttu jätkä v*ttuili että jaa sitä ollaan käyty pankinjohtajan juttusilla kun ajelin autollani. Kyllä naama venähti kun sanoin ettei tarvinnut sinne asti mennä=)
Tänä päivänäkin vielä äiti "panttaa" mun lapsilisärahoja sillä samaisella tilillä. Kuulemma ovat sitten omaa asuntoa varten, hamassa tulevaisuudessa=)
Kiitti äippä!
Juu mä oon kans sitä mieltä et jos vanhemmilla on hyvä työ ja palkka ni tietenkin niillä on varaa maksaa lapsilisistä lapsilleen. Mä ja mun neljä siskoo saadaan ittellemme lapsilisät (nuorin joka on meitä 6 vuotta vanhempi saa vähän vähemmän koska on vasta 11 ja me neljä muuta ollaan nelosia (joka taas ei liity asiaan) ja tänä vuonna 17 vuotiaita ni me tarvitaan rahaa vähän enemmän) Mut aina me ollaan just siivottu huoneemme ja pesty esim perunat ja viety roskia sen rahan eteen..Ei se koskaan ihan ilmasta oo. Ja nyt ollaan neljän voimin käyty kesätöissä pari vuotta koska tänä vuonna loppuu lapsilisät ja sit ei ookkaan enää nii rahaa.
No lapsilisä on 100 euroo suunnilleen. No kyl se vanhemmille kuuluu, koska mun vanhemmat ostaa mulle sil jotain. Mut lapsilisä on aika pieni, mun kengätki maksaa enemmän ku toi lapsilisä on.. mul on aina yli 130 euron kengät, käytän merkkivaatteita jne.. mutsi ja ne maksaa bussilipun, netin, puhelinlaskun, eikä mul oo edes saldorajaa, ne ostaa vaatteet jne.. ja mul on sit viel 50 euroo kuukausraha, mikä menee johonki vaan ku mutsi ja ne maksaa oikeestaan kaikki mun menot.. et toi lapsilisä kuuluu vanhemmille mut sil ei saa oikeestaan mitää!!