Kääpiövillakoiran hankinta on tullut ajankohtaiseksi, mutta mistä löydän pentuja
ihan kotioloihin ei kilpailukoiriksi?
Mistä te arvon ystävät saitte oman pentunne tai mitä kautta sitä lähditte etsimään?
ihan kotioloihin ei kilpailukoiriksi?
Mistä te arvon ystävät saitte oman pentunne tai mitä kautta sitä lähditte etsimään?
Vastaukset 4
Vanhimmat
http://www.tunturisusi.com/koiralinkit/isovilla.html
Sivua alaspäin mentäessä tulee kääpiövillakoiran kasvattajia.
http://personal.inet.fi/kerho/svk/kasvattajalinkit.htm
Suomen villakoira yhdistyksen kasvattajia.
Kyllä kääpiövillakoiria pitäisi ihan seuralaiseksikin löytyä.Onnea etsintään!
Täällä on myös kasvattajista ja tulevista/tulleista poikueista
www.koirat.com
Pitäis löytyä! :)
Kun täällä meidän lähellä on kääpiövillis, ja sen omistaja antoi meille numeron, josta se oli sen ostanut.
Äiti soitti sinne, ja ne antoivat erään kasvattajan numeron, koska niillä ei ollut aprikooseja myynnissä sillä hetkellä.
Äiti soitti sinnekin, ja se antoi yhden osoitteen. (harmi kun en muista sitä)
No, siellä osoitteessa oli tosi monta kasvattajaa, ja arvasitte oikein, äiti soitti joihinkin niihin, ja sitten saatiin pentu Kaarinasta:)
..ostimme myös koiran elämänkumppaniksemme. Halusimme kuitenkin erittäin hyvän sukupuun hänelle (ei paljoa sukurutsausta yms. sillä on aikaisemmin ollut koiria joilla on ollut hiukan neuroottisuutta ja muita vaivoja tästä johtuen), joten aloimme systemaattisesti käydä läpi hakusanoilla noita Koirat.com'in koirankasvattajia. Monilla olikin pentuja syntynyt tai tulossa keväällä, mutta onneksi vihdoin löysimme sivun jossa ilmoitettiin syksyllä syntyvistä pennuista. Ja niinpä otimme ensin sähköpostitse yhteyttä ja pentujen syntymisen jälkeen puhelimitse. Koiramme maksoi 1000 euroa, mutta hänellä onkin erinomainen sukupuu ja muutenkin kasvattaja on ollut aina erittäin luotettava. Vaikka summa saattaa tuntua paljolta "ihan pelkäksi kotikoiraksi" niin esimerkiksi säästämällä ihan vähän rahaa joka kuukausi on summa jo kasassa piankin. Suosittelen todellakin ostamaan hyvän rotupennun luotettavalta omistajalta. Kannattaa myös tutkia Kennelliiton sivuja, siellä on tietoa syntyneistä pentueista. :-)
P.S Korostaisin vielä erittäin paljon hyvän sukupuun katsomista tuon kääpiövillakoiran oston kanssa. Kuten mainitsin perheellämme oli aikaisemmin hieman neuroottinen uroskoira, joka kyllä rauhottui vähän leikkauksen jälkeen. Kääpiövillakoiria kasvatetaan niin paljon Suomessa että pakostikin joukosta löytyy aina silloin tällöin huonoja kasvattajia, tämän vuoksi kannattaakin katsella kasvattajien kotisivuja ja sitä miten he markkinoivat koiriaan. Rakastavatko he rotua ja pitävätkö tärkeimpänä asiana hyvää kotia vai suurta summaa rahaa ja palkintoruusukkeita?