Minkä ikäisinä...

teidän murkkuikäiset ovat menneet kesätöihin? Kiitos vastauksista jo etukäteen!! :))
4843
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

ite oon 19 enkä päivääkään oo ollu töissä oon vaan niin laiska etten jaksa ja miks lomalla pitäis mennä töihin eihän ainakaan mun vanhemat lomalla oo töissä siis loma on lomailua varten
ja en sitten oo mistään varakkaasta perheestä rahaa on vähän kun en käy töissä mutta mieluummin nautin lomistani ilman rahaa kuin tuhlaan arvokkaat lomapäivät työssäkäyntiin

Äänestä
  • Ysin jälkeisenä kesänä. Siitä lähtien olen ollut joka kesä. Nuoren pitää ite tienata rahat, ei vanhemmat ole velvollisia elättämään lapsen kaikkia menoja.

    Äänestä

Meillä kotona oli itsestään selvää että muksut menevät kesätöihin viimeistään 15 vuotiaana. Vanhempi menikin heti mutta nuorempi käytti 2 kesää kouluaineiden preppaamiseen (fiksua ajankäyttöä sekin).

Äänestä

itse menin ensimmäistä kertaa kesätöihin 13 vuotiaana...en muistaakseni ollu mitenkään pitkiä päiviä tai edes koko kesää, mutta kuitenkin. siinä mielessä helppo asema, että olin isäni yrityksessä töissä, mutta en silti päässyt 'helpolla'. samat hommat piti tehdä kun muutkin ja omasta mielestäni tietysti myös ne paskimmat hommat :)

en saanut tehdä mitään 'miesten hommia' tai edes mitään firman alaan liittyvää, mutta leikkasin ruohoa, hoidin pihamaata ja siivosin sisällä ja järjestelin juttuja, semmonen juoksutyttö. siitä sitten vuosi vuodelta hommat tuli vastuunalaisemmaksi ja pääsin ihan niihin miesten hommiinkin. nyt voipi ajatella että helpolla pääsee kun isälle meni, mutta isä toivoi jatkajaa yritykselleen ja itseänikin ne hommat kiinnosti paljon enemmän kuin veljeä...harmiksi vaan eipä tullu jatkajaa :) kahdeksan kesää ja sitten riitti...peraatteessa samalla alalla vieläkin vaan eri meiningillä ja koulun penkillä:)

Töihin vaan niin nuorena kun siitä jotain ymmärtää. Porukat meillä sano, että et rupee iso ihminen kotona makaamaan, tais olla se yläasteellemeno semmonen rajapyykki että tarttee ruveta jotain tekemään. kunnalle pääsee tai kaupungille rikkaruohoja kitkemään. plussaa se aina on kun aikuisempana hakee töitä ja CV:ssä on näyttää ettet oo tyhjänpäiten makoillut lomias!!!

ja vieläkin on semmonen meno päällä että koulussa lomaillaan ja lomilla tehdään töitä. moneen vuoteen en oo kesälomaa pitäny ja eipä oo mitään tarvetta pitääkään...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


äityli kirjoitti:

teidän murkkuikäiset ovat menneet kesätöihin? Kiitos vastauksista jo etukäteen!! :))

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu