elikkäs mun faija tossa sääteli jotain mun koneella, liitti toisen kovon tähän jne. mulla on 20Gt kovo joka on jaettu kahtia toinen osa siit on noin. 3,5Gt kokonen ja toinen noin. 16Gt kokonen. ja toi 16Gt osa katos, tai se on siellä mutta sitä ei saa aktiiviseksi samaan aikaan ton toisen puolen kanssa. ja koska tolla isommalla osalla ei ole asennettu Windowsia (tyhmä kun oon) niin en voi laittaa konetta avautumaan siltä osalta, saan tän auki ja toimii hyvin mutta se toinen puoli olis kiva saada takas! jos joku tietää miten sen onnistuu ilman formatointia ni olis kiva jos kertois! Kiitos.
kadotin osan kovostani.
Vitutus Maximus
9687
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
se toinen kovalevy viellä kiinni???? Ja mikähän mahtaa olla käyttis????
mulla on siis yks kovo mikä on jaettu kahtia. käyttis on Windows 98.
faijas laittama kovo ei ole enään siinä koneessa kiinni????
joo, en heti tajunnu..:S
ei oo kiinni enään..
faijas sääteli config.sys tai tai autoexec.bat tiedostoja. Jommasta kummasta löytyy rivi joka määrittelee kiintolevy labelin siis C D E F jne.
sillä rivillä pitäis lukea:
LastLabel z
Jos sillä lukee esim. C niin vika on siinä.
Sä pääset muokkaamaan em. tiedostoja Käynnistä/Suorita ja sysedit.
Oletko tarkistanut että jumpperointi on oikein eli kone tunnistaa koko kiintolevy kapasiteetin ja on jumpperoitu yhdellä jmpperinastalla masteriksi?
toi on mulle hepreaa!
mut kiitos kumminki, saan sen kyllä ilmeisesti toimimaan toisella konstilla. Kiitos.
Jaa mitähän faija on siellä oikken räpeltänyt...
fdisk "dossin puolella" auttais, jos osaat käyttää dossia.
Lohdutuseksi voin kertoa et kyllä kaikki pitäis olla kuitenki tallella.
Partition Magic:llä on ehkä helpointa ja turvallisinta jos dos ei luonnistu tai pelkäät (aiheellisesti) tekeväs tuhoja niinku dossissa helposti käy
juu, tiiän noi jo mut.. kiitos kuitenki. kaikki on tallella, senkin tiedän. =)