Miten ilmenee josko koneellani on virus,,koneeni ei sulje nettiä muuten kun sammuttamalla kone muuten se pitää linjaa auki,, olisko mahd yx oire viruksesta
Virus!! ko
tietämätön??
16994
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
..tai sitte kiintee yhteys.. :)
Kerohan nyt hyvä ystävä selkeämmin mitä tarkoitat kysymykselläsi?
Kerro ainakin mikä nettiyhteys sinulla on koneessasi ja millä tavoin ei sulje nettiä?mitä tarkoitat ei sulje nettiä?
Autetaan mielellään kun vain kerrot selkeästi mitä kysymykselläsi tarkoitat nyt siitä ei kukaan tajua yhtään mitään.
Minulla on modeeminkautta puhelinverkossa netti surf eu liittymä ,, minulla netti auki ja olen sulkemassa ruksista yläkulmasta niin nettisivu sulkeutuu mutta pitää edelleenkin linjaa auki, ei auta vaikka otan oikealta alakulmasta ja saan esiin sieltä et katkase yhteys kilikkaan niin silti ei katkee, eipä auta muuta ku sulkee koko kone tai ottaa piuha irti seinästä.
Varmista nyt ja HETI jotta nettiyhteytesi muodostuu oikeasta paikasta eli palveluntarjoajaltasi suomesta.
Koneeseesi saattoi tulla joku örkki joka muodostaa nettiyhteyden esim. eteläafrikan kautta ja silloin netin käyttösi maksaa jopa kymmeniä euroja /minuutti!
Kun/jos käytät nettiä puhelinmodeemin kautta, niin soita puhelin yhtiöösi, jotta laittavat ulkomaanpuhelujen ja maksullisten palvelunumerojen eston päälle, niin ei pääse yllätyksiä puhelinlaskuusi tulemaan!
Ei mahdollista Macissa, osa XXXIX.
tämä Mac-runkkari jakelee "asiantuntemustaan". Vitun idiootti.
ole paljon muukaan mahdollista, loistovehje!
;)
jos toi ruutikulli on idiootti ja runkkari ja sä et ole - ainakaan omasta mielestäs- niin sitten tollasta voi kai tapahtua macissakin? voisitko vastata selvästi kuinka on jos rk on väärässä? vai onks tää joku henkilökohtaistakaunaa-palsta mielestäs?
Aikalailla epäselvä kirjoitus.
Kannattaa opetella kirjoittamaan
ymmärrettävästi.
Ei ole mahdollista Macissa.Osa XXXIX.
ei ole mahdollista Macissa:
"Koneeseesi saattoi tulla joku örkki joka muodostaa nettiyhteyden esim. eteläafrikan kautta ja silloin netin käyttösi maksaa jopa kymmeniä euroja /minuutti!"
Ei siis ole tällaista ohjelmaa, joka soittelisi ulkomaille ja toimisi Macissa. On ilmeisen vaikea koodata toimivaa haittasoftaa MacOS X:lle, kun kukaan ei ole sellaista vielä onnistunut tekemään. Kunnia ensimmäiselle onnistujalle olisi todella suuri, ja voi sitä Windows-nörttien vahingoniloa. Mutta ei.
Vilpittömät kiitokset kysymyksestäsi. Asia saattoi tosiaan jäädä vähän harmaaksi.
Joo olen kuullut et tällanen Örkki iii toisten koneiden kautta, joten kyl laitoin eston ulkomaan puheluihin ja maksullisiin viihdekanaviin,, kiitos vinkistä..mut mitä muuta olis virusten suhteen tehtävissä,,,
Joo oikeassa on. Hallelujaa: MacOsX on parempi kuin Windows!! Mutta sehän ei olekaan tässä pointti. Ketjun aloittaja esitti kysymyksen johon hän kaipasi vinkkejä/vastauksia. Useimmat jopa kykenivät antamaan niitä. Tämä ruutiaivo nyt ei hirveästi kommenteillaan apua tarjoa vaan julistaa Macinsa erinomaisuutta. Hänen "vastauksensa" ovat enimmäkseen näillä palstoilla edellä esitetyssä hengessä. Olen nyt vain sitä mieltä, ellei ole mitään järkevää sanottavaa niin olkoon kirjoittelematta näille palstoille. Kuten aiemminkin olen todennut, taitaa olla niin, että raukkaa on pienenä potkittu päähän urakalla ja nyt purkaa vaikeaa lapsuuttaan täällä.
Nuo Macin käyttäjät ovat nykyään näkyneet aivan vaivaksi asti vaivaavan ihmisiä tällä palstalla ja monella muullakin. Joku aloittelija kenties tosiaan haluaa vastauksen kysymykseensä eikä kaipaa seuraavanlaisia vastauksia:
"Ai käytät Windowsia? Se on paska, älä käytä sitä!"
"Niin no nuohan eivät ole Mac-koneiden ongelmia. Vaihda siis PC pois ja osta Mac."
"Tuo ongelma löytyy vain PC:stä. Ei ole siis meidän Mac-käyttäjien ongelma."
"Niin, Maciinhän sitä ei tarvitse hankkia viruspäivityksiä, kuten PC:lle. Kannattaisi hankkia Mac."
Kysymys: "Onko koneessani virus? Internet ei oikein toimi ja muutenkin takeltelee."
Vastaus: "Macille ei ole toimivia viruksia. Hanki siis Mac."
Kysymys: "Auttakaa! Koneeni sammuu aina minuutin jälkeen käynnistyksestä. Mikä siinä on vialla? APUA!"
Vastaus1: "Hanki Ad-Aware, sillä voi poistaa troijalaiset. Tuossa on linkkejä..."
Vastaus2: "Niin, no tuotakaan ohjelmaa ei tarvitse Maciin hankkia, koska Mac on puhdas niin viruksista, kuin muustakin roskasta. Suosittelen Macin hankkimista"
Siis mitä tällainen hehkutus kysymyksiin kuuluu?! Ei joka kysymykseen tarvitse vastata, että "Macissä tätä ongelmaa ei ole. En tiedä miten se Windowsissa korjataan, vastatkoon joku muu siihen. Kannattaisi muuten sinullakin hankkia Mac." Kyllä tuota on kuultu aivan tarpeeksi tälläkin palstalla. Jos ei tiedä oikeaa vastausta kysymykseen, eikä vastaus liity tarpeeksi oleellisesti kysymykseen niin olkoot hiljaa! Tätä spammia ovat ihmiset saaneet sähköposteihinsa viime vuosien aikana yhä kiihtyvään tahtiin ja nyt sitä pitäisi vielä sietää chateissä ja keskustelupalstoilla!! Lopettakaa jo P§RK§L§!!!
Ohjelma ja yhteys on kaksi eri asiaa. Voit avata yhteyden avaamatta selainta eikä yhteys myöskään sulkeudu kun suljet selaimen. Samoin voit avata selaimen offline-tilaan avaamatta yhteyttä.
Miten sit virus esiintyy tai temppuilee koneella ku se purkaa tiedostoja????
Tuo, mitä Nyt Äkkiä kirjoitti on ihan varteen otettava asia. Koneellesi on voinut asentua jostain ns. dialerohjelma, joka soittaa automaattisesti ja/tai vaihtaa sen surf-eun paikallisverkkomaksuisen yhteyden kalliiseen ulkomaan numeroon, etkä sitä huomaa enne kuin puhelinlaskussa, joka voi olla suolainen...
Eikö sinulla muuten ole virustorjuntaa!??
Tee edes ilmainen onlineskannaus vaikka http://www.pandasoftware.fi/
(Panda Activescan > Tarkasta!)