Tulimme hiljattain Brasilian kiertomatkalta. Kohteemme olivat Fortaleza, Salvador, Rio ja Iguassu. Pelkästään Fortalezaan mennessä saa Brasiliasta todella suppean kuvan. Kannattaa käydä muuallakin.
Varautukaa Copacabanan rantakadun pyöräilijäpoikiin. Yhdeltä retkikumppaniltamme varastettiin kaulakoru kaulasta. Toiselta vietiin läheisellä kadulla paidasta rintatasku rahoineen päivineen. Mustelmat vain jäivät. Copacabanalla varkaat piilottelevat puukkoja hiekkaan, jotta sopivan uhrin tultua saavat ne äkkiä esille. Ihmishenki ei ole heille minkään arvoinen - voivat jopa tappaa, jos saavat Visa -korttisi, ettet pääse kuolettamaan korttiasi. Kauppamatkalla ostoskassisi voidaan varastaa. Eräältä matkalaiselta vietiin sukelluskello ranteesta. Kaikki nämä ovat tapahtuneet keskellä päivää. Maailmalla on niin paljon muitakin upeita matkakohteita, että miksi juuri Brasiliaan??
Copacabana
3
747
Vastaukset
- brasileiro
setäni sanoikin että antaa ihan suosiolla vaan vyölaukkunsa, jos ollaan varastamassa et ei kannata vastaan laittaa. 40v brasiliassa asuneena maan monesti läpi käyneenä. meille ei kyllä sattunut mitään olin 5viikkoo siellä, kyllähän maailman suuret paikat alkaa varastelun suhteen kaikki ovat epävarmoja.jos olis rahaa ja aikaa mahdollisuus lähteä sinne, menisin myös uudestaan. tosin olen ajatellut että pitäis lähtee australiassa käymään, ehkä vielä joskus.
- RIO
Niin eräältä tuttavalta vietiin sitä ja kuulin,että toiselta vietiinkin tätä.
Kuka käskee olla NIIN HELVETIN TYHMÄ; et menee köyhään maahaan brassailemaan
joku helvetin sukelluskello kädessä.
Maassa maan tavalla ole käynyt ko paikassa kuusi ertaa ilman ongelmia.
Huonoa tuuriahan voi toki olla jos sitä pelkää kannattaa pysyä KOTONA!!!
Mutta muista suomessa sut voi ryöstää itäsen naapurimaan ihmelapset tai mustat elintasopakoilaiset. - Brassi
Miten voikin ruveta voimaan pahoin kun lukee tuollaisen tekstin!
Puukkojapa hyvinkin hiekassa. Niinpa niin.
Ja muualla maailmassahan sitä sitten on niin turvallista!
Itse olin hiljattain pari kuukautta maassa ( vajaa pari viikkoa Riossa ) ja kertaakaan en törmannyt ongelmiin, enkä edes nähnyt riidan riitaa tai tappelun tappelu koko aikana. Ottaen huomioon että karnevaalien aikaankin oli melkoinen hulina koko ajan.
Itse pidän Helsingissä liikkumista yöaikaan huomattavasti vaarallisempana kuin Riossa liikkumista päiväsaikaan!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 823293
- 922965
- 532232
Mietin että
Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin201675- 191604
Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon
Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..101538Tajusin vaan...
Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein221438Olisitpa rakkaimpani
Kaipaan sinua. Ikävä sinun läsnäoloa ja kaikkea sinussa. Päivistä, jolloin nähdään tulee onnellisia päiviä. Sinun seuras61378Aaamu on täällä taas!
Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa131361Noin ulkonäkö-jutut ei multa
Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin351335