Excel

Pystyykö ja kuinka se sitten tehdään?
Eli. Soluun syötetään joku luvuista 1,2 tai 3 ehdoksi. Se mukaan mikä luku syötetään kopioitaisiin viereisen solun luku ehdonmukaiseen paikkaan. Esim jos ehtosoluun syötetään 1, kopioidaan viereisen solun luku vaikkapa soluun F1, jos ehtona 2, kopioidaan viereinen soluun F2.
Emmä tiedä tajusko kukaan tätä kuvausta mitä haluaisin taulukon tekevän.
4694
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

C5 on ehtosolu D5 "kopioitava" solu
tee soluun F1 kaava
=IF(C5=1;D5;0)
soluun F2
=IF(C5=2;D5;0) jne....
eihän tämä kopiointia ole mutta arvot tulevat

Äänestä

Jos ehtosolu on C1, se solu, jonka arvo pitää ehdon mukaan kopioida B1 ja ne solut mihin B1-arvo pitää ehdosta riippuen tulla A1,A2 ja A3 laita soluihin seuraavat kaavat:

A1: =JOS(C1=1;B1;"")
A2: =JOS(C1=2;B1;"")
A3: =JOS(C1=3;B1;"")

Muuta keinoa en keksi, enkä oo varma ymmärsinkö tarkoituksesi oikein. Jos sulla on englannin kielinen excel korvaa kaavoissa jos sanalla if.

Äänestä

Tuon tyyppisillä kaavoilla pääsi alkuun ja kun viimein älysi googlettaa löytyi myös sisäkkäisten funktioiden neuvoja jatkokehittelyä varten

=IF(A1=10;B1;0)
=IF(A1=10;0;IF(A1=20;0;IF(A1=30;0;B1)))

Lainaus:
Excel allows up to seven levels of nested IF functions. The formula below works correctly, but Excel will not allow you to nest the IF functions any deeper than this.

=IF(A1 E28 C27="A",1,IF(A1="B",2,IF(A1="C",3,IF(A1="D",4,IF(A1="E",5,IF(A1="F",6,IF(A1="G",7,IF(A1="H",8,""))))))))

Äänestä
  • =IF(A1 E28 C27="A",1,IF(A1="B",2,IF(A1="C",3,IF(A1="D",4,IF(A1="E",5,IF(A1="F",6,IF(A1="G",7,IF(A1="H",8,""))))))))

    Jos tarvitsee vielä enemmän ehtoja, niin laittaa tuossa lopussa olevan heittomerkkien sisään viittauksen viereiseen soluun (esim...8,"A2"))...) ja jatkaa ehtolauseketta sitten solussa A2. Mullakin on yksi 164 solua pitkä ehtolauseke:-) Toi on hyvä tapa myös jos kirjoittaa pitkiä kaavoja, koska Excelissä on sellainen rajoitus ettei soluun voi kirjoittaa kuin 255 merkiä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ehtolause kirjoitti:

Pystyykö ja kuinka se sitten tehdään?
Eli. Soluun syötetään joku luvuista 1,2 tai 3 ehdoksi. Se mukaan mikä luku syötetään kopioitaisiin viereisen solun luku ehdonmukaiseen paikkaan. Esim jos ehtosoluun syötetään 1, kopioidaan viereisen solun luku vaikkapa soluun F1, jos ehtona 2, kopioidaan viereinen soluun F2.
Emmä tiedä tajusko kukaan tätä kuvausta mitä haluaisin taulukon tekevän.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu