Uudessa 8,6 neliön saunassani on 4,8 kW Helon Saunatonttu 4. Saunassa lasiovi ja ikkuna. Lasioven alla on tilaa ilmalle ja pesuhuoneessa sekä kiukaan yläpuolella on raitisilman tuloputket. Suljettava ilmanvaihtohormi on myös kiukaasta katsoen takakulmassa katossa. Lisäksi poisto saunan takakulmassa. Tonttu sijaitsee lasioven vieressä. Muhimistehoa olemme pitäneet ohjeen mukaan jatkuvasti 300W. Ongelmana on se, että lämpötila nousee vain 55 asteeseen, Toisaalta löylyt ovat kylläkin ihanan pehmeät ja saunoa saa rauhassa hitaasti. Lauteet ovat korkealla joten varpaitakaan ei palele. Välillä kuitenkin kaipaisi 5-10 astetta lisää ja kipakoita löylyjä. Olen pitänyt kansi avoinna noin 30 min ennen sinne menoa ja tehon täysillä. Siispä miten järjestelemällä ilmanvaihtoa tai kiuas saisimme puristettua mahdollisesti lisää lämpöä? Helon mukaan ko. tonttu 4 on mitoitettu 5-11 kuution saunoihin, joten sen ei pitäisi olla liiaan tehoton.
Saunatonttu 4
5
6401
Vastaukset
- tehoton
Tehot ei riitä.
Kuutioita saunassasi on yli 17 ja lasipintaa myös ja kiukaasi riittää vain 5-11 kuution saunoihin.
Ostapa suurempi malli.- Aloitteleva
Siis tarkoitus oli sanoa 8,6 kuutiota eikä neliötä. Mitat 1,82 x 1,99 x 2,375. Pitäisi näin hyvin riittää ja niin sanoi myyjäkin.
- Anssi
Et sitten lukenut asennusohjetta. Siellä neuvotaan miten anturia voi vetää ulospäin, jolloin kiuas lämpenee kuumemmaksi.
Itse ten tuon ja lämpö riittää 14 kuution saunaan (Saunatonttu 6). Harvoin omassa saunassa on silti yli 60 läämmitä. Löylyähän tulee lisää, kun vain heittelee vettä kiukaalle.- Aloitteleva
Kiitos neuvosta. Tuota ei kyllä ollut ohjeissa, mutta kun käänsin kiuasta niin se luki siellä kyljen sivussa! Anturi lienee se harmaa piuha, jonka päässä on musta johtopätkä. Ohjeen mukaan sitä saa olla ulkona 10 cm. Koskeeko tuo mitta nyt mustaa pätkää vai koko harmaat suojaosaa? Harmaata otin ulos niin paljon kuin sain ja musta on ulkona sen 10 cm. Onko väliä muuten missä anturin pää on kun vapaan kujeksii?
- Anssi
Aloitteleva kirjoitti:
Kiitos neuvosta. Tuota ei kyllä ollut ohjeissa, mutta kun käänsin kiuasta niin se luki siellä kyljen sivussa! Anturi lienee se harmaa piuha, jonka päässä on musta johtopätkä. Ohjeen mukaan sitä saa olla ulkona 10 cm. Koskeeko tuo mitta nyt mustaa pätkää vai koko harmaat suojaosaa? Harmaata otin ulos niin paljon kuin sain ja musta on ulkona sen 10 cm. Onko väliä muuten missä anturin pää on kun vapaan kujeksii?
Minusta siinä luki että sitä saa vetää ulospäin max 10cm. Vaarana on se että anturi tulee kokonaan eristeiden ulkopuolelle ja sen jälkeen lämmön säätö ei toimi. Kiukaassa on kyllä vielä ylikuumenissuoja, joten ei sen pitäisi saunaa polttaa missään tilanteessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan2236809Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää391209Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka241013- 75881
Hävettää muuttaa Haapavedelle.
Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal47814Katseestasi näin
Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a59804Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä
Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.93774Toinen kuva mikä susta on jäänyt on
tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.38761Tietenkin täällä
Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.14716- 43713