pärjäänkö??

olen kiinnostunut tanskandogista, mutta sopiiko se minulle ensimmäiseksi koiraksi? olen kyllä peruskouluttanut yhden belgin ja kavereiden "apuna" olen ollut kouluttamassa sakemannia ja bullmastiffia, myöskin isosiskon koira oli "seropi", josta löytyi tanskandoggia ja oli helppo(?) koulutettava.. kun olen kuullut että ei suositella ensimmäiseksi koiraksi, mutta voisinko pärjätä sen kanssa?olen kuitenkin ajatellut säännöllisesti käydä koirakoulutuksissa ja tietoa koulutuksesta löytyy,myös omat vanhempani osaavat "neuvoa" koiran koulutuksessa(nuorempina olivat kunnon koiraihmisiä).. MIELIPITEITÄ kaikilta, myös muidenkin rotujen omistajilta!=)
7563
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

.... uskot itseesi sinulta onnistuu Tanskandogin koulutus siinä missä noiden muidenkin rotujen kouluttaminen onnistui, oikeastaan koulutus ei ole rotusidonnainen juttu vaan täysin ihmisestä kiinni,omasta halusta,uskosta,kokemuksista ja taidoista!

Rohkeasti vaan, itselläni ei ole kokemusta kuin sakemannien koulutuksesta ja sivusta seurasin aika tiiviisti ystäväni rottis koulutuksia,mutta uskoisin että kykyni/taitoni avulla kykenisin kouluttamaan jonkun muunkin rodun edustajan, tosin ottaisin ensin selvää rodulliset vaatimukset ja kyselisin niiltä jotka ko; rotua ovat itse kouluttaneet!

Mutta tsemppiä "Marita" !

Äänestä
  • rohkaisua kaipaankin, kun ensimmäistä ihan omaa koiraa olen ostamassa!

    Äänestä

Kerta kiinnostusta koulutukseen ja koiran kanssa touhuiluun löytyy, pärjäät varmasti. Valitse hyvä kasvattaja, joka taas osaa valita sinulle ja suunnitelmillesi sopivan pennun, niin pitkälle pääsette :)

Äänestä
  • Tietenkin kannattaa ottaa ekaksi koiraksi "just se koira"!!! Vai kannattaako harjoitella 10-15 vuotta koiralla mitä ei ihan olis halunnu. Voi olla että sun eka koira tulee olemaan sun viimeinen..niin kuin uskon omalla kohdallani olevan. Eihän sitä koskaan tiedä. Itselläni on sakemanni uros koska halusin juuri sen:) Kyllä siitä koulutuksesta selviää, monta mokaa tuli tehtyä:) Mutta kentältä kannatta käydä..

    Äänestä

kiitti kaikille rohkaisijoille!aivan jännittää, kun kuun lopussa lähden doggiani hakemaan!=)

Äänestä

Uskoisin että joo!
Ite omistan kohta 3 vuotiaan Hoffi uroksen, jota ei myöskään susitella ekaksi koiraksi ja Tähän mennessä ei suurempia ongelmia ole ollut ja suurimmista kuten uhma iästä ollaan selvitty! Suurena apuna on ollut kasvattaja ja paikallinen koirakoulu! Uskon että selviää jos vaan haluaa selvitä ja jaksaa oppia myös kantapään kautta! Jollainhan sitä on alotettava! Ja kun on suuri unelma niin se kantaa yllättävän pitkälle! Aktiivisuutta ja aikaa!

Äänestä

Terve! Minulla on ollut jo lapsuudesta asti haave tanskandogista, nimenomaan uroksesta. Nyt se meillä viimein on, 16kk:n ikäinen ihana poika. Toki me pääsimme helpommalla, koska toinen ihminen oli jo opettanut Rockylle tottelevaisuutta. Täytyy silti myöntää, että hiukan hirvitti, koska muuten niin rauhallinen poikamme on äksy muille koirille ja nostaa aika mekkalan. Olen itse vain 153cm pitkä ja koiramme säkä on 90cm, joten emme ole ihan tasavertainen pari. Kertaakaan koiramme ei silti ole minua kumoon vetänyt. Meillä on koko ajan kova opettelu päällä, että nuo kohtaamiset menisivät putkeen.
Tanskandoggini on ollut minulle juuri sitä, mitä halusin; rauhallinen, kiltti, mukavuudenhaluinen, omanarvontuntoinen herraskoira. Vaikka Rocky on vielä pentumainen, on hän siihen nähden todellinen viilipytty.
Uskon kyllä, että myös sinä pärjäät oikein hyvin. Erityisesti, koska sinulla on apujoukkoja ja omaa kokemusta. Miksi "kokeilla" vuosia toisella koiralla, että voi viimein ottaa sen haluamansa. Meillä oli ehdoton päätös, että jos doggia ei saada, ei tule muitakaan. Ja doggi saatiin! Ei kaduta. Ainoa syy, minkä kuulin aina, oli että "se on niin iso", kun puolustelin päätöstäni. Aivan, iso se on, mutta huomattavasti rauhallisempi kuin esim. paimenkoirat. Koulutukseen kannattaa silti panostaa heti alusta. Toivottavasti saat haluamasi koiran! =)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Marita kirjoitti:

olen kiinnostunut tanskandogista, mutta sopiiko se minulle ensimmäiseksi koiraksi? olen kyllä peruskouluttanut yhden belgin ja kavereiden "apuna" olen ollut kouluttamassa sakemannia ja bullmastiffia, myöskin isosiskon koira oli "seropi", josta löytyi tanskandoggia ja oli helppo(?) koulutettava.. kun olen kuullut että ei suositella ensimmäiseksi koiraksi, mutta voisinko pärjätä sen kanssa?olen kuitenkin ajatellut säännöllisesti käydä koirakoulutuksissa ja tietoa koulutuksesta löytyy,myös omat vanhempani osaavat "neuvoa" koiran koulutuksessa(nuorempina olivat kunnon koiraihmisiä).. MIELIPITEITÄ kaikilta, myös muidenkin rotujen omistajilta!=)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu