Maton kutominen

Marianne

Olen yhden ainoan maton kutonut yläasteen aikana, ja siitäkin on jo yli viisi vuotta. Nyt olisi innostusta tehdä omaan asuntoon kiva matto. Antakaapa vinkkejä. Miten erilaisia kuvioita saa tehtyä (esim. traktorikuvio)? Miten räsymatto tehdään? Ajattelin jotain pirteän iloista ja värikästä mattoa, jossa ei kuitenkaan ole paljoa valkoista (->lika näkyy helposti) Entä kuinka pitkä kannattaisi tehdä? Kaksi metriä? Vai 150 cm?

3

3616

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • soja

      Kuvioita saa poimimalla (en suosittelisi..=), mutta yleensä maton kuviointi tulee sidoksesta. Tietenkin on myös mahdollista painaa valmiiseen mattoon jos haluaa kuvioita joita muuten mahdoton toteuttaa.

      Maton koko (pituusxleveys) riippuu tietenkin paikasta johon se tulee..=) Ei tietenkään mitään äärettömän pitkää kannata tehdä ihan pesuteknisistä syistä.=)

      Väreistä... loimen kannattaa olla musta jos ei halua likaherkkää mattoa. Yleinen väritys kannattaa sopeuttaa asunnon väritykseen.=)



      Laiskan ratkaisu on etsiä käsiinsä lähin käsityöasema ja mennä sinne juttelemaan enemmän.=)

    • Kutoja

      Hei!

      Varmaankin jossain kudontakeskuksessa (käsi- ja taideteol ry. ym.)sen meinaat tehdä(?)Siellä kyllä luulisi olevan ammattitaitoista kudontaneuvontaa.
      Kun on valmiit loimet, niin räsymaton kudonta on todellakin helppoa.On hyvin tärkeää muistaa jättää syötöstä (jättää kude tarpeeksi "löysälle"), ettei sitten matto kiristä reunoista.
      Niin tietysti helpompaa on hoitaa pieniä mattoja, mutta toisaalta räsymaton kudonta on nopeaa ja kun kerran ryhtyy kutomaan niin ainakin itse kerralla tekisin hieman isompia niistä. Puolentoista metrin perusräsymaton kudonta vie lähes saman ajan kuin päätyjen loimilankojen solmiminen.Tee kuitenkin tarpeesi mukaan sen kokoiset kuin olit ajatellutkin.
      Luulen, että missä sitten kudotkaan, niin jos joku on loimen osannut laittaa, niin kyllä hän osaa kudonnassakin neuvoa(esim.kuvioiden tekeminen).Jos kuitenkaan et ole paljoa kutonut, niin suosittelen minäkin esim. ihan raidallista vaihtoehtoa. Itse tykkään tasaraitamatoista ja musta loimi on mielestäni aina tyylikkäämpi vaikka olisi valkonenkin matto. mutta nuo ovat makuasioita, joista ei parane kiistellä.
      Siitä vaan kutomaan, se on kivaa!

    • Vitsikö ?

      Neuvoisin sinua tekemään matosta sen mittaisen, ettei sitä tarvitse kaksin kerroin lattialle laittaa. Mittanauha on keksitty.o:

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      69
      2733
    2. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      63
      2674
    3. Muutama syy

      Sille miksi IRL kohtaaminen on hänelle vaikeaa
      Ikävä
      68
      1792
    4. Onko kaivatullasi

      Hyvä vai huono huumorintaju?
      Ikävä
      24
      1627
    5. Estitkö sä minut

      Oikeasti. Haluatko, että jätän sun ajattelemisen? :3
      Ikävä
      20
      1550
    6. Tykkään susta

      Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä
      Ikävä
      9
      1490
    7. Onko kaikki hyvin, iso huoli sinusta

      Miten jakselet? Onko sattunut jotain ikävää. Naiselta
      Ikävä
      15
      1392
    8. Tiedätkö tykkääkö

      Kaivatustasi siinä mielessä joku muukin kuin sinä itse
      Ikävä
      48
      1247
    9. Millainen meno

      Viikonloppuna? Mulla hirvee vitutus päällänsä. Onko muilla sama tunne??
      Ikävä
      38
      1233
    10. Onko meillä

      Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko
      Ikävä
      8
      1207
    Aihe