seefeld

Olemme menossa kesäkuun lopulla vaeltelemaan seefeldin alueelle. viikon matka. Olisiko kukaan käynyt ja saisiko aasiallisia vinkkejä.
kiitos paljon etukäteen
5533
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

..isommissa kaupungeissa ainakin saa ilmaiseksi hyviä ja monipuolisia vaellusreittikarttoja (esim. Walking guide Tirol).
Jos haluaa jo etukäteen kotona suunnitella retkiä mahd. yöpymisineen, suosittelen Ulla-Maija Laihon kirjaa "Ulos ja ylös! Vaella Itävallassa".
Hauskaa matkaa!

Äänestä

Seefeld on ehkä Aurinkomatkojen paras Itävallan kohde viikon vaelluksia ajatellen. Olen vaeltanut useita viikkoja Itävallan eri Alppikohteissa ja Seefeldin seudulta Leutaschista löytyy mm. yksi Alppien hienoimmista vaellusreiteistä. Seefeldin lähistöltä löytyy muitakin hyviä vaellusreittejä, mutta tuo yksi on kyllä ylitse muiden. Jos haluat tarkemmat tiedot reitistä, voin kaivaa kartan esille ja laittaa tärkeimmät koordinaatit tähän viestiketjuun.

Yleisesti ottaen Seefeldin seudulla vaeltamisesta pääsee nauttimaan parhaiten, jos on kohtuullisessa kunnossa ja jaksaa köpötellä esim. 6-8 h yhtäjaksoisen lenkin. Seefeldissä on muutamia vaativia ja vaarallisia reittejä, jotka kannattaa jättää väliin, jos ei ole aikaisempaa kokemusta Alpeilla vaeltamisesta. Tein aikanaan juuri ensimmäiset Alppivaellukset tuolla Seefeldin seudulla ja oma arviointikyky reittien vaarallisuuden suhteen oli parilla ensimmäisellä vaelluksella hieman hakusessa. Kartasta ja alhaalta laaksoista katseltaessa reitit näyttävät aina helpommilta kuin todellisuudessa ovat. Seefeldin parasta antia on jykeitä kuusia kasvavat metsät ja upeat vuoriniityt. Lisäksi alueelta löytyy hyviä reittejä, joita kulkiessa ei törmää maisemia pilaaviin laskettelurinteisiin Alueella pääsee vaeltamaan pitkiä lenkkejä kohtuullisen korkealla puurajan yläpuolella, jolloin maisemista pääsee nauttimaan pitkään. Seefeldissä on myös tyypillistä, että polut ovat usein melko kivisiä, joten ilman hyviä vaelluskenkiä vaellukset saattavat muodostua tuskaisiksi. Luonto on muutenkin hieman erilaista kuin muissa Aurinkomatkojen kohteissa. Seefeldistä on helppo matkata postibussilla tai junalla muutama kilometri vaelluspolun päähän ja reitin kuljettuaan palata taas esim. eri pysäkiltä takaisin kylään.

Äänestä
  • Kiitokset oikein hyvistä vinkeistä! Jos viitsit laittaa tietoja mainitsemastasi reitistä niin otamme tiedot ilolla vastaan!

    Äänestä

Seefeld on tosi upea paikka, kuten monet muutkin Itävällan pikkukylät. Patikointireittejä on varmasti riittävästi. Itse kylä on ihan mukava, kivoja ruokapaikkoja löytyy kyllä. Majoitus on kesällä edullista pensionaateissa n. 20 EUR/hlö/yö.

Äänestä

Kiitokset kaikille vastanneille asiallisista ja hyvistä vinkeistä. Lisäinfoa otamme mielellään vastaan. Kysyisin vielä, jos jollakin on tietoa junayhteyksistä seefeldistä esim. wieniin tai muihin isompiin kaupunkeihin, jos viikon aikana tahtoisi yhden päivän jossakin muualla viettää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


halti kirjoitti:

Olemme menossa kesäkuun lopulla vaeltelemaan seefeldin alueelle. viikon matka. Olisiko kukaan käynyt ja saisiko aasiallisia vinkkejä.
kiitos paljon etukäteen

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu