Mitä mieltä olette Donna Tarttin kirjoista? Mun mielestäni Jumalat juhlivat öisin oli aivan loistava, paras, mitä olen aikoihin lukenut. Sitten kaahasin renkaat soikeina kirjastoon etsimään Pientä ystävää, enkä saanut siitä lainkaan niin suuria kiksejä. Olihan se ihan hyvä kirja sekin, mutta ei edeltäjäänsä parempi, kuten takakannessa luvattiin. (No tuskin kustantaja takakanteen kirjoituttaakaan, että tämä kirja on ihan paska, ei kannata vaivautua lukemaan...)
Voihan se tietty riippua ihan tilanteesta, mikä milloinkin kolahtaa, mutta olisi kiva kuulla muiden mielipiteitä - kumpi oli parempi?
Donna Tartt
9
1056
Vastaukset
- Kokemusta on
Pidin todella paljon Jumalat juhlivat öisin-kirjasta, mutta Little Friend oli todella pettymys... en saanut sitä loppuun luettua, en edes puoleen väliin. Enkä kuulemma ole ainoa. Kokeile itse, ei kannata ainakaan ostaa itselle.
- Plato
Mielestäni Pieni ystävä oli kyllä keskitasoa parempi romaani, ei tosin JJÖ:n veroinen, mutta hyvä kuitenkin. Ennen muuta pidin sen tunnelmasta. Tartt osaa... Kannattaa tutustua! Mutta ei kannata heti verrata edelliseen, sillä JJÖ on laadukkaamopi.
- Kirby
En tiedä Tarttin Donnasta sen enempää, mutta oletteko koskaan miettineet, miten ne takatekstit sinne kirjankanteen tulevat. Kukahan ne kirjoittaa? Onko olemassa erikseen henkilöä, joka aina lukee kirjan ja sen perusteella kirjoittaa sellaisen kansitekstin? Olisi kiintoisaa tietää.
- bud
lienevät kustannustoimittajan kirjoittamia.
- Straw
bud kirjoitti:
lienevät kustannustoimittajan kirjoittamia.
Juuh, niinhän se on oltava...jäi vain askarruttamaan tyhmänä hetkenä!!
- enjyu
Olen lukenut Jumalat juhlivat öisin useita kertoja sekä suomeksi että englanniksi, mutta Pientä ystävää en ole saanut käsiini ja se on jotenkin unohtunut. Nyt heräsi uteliaisuus, täytyykin lainata se kirjastosta välittömästi.
- emvlmsdvsdvds
jotain todella mahtavaa ja pisti miettimään. En oo lukenu Pientä ystävää, enkä ehkä aiokaan.
- on yksi
harvoista naiskirjailijoiden kirjoista, jonka olen lukenut ja vahvisti kyllä ennakkoluulojani.
Vedessä laimennettua Easton Ellisiä... - Ritv3
Makuasia. Itsekin pidin Jumalat juhlivat öisin -kirjasta, mutta Pienestä ystävästä pidin vielä paljon enemmän.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois
Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss207488SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!
Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot657236Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen274679Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki2323834Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman333093Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.132796Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä1092743Brittiläinen vasemmistolehti: Sanna Marin oli vihdoin rehellinen
Nyt tulee pahasti lunta tupaan Seiskan tähtitytölle. Ex-pääministerin kirjaa arvostellaan latteuksista ja itsekehusta.152561"Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa
Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita452441Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling702413