sarloosin susikoira...

-nynaeve-

olen haaveillut jo vuoden verran omasta sarloosin susikoirasta.
onko täällä ketään jotka omistais kyseisen otuksen?
kertokaa mistä saa, hinta suurinpiirtein, luonteesta ja kaikesta mahdollisesta...!!!
en ole aivan heti ostamassa mutta 3 vuoden opiskelun jälkeen aion ostaa.

19

2179

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • West Samoyed

      En ole kyseisen rodun omistaja, mutta vastaan tässä kummiskin =).

      Saarlosinsusikoira ei ole mikään helppo rotu, eikä ole suositeltava ensimmäiseksi koiraksi. Luonteeltaan se on hyvin itsenäinen eikä pidä vieraista ihmisistä eikä eläimistä.
      Irti sitä ei missään nimessä voi pitää, sillä se on vieläkin jalostuksetta huolimatta niin villi, että karkaa heti tilaisuuden tullen.
      Koulutus voi olla mm. arkuuden ja itsenäisyyden vuoksi ongelmallista.

      Rotu vaikuttaa sanojeni perusteella hyvin "huonolta" ja typrältä, mutta itse asiassa se on hyvin viehättävä koira oikein koulutettuna oikeissa käsissä!

      • -nynaeve-

        hmm.. no mulla on melkein 10 vuoden kokemus
        boksereista....


    • Örkki

      Minun ymmärtääkseni Sarloosin susikoira ei sovellu kaupunkiin joten jos asut kaupngissa niin sen rotuinen koira ei ole hyvä vaihtoehto. Sarloosissahan on enemmän sutta kuin koiraa. Koulutettavuudesta sanotaan näin: Ei halua olla käskettävänä. Oppii temppuja, mutta ei tahdo miellyttää tai istua, kun ihminen käskee. Ihminen on Sarloosille laumanjäsen.
      Mutta tietysti jos olet varma että haluat tämän koiran ja perehtynyt rotuun niin ei sinua kukaan estä:)

      • -nynaeve-

        en asu ihan kaupunkiseudulla mutta kyllä semmonen hukka varmasti säikäyttäs naapurin mummot pahemman kerran. :)
        mutta kai sellaseen otukseen jonkunlaisen tuntuman saa kun osoitta olevansa laumanjohtaja. en haluakkaan ihan sellasta tavallista koiraa, joka hyppäis vaikka katolta jos käskis....


    • katri

      Ne on todella arkoja, suorastaan säikkyjä koiria. Ne yksilöt, jotka oon nähnyt (en itse omista) pitivät häntäänsä koipiensa välissä koiranäyttelyssä. Ne ulvoo kuulema paljon. Vaativat paljon liikuntaa, mutta pidettävä aina kiinni. Voi olla hyvinkin arvaamaton johtuen arkuudesta ja onhan nuo ulkomailla purreet omistajiaankin esim. jossain kynsien leikkuutilanteissa. Mikset hankkisi helpompaa koiraa? Miksi juuri saarloos? Siksikö että on jännittävää omistaa eläin joka on puoleksi susi???

      • -nynaeve-

        oikeastaan en tiedä miksi haluaisin sarloosin susikoiran mutta se kiehtoo jotenkin. mutta en missään tapauksessa sen ulkonäön ja jännityksen vuoksi!!! en ole sellainen ihminen. (jos tiedät mitä tarkoitan...) haluan koiran jolla on enemmän... sanoisinko luonnetta. vaikea selittää..


      • Anonyymi
        -nynaeve- kirjoitti:

        oikeastaan en tiedä miksi haluaisin sarloosin susikoiran mutta se kiehtoo jotenkin. mutta en missään tapauksessa sen ulkonäön ja jännityksen vuoksi!!! en ole sellainen ihminen. (jos tiedät mitä tarkoitan...) haluan koiran jolla on enemmän... sanoisinko luonnetta. vaikea selittää..

        Tästä koirasta ei mitään status symbolia saa. Itselläni kerrostalossa (70neliöö) sarloos ja pärjää juuri ja juuri. Noin 4 h päivässä ulkona ja mökillä mah paljon. Tuota arkuutta en allekirjoita mutta varmasti riippuu ympäristöstä sekä yksilöstä. Omani ei niin ihmisistä välitä mutta kaikkien kanssa tulee toimeen. Muut koirat taas ovat jotain aivan ihanaa. Voisin kuvailla 1/5susi. 3/5koira. 1/5kissa


    • Mörri

      Miten ihmeessä sinä haaveilet kyseisestä rodusta jos et siitä mitään tiedä?

      • -nynaeve-

        *järkyttynyt* anteeksi kuinka???
        olisihan se pitänyt arvata!
        järkyttävää. mitähän tuohonkin pitäisi sanoa? etkö ole itse koskaan jostain rodusta haaveillut? kai siitä pitää jotain muutakin saada tietää kuin se mitä mm. kirjoissa lukee tai muuta vastaavaa. voi jestas... eikö saisi haaveilla? vai pitäisikö ensin tietää kaikki tieto kyseisestä rodusta kunnes on sallittua haaveilla???????
        olen totaalisesti järkyttynyt!!! mitähän sinunkin päässäsi oikein liikkuu... ei, en halua tietää!


    • Mie vain

      Totesit tuossa jossakin välissä, että haluat koiran jolla on luonnetta...?

      No ehdottaisin siperian huskya...

      Husky on myöskin melko alkukantainen rotu ja luonnettakin siltä löytyy...ainakin omaltani:)

      Ei ole arka tai hyökkäävä, kuitenkin luonnetta löytyy eli ei ole mikään lattiamatto.Huomattavasti kuitenkin "sopeutuvampi" kuin sarloos.

      Eli jos luonnetta haluat ja alkukantaisuutta niin...

      • nuppu

        Monista roduistakin löytyy kyllä haastetta, esim. husky voi olla aika vaativa. Ymmärtääkseni ovat itsenäisiä ja itsepäisiäkin, mutta eivät arkoja ja hermostuneita kuten sarloos ilmeisesti voi olla.
        Monet vartioivat paimenkoiratkin on aika vaativiä.


    • Koirahörhö
    • Terracotta

      En minäkään Saarloosseja tunne, mutta on tullut tutustuttua rotuun kun ukkoni on jo kauemman aikaa haaveillut sellaisesta!

      Oma mielipiteni tästä susikoirasta on, että se on upeannäköinen koira, jota käyetään saksassa paljon suojeluharrastuksessa joten aivan niin heikkohermoinen en sen usko olevan mitä täällä väitettiin, mutta se todellakin on susi.

      Itsekin pidän koirista joilla on luonnetta. Aivan kuten itse sanoit, koirat jotka hyppäävät katoltakin käskettäessä eivät ole mieleeni. Silti saarloos wolfhundissa sitä on liikaa. Jo koiran, omistajan ja ulkopuolisten henkilöiden turvallisuuden vuoksi koiran on oltava hallittavissa. Miten hallita koiraa, joka ei kunnioita sinua johtajana eikä missään nimessä halua sinua miellyttää?
      Mielestäni tässä tulee se ongelma vastaan.

      Elämä saarloossin kanssa voi onnistua jos ymmärtää sen tosiasian ja osaa niin ajatella yli 16 vuoden ajan, että minulla on taloudessani villi susi.

    • Henna

      En minäkään Saarloosseja tunne, mutta on tullut tutustuttua rotuun kun ukkoni on jo kauemman aikaa haaveillut sellaisesta!

      Oma mielipiteni tästä susikoirasta on, että se on upeannäköinen koira, jota käyetään saksassa paljon suojeluharrastuksessa joten aivan niin heikkohermoinen en sen usko olevan mitä täällä väitettiin, mutta se todellakin on susi.

      Itsekin pidän koirista joilla on luonnetta. Aivan kuten itse sanoit, koirat jotka hyppäävät katoltakin käskettäessä eivät ole mieleeni. Silti saarloos wolfhundissa sitä on liikaa. Jo koiran, omistajan ja ulkopuolisten henkilöiden turvallisuuden vuoksi koiran on oltava hallittavissa. Miten hallita koiraa, joka ei kunnioita sinua johtajana eikä missään nimessä halua sinua miellyttää?
      Mielestäni tässä tulee se ongelma vastaan.

      Elämä saarloossin kanssa voi onnistua jos ymmärtää sen tosiasian ja osaa niin ajatella yli 16 vuoden ajan, että minulla on taloudessani villi susi.

      • Henna

        Tuli viesti kahteen kertaan ja kahdella eri nimimerkillä!

        Sorry veri makkara!


    • Anonyymi

      Olen hiukan myöhässä mutta pakko avata suu. Sarloos ei sovi ensimmäiseksi eikä välttämättä toiseksikaan koiraksi. Kiltti kun mikä ja rakastaa muiden koirien seuraa ja tulee toimeen kenen tahansa kanssa. Henkisesti hyvin raskas koira älykkyytensä takia ja vaatii lähes jatkuvaa puuhaa. Ja alle vuoden vanhaa ei kovin pitkäksi aikaa yksin voi jättää, ulvoo kun palo auto ja saattaa vieraantua enempi ihmisistä jos paljon ollut yksin. Turkkia harjataan joka päivä ja silti koirankarvaa löytyy aamupuurostakin. Ja jos tahtoo että turkki on hyvässä kunnossa sekä myös tuntuu hyvältä on ruoka valioon kiinnitettävä erityistä huomiota. Lihaa sekä kalaa paljon. Huomaat kyllä lompakossa. Jos vapaana tahdot pitää varaa aikaa vähintään kolme tuntia sekä 100 hehtaarin läänin.(GPS panta lähes pakollinen) Livistää heti tilaisuuden saatua ja mahtuu yllättävän pienistä väleistä. Jos omistat pihan nii varaudu rakentamaan vähintään 2 metriä korkea aita. Erittäin helppo koulutettava herkkujen avulla. Ilman herkkuja ei tapahdu mitään. Ei sovellu vahtikoiraksi. Isot plussat; helppo koulutettava , kaunis sydäntenmurskaaja. Kiltti. Uniikki. Viisas
      Isot miinukset; Kallis, vaativa(ruoka, ulkoilu,turkki)viisas.
      , Vaatii seuraa 24/7
      T. Samaan aikaan 28 koiraa hoitanut ja sarloosi vie voiton. En vaihtais päivääkään. 🥰

    • Anonyymi

      Ehdottomasti kannatettava hankinta. Vaikka eläintä ei ole jalostettu mitään varten, siitä voi itse kouluttaa hyvän vartio- ja suojelukoiran. Oikea koulutus on hyvä olla. Hyvän puruvoiman omaava iso koira pitää tunkeilijat loitolla. Hyvä ostos on tuollainen.

    • Anonyymi

      Minulla oli sarloosinsupikoira, hankala otus oli se. Päädyimme perheen kanssa viemään se eläinlääkärille lopetettavaksi. Muuten kyllä mutta lopetetavaksi vietiin.

    • Anonyymi

      Osta ennemmin koirasusi. Hinta-laatusuhde niissä suht kohdallaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      134
      11194
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      79
      3570
    3. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      91
      2855
    4. Ei tule uni

      Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.
      Ikävä
      70
      1474
    5. Miksi juuri Venezuela?

      Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp
      Maailman menoa
      316
      1355
    6. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      34
      1339
    7. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      256
      1286
    8. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      143
      1255
    9. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      112
      1206
    10. Toivon sulle silti hyvää

      Väärinkäsityksiä tapahtuu, mutta nyt on uusi vuosi ja uudet kujeet.
      Ikävä
      49
      1160
    Aihe