Terve
Tietääkö joku jos Tallinnassa myydään piraattituotteita PC:lle ?
Ja minkä hintaisia ja mistä ?
Kiitos etukäteen, ja moralistit älkööt vaivautuko.
Tietääkö joku jos Tallinnassa myydään piraattituotteita PC:lle ?
Ja minkä hintaisia ja mistä ?
Kiitos etukäteen, ja moralistit älkööt vaivautuko.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Sataman lähellä Sadamarketissa ja merekeskuksessa myydään. Samoilla henkilöillä, jotka kauppaa musiikkilevyjä, löytyy softapuoltakin. Hinnat 20-30 euroa. Osassa viruksia kaupanpäälle.
Kunhan löydät vain CD- kauppiaan, niin kysyt, löytyykö uusinta versiota Autocattia, tai mitävain vaikeastikkin saatavaa, niin sanoo otota vahan, nappuloi hetken puhelintaan, molottaa jotain venäjäksi ja kohta poika juoksee paikalle tuoden haluamasi.
kysyt hintaa....Autocad 20 euroa ja ihan kelpotuote träkättynä ja toimii, ei viruksia.
Tosin tuo oli turha ostos, ei sillä mitään käyttöä ole ollut.
Suomen tulli ei nykyisin kovinkaan kiinnostunut ole tuomisistasi, mutta Virosta on pirattituotteitten vienti lailla kielletty.
Tuon takia voit myöhästyä laivastasi ja saada tuntuvat sakot.
onnea matkaan.....
Kiitti teille molemmille infosta. Tuo riittää.
Kattelin tuossa juuri Frontpagen hintaa, ja tuo kyllä kirpaisee pahasti tämmöiselle kaverille. About 300 Euroa. Ei ole varaa. Ei sitten millään.
Ja vielä kerran. Ei sitten perkele millään ole varaa. Ja tietenkin, minä haluan sen.
Jaahas. Ei kai sitten muuta kun kattelemaan laivojen lähtöä. Epäilenpä että tuohon piratismiin puututaan EU:n taholta joku se päivä, joten täytyypi pikkuhiljaa lähteä kierrokselle.
PS. Asuin pari vuotta sitten Kiinassa ja lähetin sieltä norjalaiselle kaverilleni yhden CAD ohjelman postitse joka hänen mukaansa kuulemma maksoi norjassa 500.000 NOK. Taisi olla Pro Engineer Wildfire tai sinnepäin. Kiinassa se maksoi 3 yuania. Eli tommoiset 2 FIM.
Niin, se Viron tullin määräämä sakko piraattituotteista on suuruudeltaan kolme kertaa laillisen tuotteen arvo kaupasta ostettuna.
Olen itse salakuljettanut Virosta ties mitä esim. repussa pari pulloa kun olin päiväristeilyllä, eikä olisi saanut tuoda mitään sekä piraattisoftwarea. Kävelee vain passintarkastuksesta läpi eikä kukaan ole kiinnostunut mitä siellä repussa on.
Onko Virossa saatavana kotimaisia elokuvia, videoina?
Paljonko maksaa, ja missähänpäin ?
Aikapaljon on kotimaiset jääneet pois.
Minä & Morrisonia saa... sekä Lomalla vielä hyvin, mutta Nosukaudesta alkaa jo olemaan pulaa.
Onko MENOLIPPUA MOMBASAAN ja mihin hintaan ?
Anna tonni niin annan lipun
Laitatko puh.numeron ja mistä voisin noutaa sen ?
Tarkoitatko oikeaa lentolippua Keniaan ?
vai sitä elokuvaa MENOLIPPU MOMBASAAN ?
Huh huh!
Missä pussissa sää oikeen elät? Netistä saat samat ohjelmat ihan ilmaiseksi, ei tarvitse vaivautua oikeen ulkomaille ostelemaan.