Teidän kovalevyn suuruus?

Kattelin just tossa että mulla on tommonen 19,5 Gt:n kovalevy tilaa kokonaisuudessa. Onko tämä paljon vai vähän ja mitä teillä itsellänne on?
9832
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Mulla on 20Gt ja kyllä se on aika vähä.

Äänestä

Vanhassa koneessani oli 20 Gt kiintolevy.
Se riitti mainiosti, kunnes keksin alkaa polttaa cd-levykokoelmaani mp3-kokoelmaksi ja halusin tallentaa niitä ensin satoja kiintolevylle voidakseni tehdä mieleisiäni kokoelmia.
Hommasin isomman, ja nyt on 120 Gt.
Jos käytät konettasi lähinnä netissä surffaamiseen, koulutöihin, tekstinkäsittelyyn ja muutamien kuvien siirtoon koneellesi, riittää 20 Gt mainiosti.
Jos taas aiot siirtää musiikkia tai leffoja kiintolevyllesi, huomaat ajan mittaan tilanpuutetta, ellei sinulla ole polttavaa cd-rom asemaa.
Kaikki riippuu siitä, mitä koneellasi teet.

Äänestä

kaksi kappaletta maxtorin 120Gt kovalevyjä sekä yksi kappale maxtorin 160Gt joten kuulostaa pieneltä minulle mutta mihin ja miten paljon tarvitset tilaa onkin toinen juttu. Mutta nykyään kovalevyt on aika halpoja ja tilantarve suuri joten ostappa vaikka joku 60Gt niin siinä on kivasti tilaa ja ei meinaan maksakkaan paljoa.

Äänestä

Ei tuo 19.5 Gt tänä päivänä enää kovin suuri ole, mutta kyllä sillä luulisi toimeen tulevan. Ellei sitten harrastuksena ole imuroida netistä leffoja ja musiikkia yli oman tarpeen.

Duunikoneessa taitaa olla 20 Gt levy, kotona on läppärissä 40 Gt sisäistä ja 120 Gt ulkoista kapasiteettia, ja pöytäkoneessa on 80 Gt 10 Gt.

Äänestä

Itsellä C:\ 52,3 Gt vapaana 47,0 Gt
D:\ 3,52 Gt vapaana 817 Mt

Minulle kyllä riittäisi se 19,5 Gt
koska en tarvitse mitään isoja pelejä
Shakki on ainoa,mutta se onkin pelien kuningas.

Äänestä

3 x 250 GB, eka käyttikselle ja ohjelmille, toinen scratch-levyksi kuvankäsittelyyn audio- ja videoeditointiin ja kolmas (ulkoinen) back-upeja varten (vahingosta viisastuneena). Sen olen todennut, että tilaa ei ole koskaan liikaa. Vaikka nyt onkin käytännössä n. 300 Gigaa tyhjää tilaa, on vain ajan kysymys kun levyt on taas täynnä (näin on aina käynyt).

Äänestä
  • ...mun iskä on vahvempi ku sun iskä! Kjähkjäh!!!

    Äänestä

Mulla on 80 Gigaa ja sekin ei aina riitä, kun teen paljon videoeditointia ja muuta sellaista.

Äänestä

2x120Gt 1x60Gt 1x40Gt 1x17Gt, eli vajaat 360Gt. Nimelliskooltaan, alustettuina tilaa on hieman vähemmän.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kokematon kirjoitti:

Kattelin just tossa että mulla on tommonen 19,5 Gt:n kovalevy tilaa kokonaisuudessa. Onko tämä paljon vai vähän ja mitä teillä itsellänne on?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu