kokemuksia -96 omega caravanista

On tullut ajankohtaiseksi vaihtaa ehjä-88 kadetti farmari tilavampaan ja tuollainen -96 omega 2-litranen kiinnostaisi kovasti, mutta ei ole mitään kokemusta lähipiirissä tuollaisesta laitteesta. Kulutus, tyyppiviat yms.
4511
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Itsellä olis samanlainen haussa, yhtä olen käyttänyt autotohtorilla. Olen käynyt katsomassa viittä, ja niistä kolmen etupää on kolissut montuissa, koiranluut ovat ko. mallissa ilmeisestikin turhan heikkoa tekoa, mutta tokkopa nuo nyt kovin kalliita on. Itse kävin yhtä '97 mallista, 2,0 16v CD farkkua näyttämässä autotohtorilla, siinä oli juuri ne etupään koiranluut, ruostesuojaus aika heikoissa kantimissa (no sekään nyt ei kallista ole), mutta syy, miksi en ostanut, oli se, että mittarista puuttui 100 000 kilsaa! Kun siinä jo oli yli 200 000, niin ei enää kiinnostanut. Kai se bensaa syö raskas auto, mutta ei kai tuo maantiellä yli kahdeksaa litraa. Itse olen myös miettinyt ko. auton haetuttamista saksasta, mutta en nyt oikein tiedä siitäkään, voi olla että jää hakematta. Mutta toivottavasti löytyy, minä olen vaihtamassa Omppuun ehjää '89 Vectraa...

Äänestä
  • Itse ostin juuri 138 tkm ajetun -97 omegan 2.0 cd caravanin. Auto on ihan hyvä, mutta muista katsoa koska vaihdettu jakohihna. Huoltokirja antaa ohjeen 90 000 km välein, mutta oikeesti 60 000 km. Etukolinoiden lisäksi, niissä vuotaa helposti pakosarja. Korjaus maksaa min 250 €, jos teettää kunnon liikkeessä.. Helppo tehdä itsekin, jos ei pultti katkea.

    Hinnat on tullut sen verran alas, ettei saksasta kannata uittaa.. Oma maksoin 12500 leimattuna, uusilla renkailla, yms. ja katsoin, että saksasta tuotuna hintaa tulee väkisin yli 10 000 plus talvirenkaat, lohkolämm yms.

    Äänestä

Itsellä 2.0l -96 farkku, kulutus maantie n.7.2 l/100km, kaupunki n. 10l/100km. Hyvät ajo-ominaisuudet. Vikoja itsellä ventiilikopantiiviste, vilkkukatkasija, termostaatti, ohjaustehostimen öljyvuoto ja pakkasella ei tahdo ovet pysyä kiinni, siihen auttaa sisälämppäri

Äänestä
  • Miten, mistä ruosteita kannattaa lähteä etsimään? Eli nyt en tarkoita niitä vakioita vaan piilosta yleisesti yllättäviä, mitkä yleisesti löytyy vasta katsastuskonttorilla.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


seuraava obelix? kirjoitti:

On tullut ajankohtaiseksi vaihtaa ehjä-88 kadetti farmari tilavampaan ja tuollainen -96 omega 2-litranen kiinnostaisi kovasti, mutta ei ole mitään kokemusta lähipiirissä tuollaisesta laitteesta. Kulutus, tyyppiviat yms.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu