No, nyt näyttää siltä että hyvityshinnat ovat laskeneet "normaalille" tasolle. Eilen piruuttaan kysäisin Auto-Kymistä jotta paljonkos tarviisi välirahaa jos vaihtaisi puolitoistavuotiaan 55 tkm ajetun sedan Astran uuteen viisioviseen. Sehän on tarjouksessa 19980 ja siinä olisi ilmastointi jota meillä nyt ei ole.
Sanoivat jotta siellä seitsemän - kahdeksan tonnia. Äkkiä laskien 10/2002 käyttöön otetulle autollemme jää hintaa 13 tonnia.
Tuo hinnanlasku ei näytä vielä siirtyneen vaihtoautoista pyydettävään hintaan, mutta tässä osviittaa siitä mille tasolle kannattaa yrittää tingata.
Niin, jos olisi alettu juttelemaan jostain viiden tonnin välirahasta, niin olisi voinut vaikka tosissaankin alkaa kauppaa hieromaan.
Sanoivat jotta siellä seitsemän - kahdeksan tonnia. Äkkiä laskien 10/2002 käyttöön otetulle autollemme jää hintaa 13 tonnia.
Tuo hinnanlasku ei näytä vielä siirtyneen vaihtoautoista pyydettävään hintaan, mutta tässä osviittaa siitä mille tasolle kannattaa yrittää tingata.
Niin, jos olisi alettu juttelemaan jostain viiden tonnin välirahasta, niin olisi voinut vaikka tosissaankin alkaa kauppaa hieromaan.
Vastaukset 12
Vanhimmat
autoliikkeen ajattelua. Vaihtajahan luulee aina saavansa enemmän autostaan kuin koskaan saa. Se on raakaa bisnestä. jos uus lähtee alle 20 donaa jossa on ilmastointikin mikä sulta puuttuu niin et sä voi millään siitä enempää saadakaan.Mieti jos ne hyvittäis enemmän niin paljonko uuden ja sun käytetyn väliin jäis hintaeroa. Sitä jäis niin vähän että kaikki ostais sen uuden.Kyllä se vaan niin on että tässäkin hintaluokassa auton vaihtoarvo putoaa ainakin parina ensimmäisenä vuotena noin 4000eukkaa/vuosi ja tietty ajokilometrit jonkunverran vaikuttaa.Sen jälleenmyyntiarvo onkin sitten taas toinen juttu.
Noinhan se on, enkä väittänytkään asiassa vastaan. Se mitä väitän, on että vaihtoautojen hintapyynneissä on vielä rutosti ilmaa:
Opel Astra 5D 1,6SE COMFORT 33000 2002 16890 Pohjanmaan Autoliike Oy, Kokkola
Opel Astra 1.6 Comfort 5d 42000 2002 16900 Autoliike Mutanen Oy
Opel Astra 1.6 Elegance 5d 53000 2002 16900 Autotalo Laakkonen Oy, Varkaus
Opel Astra 1.6 Eco Comf Wagon 54000 2002 16900 MetroAuto Hatanpää
Opel Astra CAR 1.6 ECO COMFORT 54000 2002 16950 Pohjanmaan Autoliike Oy, Kokkola
Opel Astra 1.6 ECO COMFORT 4.OV 32000 2002 16980 Oulun Autoliike Oy
Opel Astra 1.6 16V Elegance 5d 57000 2002 17500 EK-Auto
Opel Astra 1.6 Comf Wag Cool 52000 2002 17800 Toyota Autotalot Oy, Toyota Kaivoksela
Opel Astra 1.6 Comfort 5d 55000 2002 17900 MetroAuto Hatanpää
Opel Astra 1.6 16V Elegance 4d 35000 2002 17900 Autokeskus Oy, Tikkurila
Opel Astra CAR 1.6 ECO COMFORT 49000 2002 17950 Pohjanmaan Autoliike Oy, Pietarsaari
Opel Astra CAR 1.6 ECO COMFORT 65000 2002 17980 Oulun Autoliike Oy
Pirun ruma nimimerkki muuten sinulla, mutta toivotaan ettei nimimerkki miestä pahenna ellei mies nimimerkkiä...
Ainahan sinne ilmaa jää( tuntuu jäävän kyllä aikatavalla) mutta viisas ja sinnikäs tinkaa sieltä kyllä turhat pois. Kyllähän se uudenhinta aikalailla sanelee mitä siitä käytetystä kannattaa maksaa. Hullu ei ole se joka pyytää vaan se joka maksaa eikös sitä niin sanota.
Nimimerkki nyt on vitsi eikä siinä kai kumpikaan toisiaan pahenna
Meillä autoalan ammattilaisten keskuudessa tuolle "ilmalle" on myös toinen termi, kate.
Eli kate on se, millä tätä palettia pystyssä pidetään ja millä me automyyjät itsemme ja perheemme elätämme.
Jos autoliike rupeaisi sosiaalitoimistoksi jakamalla autoja ilman tuota "ilmaa", voitte varmaan arvata mikä lopputulos olisi.
Tuolla mannepiireissä sitä kutsutaan yhen rosentin katteeksi, kun eurolla ostaa ja kahella myy!
Vai että autokauppiaat hyväntekijöitä, johan vitsin murjasit!
...on opintojen äiti
"JOS autoliike rupeaisi sosiaalitoimistoksi jakamalla autoja ilman tuota "ilmaa", voitte varmaan arvata mikä lopputulos olisi."
Huomaatko millä sanalla tuo lause alkaa???
Jos jää vielä jotain epäselvää, kysele vaan lisää..
Sitähän minä justiinsa tarkoitin. Alä pelkää että olisin tosissaan epäillyt mistään sosiaalisesta saati sitten huumorintajusta jolla ymmärretään tyylilajia nimeltä ironia!
Mutta kun välillä tuntuu että yksin täytyy pitää teidän puljua pystyssä on se "kate" yritys välillä niin kova eli kun siitä katteesta otetaan vähän sitä löysää pois niin kaikki on toivonmukaan tyytyväisiä ja säkin saat ehkä jotain sinne leipäs päälle.
Astra 1.6 16v Edition II vm 09/01.
Sain vaihdossa Vectra GTS 1.8 business line (-04) runsaat 14.00 €. Mielestäni ihan kohtuullisesti.
Tosin jo neljäs samalta myyjältä ostamani auto.
Noh, tonni enemmän vaikka reilun vuoden vanhempi auto.
Astra 1.6 16v Edition II vm 09/01.
Sain vaihdossa Vectraan (GTS 1.8 business line vm -04) runsaat 14.000 €. Mielestäni ihan kohtuullisesti.
Tosin jo neljäs samalta myyjältä ostamani auto.
Vuodessa on tultu jonkin verran alaspäin. 2003 toukokuussa hyvitys 2000 vm 1.6 vectrasta 18750 teur vaihdossa uuteen Avensikseen ja pari viikkoa sitten samaan autoon 14.000 teur. Ajokilometrejä tällä välin lisää n20000km.