mikrosiru

Heissan! Osaako joku neuvoa? Asun salonseudulla ja haluaisin laitattaa koiralleni mikrosirun! Missä niitä siis laitetaan tai ketä laittaa! Mitä maksaa?
3193
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Eläinlääkäri laittaa mikrosirun koiraan ruiskulla.Yleensä mikrosiru laitetaan lapaan tai korvanjuureen.

Äänestä
  • Suomen kennelliiton sivuilta löytyy linkki YHTEYSTIEDOT --> TUNNISTUSMERKITSIJÄT. Ne joilla on mikrosirun laitto lupa, on merkattu M kirjaimella ;)

    Äänestä

Hei! :-)

Mikrosirun laittaminen on helppo ja nopea toimenpide joka kestää ihan hetken aikaa eikä satu juuri ollenkaan. Kaikilla muilla paitsi nuorella hötkyilijällämme on sirujen laittaminen onnistunut hyvin. Pikkuisemmekin sai sirunsa, mutta vasta eläinlääkärin toisella yrityksellä. :-) Pikkuisen inahti, mutta ei mitenkään vaikuttanut se laitto häneen. Heti oli taas energinen itsensä.

Hinnat vaihtelevat aika suurestikin riippuen eläinlääkäristä ja paikkakunnasta. Mutta sanoisin että siru maksaa eläinlääkärillä noin 30-70 €. Siru on halpa vakuutus, sillä jos koira katoaa on melkein kaikissa paikoissa nykyisin lukulaite (jonka voi ostaa myös itsekin, mutta oli ainakin kun tiedustelin asiasta muutama vuosi sitten aika kallis silloin). Mikrosiru on helpompi kuin tatuointi ja se on erittäin kestävä. Sen laittaminen käy ihan yhtä nopeaan kuin koiran rokotuskin. :-) Suosittelen sitä lämpimästi kaikille koiran omistajille.

Ainoa huono puoli sirussa on se, että ihminen joka ei omista eläintä ei ehkä tule huomanneeksi sitä, jolloin ihmettelee jos koiralle ei ole nimilappua tai laattaa mukanaan. Tämän vuoksi kannattaa ainakin kiinnittää koiran kaulapantaan jollakin (on viestikapuloita, laattoja yms.) myös yhteystiedot kaiken varalta. :-) Yhdessä nämä molemmat ovat erittäin hyvä vakuutus onnellisen kotiinpaluun takaamiseksi, jos koirasi jostain syystä sattuisi katoamaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Miri kirjoitti:

Heissan! Osaako joku neuvoa? Asun salonseudulla ja haluaisin laitattaa koiralleni mikrosirun! Missä niitä siis laitetaan tai ketä laittaa! Mitä maksaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu