Kumpi tulee halvemmaksi: syödä koululla vai tehdä itse ruokansa?
Opiskelijaruokaa
12
1610
Vastaukset
- jenny
Kyllä tulee edullisemmaksi syödä koululla... saahan siihen hintaan salaatit ja leivät ja kaikki.
Poikkeuksena tietenkin, jos taloudessa on useampi syöjä ja ruoanlaittajalla on marttakerhon säästäväisyysopit hallussa ja jos raaka-aineet saa halvalla jostain... - asdf
Kouluruoka maksaa meillä yleensä 2,20e(hernari pannarin kanssa 1,80). Kyllä vaatii jo mielikuvista päästä kotona yhtä laadukkaaseen ruokaa yhtä halvalla.
Tölkkihernekeitto maksaa kaupassa jotain alle 70 senttiä, mutta siihen sattumat, pannari, mansikkahillo, maito, leipä ja rehut päälle niin taitaa mennä jo kalliimmaksi :)- syömäri
kuinka laihoja te poijjaat oikein ootte jos kouluruualla elätte koko päivän noin 16 tuntia ?? kun 8 tuntia ehkä nukutte, silloin ei syödä. Eli kyllä tulee halvemmaksi tehdä halvoista raaka-aineista kotona KERRALLA enenmmän ruokaa, jota voi syödä päivällä ja illalla ja useamman päivän ajan!! NÄIN ON poijjaat!
- asdf
syömäri kirjoitti:
kuinka laihoja te poijjaat oikein ootte jos kouluruualla elätte koko päivän noin 16 tuntia ?? kun 8 tuntia ehkä nukutte, silloin ei syödä. Eli kyllä tulee halvemmaksi tehdä halvoista raaka-aineista kotona KERRALLA enenmmän ruokaa, jota voi syödä päivällä ja illalla ja useamman päivän ajan!! NÄIN ON poijjaat!
Kyllähän nukkuessakin eletään.. Eli kyllä sillä ruualla pitää elää 24 tuntia vuorokaudessa.. nus nus:)
Ihan hyvä pointti kyllä. Itseäni vaan ei kauheasti nappaa syödä samaa halpaa ruokaa päivästä toiseen vaan haluan riittävästi vaihtelua. Jos vain hintalappuja tuijottaa tulee kaupasta ostettua aika epäterveellisiä tuotteita ilman salaattia.... Niitä ei voi oikein verrata kouluruokailuun.
Näissä kouluruokailuissa on se ongelma, että aika moni juuri "säästösyistä" jättää sen kouluruuan syömättä. Harvemmin sitä kunnon lämmintä ruokaa alkaa kouluun tuomaan evääksi....
Sitten koulun jälkeen kauheessa nälässä mennään lähimpään mäkkäriin tai kotona syödään lihapiirakkaa ja pitsaa niin ihmetellään kun muututaan pikkuhiljaa 90-kiloiseksi jokinorsuksi vaikka "mä en edes syö koulussa koskaa mitään".
Ugh. - 0piskelija
Meillä ruoka maksaa 2.35 ja kyllä siihen hintaan saa jo kotona paljon. Väitänpä että jos itse tekisin kotona hernekeiton ja pannarin, hinta maitoineen ja leipineen tulisi aika likelle tuota 2.35:ttä, ehkä jopa alle.
- asdf
0piskelija kirjoitti:
Meillä ruoka maksaa 2.35 ja kyllä siihen hintaan saa jo kotona paljon. Väitänpä että jos itse tekisin kotona hernekeiton ja pannarin, hinta maitoineen ja leipineen tulisi aika likelle tuota 2.35:ttä, ehkä jopa alle.
Voiskin pistää pikku kallupin pistään kouluruokien hinnoista.
Meillä siis TAMKissa 2,20 normaalisörsselit. Hernekeitto pannukakun kanssa 1,80. Jotkus mega-ateriat (pitsa, jotkut leikkeet) maksaa kai vähän yli kolme euroa(yleensä 2-3 eri ruokalajia valittavana). Leivät, voit, maidot, salaatit sisältyy tietenkin hintaan.
- Ahdus
Kauppojen roskiksista löytyy käypää ruokaa ihan ilmaiseksi.
- asetwe
Jos osaat laittaa ruokaa ja tiedät kuinka tehdä monipuolista ruokaa niin silloin tulee kotona tehty ruoka halvemmaksi.
Jos taas keittotaitosi eivät ole sitä parasta laatua niin syö koulussa. Silloin se tulee halvemmaksi. Esim. jos osaat tehdä makaroonilaatikon itse se tulee huomattavasti halvemmaksi kuin valmiruoka tai koulussa syöty. Mutta jos muuten ostaisit valmispaketin kaupasta tulee halvemmaksi ja terveellisemmäksi syödä koulussa. - Panu
Yksi opiskelukaverini tekee n. 5 eurolla jotain soijakeittoa, josta iso mies syö viikon 2 lämmintä ruokaa päivässä. On siis mahdollista tehdä ruokansa selvästi halvemmalla mitä kouluruoka on, mutta pitemmän päälle sellanen yksipuolinen syöminen ei varmasti tee hyvää. Laatuun nähden kouluruoka on yleensä niin halpaa, ettei samaan pääse itse millään - ellei kasvata itse omia kasviksiaan ja kiertele kauppoja tarjousten perässä.
- opiskelija
Halpuudesta en tiedä, mutta minä ainakin syön koulussa.
Meillä on kasvisruoka 1,55
Normaali ruoka 2,00
Keitoruoka 1,25
Lisäksi hintaan kuuluu juomat(mehu, maito, vesi ja kotikalja), leivät (mm itsetehdyt sämpylät ja levitteet, porkkanalevite yms), salaatit;monta lajia valittavana, kooota voi mieleisen annoksen. Sekä kahvi.
Silloin kun olen koulussa, syön myös siellä ruuan, yleenä kasvisvaihtoehdon. Sellaisina päivinä en enää kotona syö lämmintäruokaa, vaikka muulle perheelle sen teen.
Syön myös siksi, että se on mukava sosiaalinen tapahtuma syödä oman luokan kans isossa pöydässä ja jutella samalla mukavia. - köyhä
Syö kotona monta päivää samaa ruokaa ni säästät paljon siis, jos sul ei oo kauheesti ylimääräistä rahaa....
makaronit ja nuudelit on halpoja... - mauri
kasvissosekeitot tulee halvaksi. Kahesta pussista syön minä ainakin pari päivää. Puurot tulee kanssa halvaksi. Kesällä voi kerätä nokkosia ja voikukkia ja tehä niistä kasvispihvejä pakkaseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1056358
- 2223575
Näin susta unta
Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!183405Toiselle puolikkaalleni
Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j663328Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po332721Niin voimakkaat tunteet
Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi162555Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen
sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk242524Katu täyttyy askelista...
Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.282373- 2742181
Puhe on halpaa
Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.441786