Olympus on tuonut uuden mallin markkinoille ja sitä on jo Suomessa myytävänä. Hintapyyntö on 472€, jonka perusteella voisi arvioida 740/750 UZ-mallien hintojen laskevan entisestään. Onko jollakin jo kokemusta uudsta kamerasta ?
C-760 UZ
Patu
52076
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
C-760 tuntuu olevan ominaisuuksiltaan C-740:n ja C-750:n välimuoto, joka tulee myyntiin vain Euroopassa. Megapikkelsejä on 3.2 ja videotallennuksessa on ääni. Muutamia pikkuparannuksiakin on saatu:
- usb 2.0 tuki
- pict bridge -protokollatuki suoralle tulostukselle
- EVF:ssä 240k pikkelsiä aiemman 180k:n sijaan (LCD edelleen sama)
- 60 grammaa kevyempi (tämän on pakko olla tärkeää)
Näkemieni kuvien perusteella ominaisuuksia on karsittu (vrt C-750), niin fyysisesti (esim. lisäsalamaliitäntä ja IR-kauko-ohjain) kuin ohjelmallisesti (valmiita asetusohjelmia).
Jos kaipaa laajennettavuutta tai samoja ominaisuuksia kuin C-750:ssä, C-760:n voi unohtaa. Jos harkitsi C-740:stä, kannattaa harkita tätäkin.
C-750:n ja C-740:n erot löytyy linkistä:
http://personal.inet.fi/koti/sanppa/740vs750.htm
Nythän ovat tulossa myös mallit 765 ja 770 Ultra Zoom sekä todellinen uutuus eli 8080 Wide Zoom, jossa on mm. peräti kahdeksan megapikselin kenno ja 5-kertainen optinen zoom.
Joten aivan pian 750 on vanha malli ja sitä tuo hinnanpudotus jo ennakoi.
Markkinoille on tullut uusi C-725, jota löytyy Suomestakin alle 300eur hintaan. Aion hankkia kameran, mutta pitäisiköhän ottaa aikalisä ja odottaa vielä lisää uutuuksia ?
mutta olen kuullut että vuonna 2015 olympus tuo markkinoille olympus olympia ultrawide3Dx-ray zoomin. Siinä on 8 Teran kenno ja 20xzoomi, x-ray läpäisee 20cm terästä.
Hinta tuolla kameralla tulee olemaan huom! 2775mk. Aivan markkaa, eurostahan luovuttiin turkinsodan jälkeen vuonna 2011.
C-740 kohdalle oli mainittu: "Kaksi CR-V3 lithium paristoa (not rechargeable)"
CR-V3 paristot ovat kieltämättä kirotun hintaisia mutta tietääkseni fyysisesti saman kokoisia AA-koon sormipariston ( ladattavan samankokoisen akun) kanssa ja siten vaihtoehtoinen ja ehdottomasti edullisempi vaihtoehto. Loppuisi monelta kuvaukset lyhyeen pelkillä CR-V3:lla....