Kun avaan tietokoneen, saan hyvin pian ilmoituksen näytölle sinisellä pohjalla: Järjestelmä varattu. Sitten pitäs jotain nappia painamalla päästä takasin Windowsiin tai Ctrl-alt-del käynnistäisi uudestaan, mutta kone ei reagoi mihinkään, ei näppikseenkään. Jonkin ajan päästä varoitus muuttuu: Järjestelmä varattu tai muuttunut epävakaaksi, mutta näppis ei edelleenkään auta asiassa. Joudun kiskaisemaan sähköjohdosta. Pari kertaa käy näin, ja sitten vihdoin kone käynnistyy normaalisti. Missä vika?? Minulla on Windows ME.
Mitä tarkoittaa järjestelmä varattu/epävakaa
Jukka
10641
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Mahdotonta löytää vikaa noilla tiedoilla. Yleensä kannattaa vain asentaa Windows uudestaa. Voit tietysti kokeilla palautusta jos se vaikka auttaisi. Muistele milloin kone oli vielä kunnossa ja palauta kohtaan ennen sitä.
Voi olla myös kovalevy kilahtamassa. Duunissa kone varoitteli tuollaisella paria päivää aikaisemmin ennen kovalevyn totaalista pimenemisä. Kotikoneessa taas ilmoitti kerran ja oli kerralla pimeä.
Ota varmuuden vuoksi varmuuskopiot ainakin tärkeimmisä tiedostoistasi.
Joo se ilmoittaa että sinulla on Win98Me.
Tää on 98 ongelma, ja se kun alkaa tulemaan niin ei siinä paljon päivitykset auta. Kaikista varmin konsti on Format C: ja uusi asennus. Mutta voit kokeilla ajaa sen Me uudelleen päälle, sekin voi helpottaa tilannetta, mutta vaiva on käyttiksessä.
Ja katso että palomuuri ja virusturva on kunnossa. Esim minulla alkoi tökkimään samalla lailla kun oli kaksi virusturvaa päällekkäin.Kun poistin ylimääräiset turvat niin alkoi taas konekin toimia.
Itselläni kone toimi ostamisesta asti hieman epävakaasti. Itselläni ei uudestaan asentaminen auttanut, sillä vika oli muistikammoissa, joita emolevy ei tukenut 100%:sti. Myyjän virhe.
Paska kone
Kannattaako oikeasti nostella yli kymmenen vuotta vanhoja keskusteluja ylös? Voithan sinä osoittaa typeryytesi ihan omallakin aloituksella.
Windows on varsin siniruutuinen.
ONHAN TOIKIN TAPA ILMOITAA ETTÄ SE ON WINDOWS
Piti sitten nostaa 13 v vanha viestiketju. Eikohän tuo Windows ME -kone ole jo romutettu.
Ei ole romutettu, myyty pois Debianilla ja edelleen käytössä.