Muutaman vuoden vanhassa kannettavassa Toshiba Satellite Pro-tietokoneessani on intergroitu modeemi (korttimodeemi?) PSION DACOM GOLD CARD GLOBAL 56K FAX. Modeemikin on 2-4 vuotta vanha. Tietääkö joku tämän modeemin ominaisuuksista, siis tarvitseeko se jotain erityisasetuksia tms. kun yrittää ottaa yhteyttä internettiin? Kone ja modeemi on ostettu käytettynä tuttavan tuttavan tuttavalta , käyttöohjeita ei ole saatavilla. Onko tietoa ko. tuotteen valmistajasta mahd. lisätietojen kysymistä varten? Sitten vielä viimeinen aloittelijan kysymys eli mikä onkaan integroidun modeemin ja modeemikortin/korttimodeemin ero?
Psion Dacom-modeemi
Täysin tietämätön 2
399
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Hei, sanoit sen valmistajan itse: valmistaja on brittifirma Psion. Mulla on itsellä ollut tuo kortti monta vuotta: yksinkertainen PC-Card-kortti, joka kuitenkin on siitä kiva että siinä on samassa kortissa Ethernet eli verkkokortti ja modeemi sekä faksi. Kelpo peli. Vilkaise http://www.psion.com/mypsion/Login.asp ja luo sinne itsellesi käyttäjätunnus, saat sieltä ladattua käsikirjan, ajureita yms.
Nii, integroidulla modemilla yleensä tarkoitetaan että koneessa on modeemi joka on rakennettu emolevylle kiinteästi. Korttimodeemi taas on lisäkortti jolla on modeemi. Tuo Psion Gold Card on korttimodeemi, mutta siis PC Card -tyyppinen, ei mikään pöytäkoneen kortti.
Hei,
kiitos antamastasi vihjeestä ja tiedoista!!! Enköhän taas pääse eteenpäin.
Hei,
TUHANNET KIITOKSET vihjeestäsi Psionin nettisivuille!!! Sieltähän se apu löytyi eikä nettiin pääsy ole nyt enää ongelma. Kiitos myös muista neuvoistasi, olen taas vähän viisaampi!
KIITOS!!!!!