Mike Estes

cool!

kävi meillä eilen pizzalla. Hauska heppu.

4

771

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jepulis

      Ja kukahan toi kaveri sitten on?

      • very cool!

        ..netistä! ;)


      • southern man
        very cool! kirjoitti:

        ..netistä! ;)

        Mike Estes, tunnettu kitaristina ja lauluntekijänä m.m. Lynyrd Skynyrd ja Drivin´ Sideways bändeistä, on ajankohtainen ensimmäisellä soololevyllään jonka hän on levyttänyt oman bändinsä, Brave New Southin kanssa Nashvillessä. Levy on country/rock ainesta ja biisit ovat Mike Estesin ja hänen bändijäsentensä käsialaa. Levy julkaistiin syksyllä '01 ja on nyt huhtikuussa '02 julkaistu myös Norjassa.

        Mike Estesillä on ääni joka on täynnä tunnetta ja läheisyyttä. Jos sen kerran on kuullut, sitä ei unohda! Lauluntekijänä tekstit ovat Mikelle tärkeimpiä. Mikäli sanoitus ei ole hyvä, niin ei ole biisikään! Kun kuulee Miken soittavan, on myös helppo ymmärtää mikä on ollut hänen elämäntyönsä, nimittäin kitaran soittaminen, ja se on edelleen hänen inspiraationsa lähde.

        Mike teki Euroopan kiertueen Toukokuussa 1999 All Points Bulletin, alkuperäisen Lynyrd Skynyrd rumpalin Artimus Pylen bändin kitaristina. Hän on sen jälkeen tehnyt useita soolokiertueita Euroopassa, yhdessä suomalaisen Rubbish Brothers bändin kanssa. Mike on myös säveltänyt muille artisteille ja tuottanut muita artisteja.

        Mike Estesin bändi, 80-luvulla, Helen Highwater (Lynyrd Skynyrd kitaristi Allen Collinsin keksimä nimi) on soittanut melkein jokaisella klubilla ja ollut lämmitelybändinä useimmille Southern Rock ja Outlaw Countrybändille eri puolella kaakkois USA:ta ja keskilännessä kymmenen vuoden ajan. Kouluaikoina, 1982 Mike ystävystyi Rossington Collins Band -yhtyeen tyyppien kanssa. Rossington Collins Band -yhtyeen oli muodostanut Skynyrd lento-onnettumuuden eloonjääneet. Kun Lynyrd Skynyrd Tribute kiertue alkoi 1987, Helen Highwater soitti usein heidän lämmittelybändinä. Mike aloitti kirjoittamaan ja soittamaan biisejä Skynyrd organisaation ihmisille.

        1992, Mike oli kiertueella Lynyrd Skynyrdin lauluntekijänä ja 1993 hän allekirjoitti kustantajasopimuksen Skynyrd kitaristin Ed Kingin "I Can’t Read Music" kustantajayhtiön kanssa. Mike oli työskennellyt lauluntekijänä vuoden verran, kun kitaristi Gary Rossington tarjosi Mikelle kitaristin paikan joka vapautui Randall Hallin jälkeen. Mike otti tarjouksen vastaan ja oli seuraavat kaksi ja puoli vuotta kiertueella, tekemässä biisejä ja äänittämässä suosikkibändinsä Lynyrd Skynyrdin kanssa.

        Muutettuaan Nashvilleen 1995, Mike kirjoitti biisin "White Knuckle Ride", Rossingtonin ja Johnny Van Zantin kanssa Sony Musicin "Hotter Than Asphalt" CD:lle, mikä herätti hänen mielenkiintonsa "Stock Car Racing" kilpailuihin. Tämän, ja Skynyrdin sisäisen konfliktin johdosta Mike aloitti oman bändin, Drivin’ Sideways joka teki oman levysopimuksen ja julkaisi levyn Nashvillestä. Heidän biisit ovat pakollisia kaikilla kilpailuradoilla kuten myös radioasemilla.

        Mike Estes on useaan otteeseen esiintynyt televisiossa ja Radiossa m.m. HBO, MTV, CMT, TNN, CNN, Entertainment Tonight ja Primetime Country. Suomessa hän on esiintynyt suositussa musiikkiohjelmassa Jyrki ja suomenruotsalaisessa musiikkiohjelmassa Dynamo. Hän oli myös ainoa artisti joka esiintyi livenä Huomenta Suomi ohjelmassa v. 2001. Ruotsissa hän esiintyi ohjelmissa Go Kväll (SVT) ja Nyhetsmorgon (TV4).


      • Anonyymi
        very cool! kirjoitti:

        ..netistä! ;)

        Artimus pyle ei ole alkuperäinen skynyrds rumpali


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      126
      10852
    2. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      112
      6206
    3. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      163
      5527
    4. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      55
      5386
    5. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      70
      4329
    6. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      123
      4279
    7. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      24
      3807
    8. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      51
      3801
    9. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      13
      3476
    10. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      78
      3062
    Aihe