Ihmettelen kun tätä palstaa lukee(siis tätä koko moottoripyöräilyyn liittyvää)ku täällä kaikki kehuu omia prätkiä et onkohan nuo moottoripyörän päällä käynytkää.Vai onko tää talven lieveilmiö kun kesällä törmää motoristeihin liikenteessä niin siellä en ole koskaan tavannut mitään negatiivista.Se on sama millä pyörällä olet liikenteessä niin keskustelu kyllä syntyy äkkiä ja suurin osa noista h-d miehistä/naisista on ihan tavallista kansaa eikä mitään rikollis- liikoja.Jos joku jää pyörällä tien varteen niin 99% seuraava motoristi joka tulee niin pysähtyy vaikka ei voisi mitenkään auttaakaan vaan jos auto lasahtaa niin etpä tahdo apua saada vaikka seisot keskellä tietä mut tietenkin jos kohdalle sattuu motoristi niin sit on toivoa vaikka tämä sattuisi olemaan autolla liikkeellä.Tämmöstä ajokelejä ootellessa.
muka motoristit
hellou
111818
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Se on ihan sama tuolla autopuolella - järkevät keskustelunaloitukset hukkuvat nopeasti tojota rules ja ooppelilla saa enemmän pimpiä-kannanottoihin.
Harrikakuskeille on kyllä aina itsekin tullut irvailtua ihan tavan vuoksi, mutta kun tätä on talven seuraillut niin ei se enää oikein jaksa sykähdyttää.
Itse huomannut saman asian, muutenkin kun katsoo kysymysten ja vastausten tasoa niin kyllä huomaa että wannabe- bikereita löytyy enemmän kuin tosi motoristeja jotka ottavat tien päällä ihmisen ihmisenä. Onneksi kohta on kesä ja hyttyset.
Mua ärsyttää toi mun oma ikäluokka(n.18w)kun aina täytyy kehua sillä kuinka lujaa omalla pyörällä pääsee ja millasia ohituksia on tullu tehtyä!
Mutta kohta on kesä ja pääsee ajelemaan..
=)
Sen näkee vuosittain kun lukee kesän lehtiä että darwinpalkintoja on taas jaettu. Kusipäät karsiutuvat liikenteestä juhannukseen mennessä.
Mitä tarkoitetaan kun sanotaan että joku on motoristi? Eli mitä eroa on sanoilla moottoripyöräilijä tai motoristi!!
Kyllä sitä osaa tehdä vanhemmatkin ihmiset -
valitettavasti!!
AARGH.
Vai että pysähtyy, noin kirjoittaa varmaan ne joilla ei ole omakohtaista kokemusta. Minulla ainakin on mennyt usko että apua saa kun mopo hajoaa. Viime kesänä Turun ohitustiellä palo pyörästäni kaikki sulakkeet koska tankin alla kulkeva johtonippu oli hankautunut tankkia vasten oli eristeet kaput ja löi oikosulkua pyörä sammu siihen, ei auttanut muuta kuin paikallistaa vika, onneksi tiedän jotain mopoista että pääsin ajamalla seuraavalle huoltsikalle. Niin siellä tien poskessa meni aikaa vikaa korjatessa noin yksi tunti ja panin merkille että tällä välin meni ohitse kuusi motoristia (siis eri aikaan) yksikään ei pysähtynyt,että se siitä avusta.
Pyöräni merkki ei ollu Harley.
niin huomaa pysähtyneensä turhaan. Minä pysähdyn aina, ja tähän mennessä valtaosa on ollut vain tauolla/karttaa katsomassa/vaatetusta vaihtamassa. Kerran yks iäkäs HD oli oikeasti rikki, en tietenkään osannut auttaa ja kaveri oli jo kännykällä tilannut kuljetusauton.
Minä aion pysähtyä jatkossakin, mutta totuus on että 1) mitään niille ei voi itse tehdä ja
2) apu on jo kännykällä soitettu paikalle.
olisi hyvä jos motoristipiireissä leviäisi yleiseen käyttöön joku merkki josta voisi tunnistaa onko motoristilla ongelmia vai kaffipaussi, esim. kypärä sissybaarin päälle kun kone paukahtaa tms. tietysti aika mahdotonta että niin näkyvän merkin jostain kypärästä saisi että sen hidastamatta huomaisi. saahan sitä kuitenkin vielä varmaan pysahtyä samalle levikkeelle jossa joku motoristi jo on. voihan siellä konerikon puutteessa vaikka haukkua muut merkit maanrakoon ja vertailla kokoontumisajoja.
keep riding
Nimittäin huivi tms. stongassa...