Kone kuumuu, pelit kaatuu

Zembalo

Ongelma on siis että pelit kaatuu tietyn ajan jälkeen. Ostin just kotelotuulettimen, mutta mikä olisi paras paikka(etulevy/takalevy) ja puhallussuunta? Entä onko prosessorin lämpö n.55 astetta liian korkea? Auttaisko prossun hertsien pudotus tai näyttiksen alikellotus, ja mitkä hyviä ohjelmia tarkoituksiin?

Kone:

AMD XP 2400
MSI K7N2 Delta-L
512 DDR
RADEON 9600PRO
Maxtor 120GB

Kiitos vastaajille!

9

1634

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jtr

      ei se kuumuus, itellä käy kans jotain 45-65C (nyt 56C) (riippuu huoneeni lämpötilasta) ja vorkkaa hyvin. Yleensähän kotelopuhaltimet etupaneelissa puhalta sisään viileää ja perästä ulos kuumat. Sullon varmaan joku muu joka siinä kaataapi sitä. Joko rautavika taikka sit ajurit solomusa. Tosin voi olla myös emon sopivuus muihin kamoihin. Itsellä ASUS (A7V8X Deluxe) emona on ollut boeno kaiken kanssa tv-korteista lähtien. Serial ATA löytyy emolta mutten itse vielä tue sitä henkisesti joten esim tuo toinen 200Gt maxtori on ihan ATA133 kaapelilla ;) Onkohan sulla tuossa, että vain pelit kaatuu vaiko kaatuuko se myöskin vaikkei tee mitään? Sinuna kokeilisin jotain n-ohjaimen vaihtoa tai jotain.. Oletan, että sulla on XPsp1 ja uusimmat softat / ajurit.

      • Zembalo

        No muuten hommat ei kyllä kaatuile, ellei pelaa pelejä. Ja käyttis on Windows 2000 Prof SP4. Bios uusittu ihan just myös, että ei ole siinäkään. Ja näyttis ajurit tuoreimmat on.


      • jtr
        Zembalo kirjoitti:

        No muuten hommat ei kyllä kaatuile, ellei pelaa pelejä. Ja käyttis on Windows 2000 Prof SP4. Bios uusittu ihan just myös, että ei ole siinäkään. Ja näyttis ajurit tuoreimmat on.

        win2k? no en kyllä pitäis kakstonnista pelikoneessa.


      • Zembalo
        jtr kirjoitti:

        win2k? no en kyllä pitäis kakstonnista pelikoneessa.

        Vaan on sillä paljon muutakin käyttöä. On kyllä edellisessä kokoonpanossa toiminut pelikoneenakin mainiosti.


      • rbi
        Zembalo kirjoitti:

        No muuten hommat ei kyllä kaatuile, ellei pelaa pelejä. Ja käyttis on Windows 2000 Prof SP4. Bios uusittu ihan just myös, että ei ole siinäkään. Ja näyttis ajurit tuoreimmat on.

        Minkä tehoinen virtalähde koneessa on? Pelien kaatuminen saattaa nimittäin johtua näytönohjaimen aiheuttamasta lisäkuormasta 3.3 ja 5 voltin jänniteille.


      • Zembalo
        rbi kirjoitti:

        Minkä tehoinen virtalähde koneessa on? Pelien kaatuminen saattaa nimittäin johtua näytönohjaimen aiheuttamasta lisäkuormasta 3.3 ja 5 voltin jänniteille.

        350W HEC. Kotelovalmistajan suosittelema tuo. Pitäisi vissiin riittää...


    • ketoom

      Takalevy ja ulospäin tai etulevy ja sisäänpäin. Prossun alikellotus käy biossista ja ATIn ohjelmat löytyy atin sivuilta. Pistä kotelotuuletus kuntoon.

      • Tommi

        Kyllä 2000sessa pelit toimii hyvin,ainakin uudet pelit.


    • AMD

      Lämmöt 52-62 astetta prossussa ja pelit on kaatunu ehkä 5 kertaa reilun vuoden aikana...

      Athlon 1900
      MSI KT4 Ultra
      768Mt DDR
      Radeon 9600XT 256MB (526MHz)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      51
      3495
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      589
      2231
    3. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      94
      2216
    4. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      19
      1996
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      20
      1628
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1608
    7. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      70
      1546
    8. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      1456
    9. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1426
    10. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      91
      1380
    Aihe