Eli tarkoitus olis kissan kanssa lähteä reissuun, matka kestää n. neljä tuntia. kysymys kuuluu, että miten kauan pitäisitte kissaanne paastossa ennen matkaa, ettei käy vahinkoja..
Reissuun lähdössä
...
7528
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Miksi ihmeessä kissaa täytyisi pitää paastolla ennen matkaa? Kissa pystyy helposti pidättelemään tuon neljä tuntia, kunhan vain juuri ennen lähtöä käy hiekkalaatikolla. Kuljetusboxiin voi myös laittaa pienen hiekkalaatikon.
Meillä kissat matkustavat autossa mukanamme paljon, ja parin tunnin automatkat muutaman kerran kuussa ovat rutiinia. Kissamme suorastaan rakastavat autoilua. Minkään sortin vahinkoja ei ole koskaan käynyt.
Kissani oksentaa autossa ja siksi kysyin asiaa eläinlääkäriltä taannoin, kun olin siellä kissani kanssa. Jos lähtö on aamulla, voi hyvin olla edellisen yön paastolla. Helpommalla ja vähemmällä oksentamisella pääsee, kun vatsa on tyhjä. Kissani voi hyvin ja toipuu matkasta nopaesti.
No tuohan tietysti muuttaa asian =). Meillä kissat ovat ennen leikkausta olleet 12 tunnin paastolla, joten yhden yön paastosta ei liene haittaa.
Oletko miettinyt matkapahoinvointilääkkeiden hankkimista kissallesi? Matkapahoinvointiin löytyy apu myös luontaistuotteista.
Ei kissalle nyt ihan turhanpäiten mitään tabletteja aleta antamaan. Ottakaa kulkaa omistajat ihan itse niitä tabletteja. Lemmikki huomaa jännityksenne ja alkaa myös jännittämään. Eikä mitään paastoilua kannata aloittaa, mutta en kuitenkaan ihan just ennen autoon hyppäämistä turhaan ruokkisi. Kyllä kissa pärjää muutaman tunnin ilman ruokaa. Vesikuppi ja hiekkalaatikko mukaan!
Haloo itsellesi! Jos kissa kärsii matkapahoinvoinnista (joka siis johtuu korvan tasapainoelimen reagoinnista auton liikkeeseen, ei omistajan mielialasta), niin miksi sen pitäisi kärsiä, kun perinteisen lääketieteen sekä homeopatian saralta löytyy apu oksenteluun ja pahoinvointiin?
Järjen käyttö sallitua.
eli ei kyse ole mistään pahoinvoinnista, vaan siitä, että en halua katin pissaavan sinne koppaan.. matkaan junalla, eikä oikein kykene mitään hiekkalaatikkoa raahaamaan mukaan.. ja on se aika paha kissaa "komentaa" laatikolle ennen lähtöä.. siksi vain utelin, et miten kauan kehtaa pitää syömättä/juomatta.. ja voihan siellä junasa sitten vettä tarjota, luulisi pidättelevän sen muutaman tunnin..?
kopan pohjalle, se imee pissat ja myös hajun.
onnea matkalle.