Turku Kohmo

Heippa! Kiire olisi saada kuulla Kohmosta asuinalueena! Millainen paikka asua, minkälaisia ihmisiä, millaisia tulevaisuudensuunnitelmia alueen varalle on (jos on)? Säilyttääkö asunto arvonsa? Kiitos paljon etukäteen!
4434
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Olen asunut Turussa koko ikäni, joten aika hyvä kuva muodustunut eri kaupunginosista. Ihan hyvää aluetta Kohmo on, palvelutkin on suht lähellä ja liikenneyhteydet hyvät joka suuntaan.

Suhteessa Kohmo voi olla tällä hetkellä hieman ylihinnoiteltua sijaintiinsa nähden, sillä talot ovat pääasiassa melko uusia. Toki ne ovat sitä myöden myös hyvässä kunnossa. Seutu on luonnonläheistä, ulkoilumahdollisuudet kohtalaisen hyvät. Lähitulevaisuudessa uskon alueen edelleen laajenevan.

Pienenä miinuksena pitäisin sitä, että alueella on myös puhtaita vuokrataloja. Mikäli niitä tulee vielä lisää, saattaa se heijastua myös alueen omistusasuntojen arvoon.

Äänestä
  • Joskus katselin tuota aluetta, ja silloin autottomana vähän vaivasi se, että paikka on vähän eristyksissä. Se nyt on kumminkin makuasia ja jos kulkee autolla, tuolla ei varmaankaan ole suurta merkitystä. Bussithan sieltä muistaakseni kulkee myös.

    Äänestä

  • --- kirjoitti:

    Joskus katselin tuota aluetta, ja silloin autottomana vähän vaivasi se, että paikka on vähän eristyksissä. Se nyt on kumminkin makuasia ja jos kulkee autolla, tuolla ei varmaankaan ole suurta merkitystä. Bussithan sieltä muistaakseni kulkee myös.

    Itse nimenomaan ihastuin tuohon luonnonläheisyyteen ja siihen, ettei hirveästi siellä vielä betonitaloja ole eli on muutakin katseltavaa kuin muita kerrostaloja :) Välittäjä ehkä voisi paremmin tietää tuon vuokra-asunto - omistusasuntosuhteen.. Mutta kiitos vastauksista, rohkaisi kovasti päätöksenteossa, ainakin alueen suhteen!

    Äänestä

  • Kyselisin vielä Kohmossa asuvista ihmisistä.. Toisaalla väitettiin, että suomalaisena jäisin alueen vähemmistöön..? Lisäksi jos jollain on vielä tietoa alueen kehittämissuunnitelmista tai rakennussuunnitelmista tms. kuulisin mielelläni. Kiitos.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ostaja kirjoitti:

Heippa! Kiire olisi saada kuulla Kohmosta asuinalueena! Millainen paikka asua, minkälaisia ihmisiä, millaisia tulevaisuudensuunnitelmia alueen varalle on (jos on)? Säilyttääkö asunto arvonsa? Kiitos paljon etukäteen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu