Minun pitäisi muuttaa värikuva mustavalkoiseksi, kuitenkin niin että haluamani pieni alue (kuvassa kädessä oleva lasi) jäisi alkuperäisen väriseksi. Onko photoshopissa mahdollista toteuttaa tuollaista ja miten?
Photoshop 7
Julli
41555
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Käytä merkintätyökalua (mikälie lassotyökalu) ja valitse sillä kaikki paitsi se lasi (tuossa tapauksessa merkitsisin itse lasin ja invertoisin merkintäalueen). Kun sitten vaihdat kuvan asetuksia (esim. juuri väriä) se vaikuttaa vain merkittyihin osiin. Näin ainakin uusimmilla versioilla.
vois tehdä myös kahdella layerillä, mutta koska säilyvä osa on vaan pieni, niin lassolla, select-inverse ja sitten värien manipulointia halutuksi.
1.Muuta vähennä värikylläisyys nollille, ja valitse historiasivellin ja määrää historian kohteeksi tila ennen värikylläisyyden säätöä, maalaa historiasiveltimellä alue alkuperäisen väriseksi.
2.Polkutyökalulla tehdään polku halutun alueen ympärille, muutetaan polku valinnaksi, kopioidaan valinta (Edit-copy). Muutetaan kuva mustavalkoiseksi Caenl-mixerillä, jonka jälkeen Edit-paste, ja kas, sinulla on värikäs alue mv-kuvassa.
3.Tee alkuperäisestä kuvasta toinenkin taso, jonka muutat mustavalkoiseksi. Tämän jälkeen teet pyyhekumilla halutun reiän mustavalkoiseen ylätasoon, jolloin värillinen alataso tulee näkyviin.
4. JNE....
Kiitoksia.