Asunto-osakeyhtiön hallitus on pannut voimaan mielestäni epämääräisen ja/tai keskeneräisen yhtiökokouksen päätöksen kerätä suurehkon piharemontin yhteydessä talkoovastikkeita osakkailta 10,-e/h kolmen eniten tunteja tehneiden mukaan ja hallitus pyrkii kirjaamaan joidenkin osakkaiden maksamat ylimääräiset talkoovastikkeet yhtiön tilinpäätökseen, ja vieläpä vähentäen ne yhtiön korjauskuluista.
Yhteisön tilintarkastajana ei ole laskenta-alan henkilö.
Mitä asunto-osakeyhtiön kirjanpitäjä/osakas voi/kuuluu k.o. tilanteessa tehdä?
Yhteisön tilintarkastajana ei ole laskenta-alan henkilö.
Mitä asunto-osakeyhtiön kirjanpitäjä/osakas voi/kuuluu k.o. tilanteessa tehdä?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kysymys lienee siitä, että töitä on tehty osakkaiden toimesta yhtiön hyväksi ? Jotkut ovat osallistuneet töihin enemmän, jotkut vähemmän tai eivät lainkaan ? Osallistumattomat korvaavat osuutensa rahalla ? Oliko näin ?
Näitä tilanteitahan taloyhtiöissä on ja ne ovat ongelmallisia. Talkoilla voi töitä tehdä, mutta siitä ei periaatteessa voisi saada korvausta muita alempana yhtiövastikkeena tai muuna yhtiölle suoritettavana alennettuna maksuna. Mikäli joiltakin osakkailta peritään enemmän kuin toisilta, pitäisi työtä tehneiden hyvitys käsitellä normaalina palkkana tai sitten työ olisi tehtävä ilman korvausta. Ts. yhtiölle (kaikilta osakkailta perittävää) maksua ei voida kuitata yhtiön hyväksi tehdyllä verottomalla työllä.
Talkootyö taas tasapuolisuuden nimissä edellyttäisi kaikkien yhtenäistä panosta. Tämähän ei yleensä onnistu.
Ei edellyttäisi ainoastaan yhtenäistä panosta, vaan esim. kolmion omistajan pitäisi tehdä kolme kertaa enemmän hommia kuin yksiön omistajan.
Taloyhtiön talkoot ovat vapaaehtoisia ja niihin ei tarvitse osallistua. Talkootyöstä ei makseta myöskään palkkaa. Jos palkkaa maksetaan ,niin silloin ei tehdä työtä vapaaehtoisesti.
Taloyhtiön yhtiökokouksessa voi tuoda ilmi nuo epämääräiset talkootyön maksut, jättää eriävä mielipide tarvittaessa ja nostaa kanne kolmen kuukuaden sisällä asiasta.
Talkoissa riittää yksi henkilö osaketta kohti, jos taloyhtiö velvoittaa talkoisiin.
Kiitos hyvistä vastauksista ja kannanotoista. Asiassa on juuri kysymys siitä, että jotkut tekevät yhtiössä töitä enemmän,toiset vähemmän/ei lainkaan(esteitä: sairaus,matka,asuu muualla tms).Pimeätä työtähän se on, koska täytyyhän olla aivan sama asia, tekeekö töitä as.oy:ssä ja saa jotain etua (alempi vastike tai ei ollenkaan) tai tekeekö työpaikallaan ylitöitä.
Toinen veronkiertoon viittaava asia taloyhtiössä voi olla hallitukselle budjetoitu kulukorvaus: palkkaa ei makseta, ainoastaan kokouskuluihin on varattu esim. 500,-. Kolmas keino saada verotonta etua yhtiöltä ovat liian suureelliset talkootarjoilut, joissa on mukana %-pitoisia juomia. Onko näihin mielipiteitä?
Kuulostaa laittomalta, sillä osakkaiden yhdenvertaisuus ei toteudu ja osakkaiden yhdenvertaisuus on turvattu osakeyhtiölaissa. Yhdenvertaisuudesta voidaan poiketa jos kaikki osakkaat siihen suostuvat, pelkkä enemmistöpäätös ei riitä. Lisäksi on kaksi muuta ongelmallista kohtaa:
1) Kaikki taloyhtiön kustannukset pitäisi jyvittää osakemäärien mukaan. Poikkeaminen tästä periaatteesta edellyttää kaikkien osakkaiden suostumista.
2) Talkoisiin osallistuville syntyy palkkaan verrattavissa oleva etu, jos toiset joutuvat korvaamaan poissaolonsa rahalla. Esimerkiksi 8 talkootunnin arvo on 80 euroa. Kyseessä ei ole enää talkoot vaan työsuoritus. Olettaisin että työsuorituksen arvon mukaan pitäisi maksaa sivukulut verottajalle, vaikka työstä ei maksettaisi palkkaa.
Asiasta kannattaisi keskustella isännöitsijän kanssa. Jokaisen ammatti-isännöitsijän pitäisi välittömästi tajuta ettei kyseinen kuvio ole mahdollinen. Lisäksi kannattaisi ilmoittaa kirjallisesti hallitukselle ettei suostu kyseiseen kuvioon ja kieltäytyä maksamasta mitään. Ulosotolla voi uhkailla, mutta se edellyttää laillista saatavaa. Hallitusta voisi vaatia pyytämään kiinteistöliiton lakimiehen lausunnon asiasta.
Voiko asunto-osakeyhtiön hallitus evätä ylimääräisen yhtiökokouksen koolle kutsumisen, jos 1/10 osakkeenomistajista sitä perustellusti vaatii?