Valtakirja

Jos tekee asuntokauppaa valtakirjalla, antaako valtuutettu kirjan välittäjälle vai näyttääkö vaan sitä? Eihän sitä voi pois antaa
2327
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Valtakirja on kai näytettävä pankissa.

Äänestä

Kyllä valtakirjan esittäminen välittäjälle riittää. Välittäjä voi toki ottaa siitä itselleen valokopion. Kauppakirjaan (jonka valtuutettu asiamies myyjän tai ostajan puolesta allekirjoittaa) valtakirja liitetään alkuperäisenä. Hyvä olisi, että alkuperäinen valtakirja voitaisiin liittää sekä myyjän että ostajan kauppakirjan kappaleeseen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


nimi on kirjoitti:

Jos tekee asuntokauppaa valtakirjalla, antaako valtuutettu kirjan välittäjälle vai näyttääkö vaan sitä? Eihän sitä voi pois antaa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu