eli miten toimia kun omistan talosta 1/4 osan ja talossa asuu 2 osakasta ja pappani jolla on asumisoikeus mutta minulla on samanlaiset oikeudet kiinteistöön kuin muillakin osakkailla (Lakimiehen tulkinta) mutta minä en siellä asu ja ne jotka asuvat niin todennäköisesti kieltävät tämän talon arvioinnin. niin millä pystyn toimia jotta asia tulee hoidettua onko esimerkiks jokin uhkasakko tai joku
Kiinteistön arvioiminen
neppari
6761
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Onko sinulla avaimet?
Mutta omistan siitä 1/4
Ja haluaisit purkaa yhteisomistuksen ja välittäjä haluaisi myydä sen ja lakimiehet rahat.
Muut osakkaan maksavat minut siitä ulos ja pitävät itsellään kiinteistön..Näin helppoa
minun mökkini kävi arvioimassa. Ponup. palkkioksi. Oli mökissä asukkaita mutta potkittiin niitä hieman syrjään, että päästiin tutkiin paikat jne.
voi arvioida vaikka ulkoapäin sekin riittää ei se ole niin vaikeaa. Pyydä arvio muutamalta välittäjältä. Ja jos todella myyt osasi muille
voitte pyytää virallisen arviokirjan välittäjältä maksaa n. 300€. Ettehän te voi tietää sen arvoa ellette kysy uaeammalta arvioijalta. He kyllä antavat suullisen arvion ilmaiseksi. Pyydä edes sellainen ettet myy sikaa säkissä.
Jos sinulla on pari arviota voit itse määritellä hinnan. Muista ettei kukaan myyntitilanteessa ole tekemässä hyväntekeväisyyttä.