Onko tässä elämässä enää mitään

Kun kaikki kiintolevyn tila menee ylläpito-ohjelmiin ja aika koneen huoltoon ja kunnossapitämiseen?
Pitää olla virustutkaa ja palomuuria, vakoilijoiden poistoa ja estoa, rekisterin pesua, laitteenjärjestelyä... pitää olla jatkuvasti eheyttämässä ja korjaamassa ja tyhjentämässä? Muuttamassa, sijoittelemassa, lajittelemassa, poistamassa?
Työkaluista on tullut itse tarkoitus ja koko tietojenkäsittely on yhtä noidankehää. Pitää olla hvyät ylläpito-ohjelmat, jotta kone toimii hyvin, jotta voi käyttää hyviä ylläpito-ohjelmia.
Kun antaa pirulle pikkusormen...
8654
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Oikeassa , näyttää karkaavan käsistä?

Mutta toimii vielä jotenkin, mutta kuinka kauan?

Äänestä
  • vaihtokelkalla. Jätä siitä nettiyhteys asentamatta, niin tuskin tarvit edes virustorjuntaa, palomuureista yms. puhumattakaan.
    Tiedostot voit syöttää puolin ja toisin kirjoittavalla cd-asemalla. Siinä nettikoneessa sitten valmiiksi teet virustarkistuksen, ennekuin tallennat cd:lle.

    Äänestä

Ota olvia äläkä näitä juttuja niin vakavasti. Itselläkään ole koneella kun palomuuri. Ei se haittaa, vaikka kohta joku kirjoittaa, että koneeni lähettelee lapsipornoa Pornaisten päiväkotiin. Välillä käyn scannaamassa koneen netissä, eikä yhtään virusta ole ollut kolmeen kuukauteen. Sähköpostin kanssa kantsii olla tarkka, eli liitteet vaan jättää avaamatta.(jos ei ole niistä varma) Samoin, kun jättää epämääräiset ohjelmat netistä lataamatta/aukaisematta.
Eli järki kädessä virustorjunnassakin.

Äänestä

Jos ei ota nettiliitymää, tai ostaa nettikäyttöön oman koneen, on kaikki OK. Win Me:stä lähtien wintoosa tekee noita älyttömiä varmuuskopiointeja/palautustiedostoja, joita et voi edes estää.

Jos restore kansio vie 1.5Gt tilaa, ei auta kuin windowsin uudelleen asentaminen, jolloin tuo kansio tyhjenee lähes kokonaan.

No, nyt itse asiaan.
Win 3.11 oli wiimeinen toimiva windows (graafinen dos), joka vei tilaa juuri sen verran mitä kiintolevylle asensit. Nykyiset windowsit tallentelee kaikkea ilman että kysyy lupaa siihen.

Windows 3.1 wordperfect sekä muutama peli vei kiintolevytilaa yhteensä n.20-50Mt, ja tuolla kokoonpanolla tekee vieläkin kaiken tekstinkäsittelyn/taulukkolaskennan.
Tekstinkäsittelyn kannalta word ei ole muuttunut mihinkään, lisää turhia ominaisuuksia on tietenkin tullut. Joita ei käytännössä edes tarvitse jos tekstiä kirjoitat.

Kuvankäsittelyohjelmat ovat kuvia varten.

Äänestä
  • Kille: niitä varmuuskopiointeja/palautustiedostoja ei muodostu kun ottaa järjestelmän palautuksen/system restoren pois käytöstä. Ainakin xp pro antaa siihen mahdollisuuden.
    Muuten olen tuon toisen kiintolevyn kannalla.
    Kun surffaa (tai kuluttaa päivänsä suomi24-keskustelussa) niin, nettilevy koneessa. Töiden astuessa kuvaan ei tarvitse kuin vaihtaa toinen levy koneeseen. Ainoa vaiva on sammuttaa välillä kone ja vaihtaa toinen siirtokotelo koneeseen - pari minuuttia.

    Äänestä

Mulla ei ole asennettuna mitään torjuntasoftaa, ei palomuuria eikä virustorjuntaa. Aikana käyttelin ZoneAlarmia ja Nortonin virustorjuntaa, mutta kun niihin ei tullut vuoteen mitään, niin otin ne pois käytöstä. Näillä eväillä olen pärjännyt:
- rautapalomuuri/reititin lähiverkon suojaksi
- päivitykset luetettavista paikosta
- ei piraattisoftaa
- ei näppäriä apuohjelmia
- Netscape selaimena ja sähköpostina

Äänestä

Tutustu MacOS X:iin, niin huomaat että konetta voi ylläpitää myös vähällä vaivalla. Ja viruksiahan OS X:lle on nolla, jos et tiennyt.

Lisäksi voit asennella koneeseesi vaikka satoja ei-ylläpito-ohjelmia ilman mitään haittaa ja käyttää yhtä aikaa ihan niin monia kuin haluat systeemin sekoamatta.

Ota sormes takaisin Bill-pirulta...

Äänestä
  • baanalle, täällä jaksetaan painiskella pc-ongelmien kanssa - toistaiseksi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


järkeä? kirjoitti:

Kun kaikki kiintolevyn tila menee ylläpito-ohjelmiin ja aika koneen huoltoon ja kunnossapitämiseen?
Pitää olla virustutkaa ja palomuuria, vakoilijoiden poistoa ja estoa, rekisterin pesua, laitteenjärjestelyä... pitää olla jatkuvasti eheyttämässä ja korjaamassa ja tyhjentämässä? Muuttamassa, sijoittelemassa, lajittelemassa, poistamassa?
Työkaluista on tullut itse tarkoitus ja koko tietojenkäsittely on yhtä noidankehää. Pitää olla hvyät ylläpito-ohjelmat, jotta kone toimii hyvin, jotta voi käyttää hyviä ylläpito-ohjelmia.
Kun antaa pirulle pikkusormen...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu