kumpaaan koulutukseen kannattaa siis mennä? kummasta saa paremmin töitä jne.. perustelujakin siis huolisin. kohta pitää valita.. kiitos etukäteen
catering/ravintolakokki
valinta edessä
81239
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Terve!
Ravintolakokki vai suurtalouskokki?
Molemmista saa töitä helposti. Ravintolakokki tosin varmasti helpommin suurtalouskeittiöstä kuin toistepäin.
Ravintoloissa on enemmän valinnan varaa, kun taas suurtalous on hieman enemmän samanlaista paikasta riippumatta. Myös ravintoloita on laidasta laitaan tasoltaan sekä erilaisia etnisiä jne.
Molemmissa on puolensa. Ravintolatyö on haastavampaa kun taas suurtalouskokit nauttivat 7-1430-työpäivistä. Kokkauksen glamour löytyy ravintoloista sekä paremmista pitopalveluista. Aterian hinnan vuoksi kun ei henkilöstöravintoloissa nautita kalliimpia raaka-aineita.
Valinta on sinun. Varmaan mielipiteeni paistoi kirjoituksesta läpi eikä sitä tarvitse tähän enää lisätä.
Kokki
Meilla taalla Austaraliassa on nuorilla alalle aikovilla aivan sama proplema. Kokki vai Catering?
Mielipiteeni ja vahva sellainen,on etta jos olet tai sinusta tulee taysin ammattitaitoinen kokki, niin samalla olet catering.
Ikuinen kadenvaanto on myos taalla onko ns. Catering manager tarpeellinen keskisuuressa tai pienessa ravintolassa, hotellissa tai clubilla?
Tosiasia on kuitenkin se, etta kokki osaa keittaa, mita caterigmanager ei taas useinkaan osaa ja jos niin vain peruscookingin. Hyva kokki ja keittiomestari on myos tarjoilutaitoinen ja osaa eri kattaukset ja tilata varastot ja myos henkilohallinnan jne.....
En kyllakaan tieda taman hetken koulutussisaltoa Suomessa catering patevyyden saantiin, mutta uskon etta koulutuslinjat menevat jokatapauksessa ristiin ja paallekkain kokin koulutuksen kanssa. Ja jos eivat mene niin koulutus on huonoa. Kapakkahommissa kun kaikki riippuu kaikesta ja toitakin on joskus tehtava siella sun taalla katsomatta mika on koulutuksen pohja.
Ja toinen fakta on se, etta harvoin kapakanperustaja on muu kuin kokki, kun puhutaan pikkuravintolasta. Silla taalla maailmalla ruoka on numero yksi ja alkoholi sen jalkeen. Suomessa se tahtoo olla toisinpain. Ravintolan sydan on keittio. Ruokaravitola ei yksinkertaisesti toimi jos keittio ei toimi.
mietintä jatkuu.. mitäs jos ei puhuta suurtalouskokista vaan palveluvastaavasta. koulusta saatu nfo on vähäistä.. kiitos jo vastanneille :)
Catering puolella opiskellaan sekä suurkeittiö-että ravintola puolen juttuja.
Opit tarjoileen, tekeen ihania ruokia, säätään juomien kaa. ja tarjoilemaan..
Ravintola puolella opit tekeen hyviä ruokia, tarjoileen, opiskeleen ranskaa. mutta et opi tekemään ihanaa ravintolaruokaa 1000 ihmiselle.
Catering parempi vaihtoehto, silloin olet kumpaakin. Mutta jos ravintola puolella aijot, olet vain yhtä..
catering-ala on monipuolisempi ja suurtalouskokeille on ennemmän töitä kuin ravintolakokeille, koska he osaavat valmistaa ruokaa henkilömäärästä riippuen. Ravintolakokit tuskin kykenee tekemään suurille henkilömäärille, ainakaan yhtä näppärästi. But it`s your choice!
miten on kun catering alalta valmistuu myös palveluvastaavia? tai ainakin esitteessä on että palveluvastaava, suurtalouskokki ni onko näillä sitten jotain eroa? kiitos vastauksista!
Suurtalouskokki toimii keittiössä kaikissa esikäsittelystä ruoanvalmistukseen , palveluvastaava toimii pääasiassa asiakaspalvelussa hoitaa linjastoa, tarjoilua ja enemmän asiakkaiden kanssa tekemisissä. Kuuluuhan siihen myös kaikkea muutakin niinkuin voit ajatella... Kiitokset, haukut yms....
Suurtalouskokki, joka hallitsee gourmet-tason ruoanlaiton vaikka 1.000 hengelle yhtäaikaa on kullanarvoinen sijoitus työnantajalle.
Palveluvastaavia on aina tarjolla, ja valittaen täytyy todeta, ettei koulutuskaan vielä kaikista hyvää asiakaspalvelijaa tee.
Mutta suurtalouskokki, jolla on vielä luontainen palveluasenne ja esiintymishalua myös yleisön edessä on jo vähintään platina-tasoa.