Ammattikoulussa opitaan käytäntyä, ollen amk liian terriittinen. Mitä apua on siitä hitsaajale eli juottajalle joka piiri levyn ohjeesta juottaa että hän sen tietäis miksi meenee just sillein silloin voisi Hän herra AMK ite sen kasata ja samala suunnittaa. Liika on AMK saanu ja vieny meiltä oikea ammattilaisilta ammatiopilaitosopiskelijoilta paino arvoa yrittäen amis nimenkin varastaa
Ammattikoulu vs.
amk.
3548
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
kyllä on kauhiaa menoa.Ei varmasti osaa aMk sitä kasata tai suunitaa.Etkä sinä.Siinä tarvi olla Korkiampi koulutus.Meilä on siihe tarvitava tieto-taito.että elkää te Ammikset sotkeko hommia
Taas yksi amiskalainen yrittää omalla palstallaan esittää korkeakouluopiskelijaa. Oikeinkirjoitus paljastaa tuollaiset feikit jo nimimerkistä. Amiksessahan ei juuri "terriaa" opetella.
"Ammattikoulussa opitaan käytäntyä, ollen amk liian terriittinen."
Mitä tarkoittaa terriittinen?
"Mitä apua on siitä hitsaajale eli juottajalle joka piiri levyn ohjeesta juottaa"
Ainakin siitä voisi olla se apu, että erottaa hitsaamisen (MIG/MAG/ym) piirilevyn juottamisesta. Ei oikein tule hyvää jälkeä, jos alkaa migillä hitsaamaan konkkia piirilevylle.
Toisekseen epäilen ainakin sinun oikeinkirjoituksen pohjalta, osaako ammattikoululainen edes lukea niitä ohjeita. Tai jos ne ohjeet ovatkin englanniksi tai vaikkapa saksaksi?
"[...] Hän herra AMK ite sen kasata ja samala suunnittaa."
Tekstistäsi ei ota mitään selvää, mutta minä voin kyllä selventää, että insinööri voi hyvin suunnitella sen piirilevyn, jonka sitten ammattikoulun käynyt kokoaa.