Onko kellään kokemusta korkkilattiasta? Olen nähnyt mainoksia, missä korkkilattia tehdään samanlaisista paloista kuin laminaatti tai parkettikin eli klick-klack elementeistä. Onko muita tapoja? Mitä maksaa? Ja mitä oeltte tykänneet. Tarkoitus olisi laittaa yläkertaan makuuhuoneisiin.
Korkkilattia
Valpuri
31178
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Parempaa lattiaa et makkariin saa, kuin korkki. Mikäli olet valmis maksamaan kunnon lattiasta.
Itsellä ei kokemuksia, mutta olen joskus liikkeessä kokeillut näytepalaa, ja kynnelläkin painaltaessa tulee naarmuja pintaan. Onko korkki todellakin näin huokoista vai liekö ollut huonolaatuista?
Todennäköisesti ollut huonolaatuista korkkia. Korkkilattia on korkkitammen kaarnaa. Korkin solukko on onttoa ja jokainen solu sisältää ilmaa. Tämä tekee korkista kimmoisan, palautumiskykyisen ja hyvin lämpöä eristävän. Hiottu eli käsittelemätön korkkilattia on huokoinen ja se imee rasvaa ja likaa itseensä. On aika kestävä materiaali. Yleisimpiä julkisissa tiloissa.