Mistä virolaista/venäl. MUSAA?

Sanokaapa Tallinnaa paremmin tuntevat mistä löytyisi virolaista ja venäläistä musaa (poppia) siitä sataman lähettyviltä tai ainakin sellaisen matkan päästä, että kerkee takaisin laivaan muutaman tunnin kuluttua? En siis etsi mitään Gimmeli-piraatteja vaan virolaista ja venäläistä tanssimusaa (Vanilla Ninja, Ruki Vverh, Reflex..jnejne...). Entä miten venäjän kielellä pärjää Tallinnassa? Osaan hiukan viroa ja haluaisin puhua sitä tai venäjää, jota osaan huomattavasti paremmin? Suomea en haluaisi puhua...Paljonko aidot (?) virolaiset cd:t maksaa suunnilleen? Aitäh avusta :-)!!!!
61266
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

200 m satamasta lähin paikka SADA Market löytyy
musaa. Venäjän kielellä pärjäät hyvin. Mutta Viro-
laiset ei niin mielellään puhu Venäjää!

Äänestä

Vabaduse väljakun länsilaidalla on (Vanhasta kaupungista minuutin kävelymatka) alikulkutunneli Kaarli puiesteen ali. Tunnelissa on kukkakauppaa, videovuokraamoa ja levykauppa juuri sinua varten, uskoisin. Putiikki on pieni, mutta sieltä löytyy virolaista ja venäläistä musaa suht edullisin hinnoin. Omistaja tai ainakin myyjät ovat venäjänkielisiä, joten sekin natsaa. Sieltä itsekin suurimman osan virolaisista levyistäni olen ostanut.

Hypermarketeissa (esim. Prisma) on myös kohtuullinen valikoima. Syvän sortimentin omaava Lasering -ketjuun kuuluva liike on ainakin Narva maantee 13:ssa (siis hyvin lähellä satamaa). Ja onhan noita Vanalinnas myös.

Levyjen hinnat ovat 70-130 kroonin ja tuplakokoelmat 200:n hujakoilla. Noudattavat siis sitä samaa logiikkaa kuin markka-aikana: mikä tahansa tuote virossa maksaa saman lukumäärän krooneissa, kuin vastaava tuote suomessa markoissa. Siis sata markkaa on sata kroonia.

Niin ja puhu vaan venäjää, jos se sinulta luonnistuu. Onhan etniseltä taustaltaan eestiläisten osuus Tallinnan väestöstä kuitenkin vain 49,5 prosenttia.

Jatku sinu eesti ja vene keele omandamisel!

Äänestä
  • Kiitos paljon vastauksista! Niistä kaikista... Tähän negatiivisempaan vastaukseen sen verran, että Tallinnaan menen nimenomaan siksi, että haluan puhua ja oppia lisää viroa ja mikäli virontaitoni ei riitä tai vastassa on ihminen, joka sitä ei osaa niin puhun mielelläni venäjää. Mikäpä sen parempaa kieli ja kulttuuriharjoittelua olisikaan! Ja virolaisesta ja venäläisestä musasta olen valmis maksamaan hyvän hinnan, sen verran paljon olen retkussa siihen :-)!

    Äänestä

  • ainakin sellainen käsitys, että ne sadamarketin yms. levymyyjät ei osaakaan muuta kuin venäjää ja huonoa suomea.

    Äänestä

  • on. kirjoitti:

    ainakin sellainen käsitys, että ne sadamarketin yms. levymyyjät ei osaakaan muuta kuin venäjää ja huonoa suomea.

    Vuosikausia olen tehnyt parhaat musiikkiostokseni ihan Tallinnan keskustasta Raatihuoneen takana olevasta musiikkikaupasta.
    Siis kun tulet Viruhotellin suunnasta kukkakojukatua ylöspäin, menet ohi suomalaisten suosiman "Ölletuvan" parikymmentä askelta, siinä se on. Aina ihmettelin miksi juuri kukaan liikettä ei "löytänyt".
    Aitoa kunnon eestipoppia ja rokkia alle mustamäen feikkihintojen !
    Ja muutakin musiikkia.
    Armad eestlased, sanokaapa, onko kauppa vielä olemassa ?
    Viimeisestä käynnistäni on toista vuotta ainakin.

    Äänestä

  • Mistä löytäisi viron kansanmusiikkia jota soitetaan esim Guldne Nötsi Körtsissä. Tulee kesä ja purjehdukset mieleen ja hyvälle tuulelle?

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


väga tore kirjoitti:

Sanokaapa Tallinnaa paremmin tuntevat mistä löytyisi virolaista ja venäläistä musaa (poppia) siitä sataman lähettyviltä tai ainakin sellaisen matkan päästä, että kerkee takaisin laivaan muutaman tunnin kuluttua? En siis etsi mitään Gimmeli-piraatteja vaan virolaista ja venäläistä tanssimusaa (Vanilla Ninja, Ruki Vverh, Reflex..jnejne...). Entä miten venäjän kielellä pärjää Tallinnassa? Osaan hiukan viroa ja haluaisin puhua sitä tai venäjää, jota osaan huomattavasti paremmin? Suomea en haluaisi puhua...Paljonko aidot (?) virolaiset cd:t maksaa suunnilleen? Aitäh avusta :-)!!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu