Ruotsinkielen expertit. Hjelp!

Vanhassa jakokirjassa (1800-luvulta) on erään saaren kohdalla sana "mofa" Mitäs se tarkoittaa suomeksi?
41013
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Eiköhän tuo tarkoita vaaria eli isoisää.

Äänestä
  • Luultavasti lyhenne sanasta morfar eli äidinisä. Pappa/isoisä siis äidin puolelta.

    Äänestä

  • Liisu kirjoitti:

    Luultavasti lyhenne sanasta morfar eli äidinisä. Pappa/isoisä siis äidin puolelta.

    .. famu on sit mummo, isän puolelta :) varmaan jo arvaat, miten se muodostuu..

    Tietääkseni ei kuitenkaan sanota fafa tai mumu.. :D

    Äänestä

  • Liisu kirjoitti:

    .. famu on sit mummo, isän puolelta :) varmaan jo arvaat, miten se muodostuu..

    Tietääkseni ei kuitenkaan sanota fafa tai mumu.. :D

    ...no kyllä ainakin faffa ja mummu olen kuullut.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Veke kirjoitti:

Vanhassa jakokirjassa (1800-luvulta) on erään saaren kohdalla sana "mofa" Mitäs se tarkoittaa suomeksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu