Avensis on susi

Tietyn valmistusjakson Toyota Avensis -mallien takajarrusatuloissa on havaittu koneistusvika, joka saattaa johtaa jarrunestevuotoon. Jarrunesteen vuotaminen voi johtaa jarrujen tehon heikkenemiseen, jos ajoa jatketaan nestemäärän varoitusvalosta huolimatta.
Toyota on käynnistänyt kampanjan, jossa kaikki kyseisenä ajanjaksona valmistetut Avensikset kutsutaan korjaamolle. Takajarrujen sylinterit tarkastetaan ja tarvittaessa uusitaan....

Tuulilasi

Heh, siinä teidän niin paljon ylistetty Toyota.
Tietolähteiden mukaan Toyotat ovat jopa parhaimpia ruostumaan, viimeviikolla uutisissa.
163111
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Ajattelepa sitä että Avensiksessa on ollut Toyotaksi enemmän vikoja kuin tavallista eurooppalaisuuden vuoksi. Mutta kuitenkin merkittävästi vähemmän kuin euromerkeissä. Eli jos sanot että Avensis on huono se tarkoittaa että euromerkit ovat vielä paljon huonompia.

Äänestä

"Tietyn valmistusjakson Toyota Avensis -mallien takajarrusatuloissa on havaittu koneistusvika, joka saattaa johtaa jarrunestevuotoon."

Ja tämäkö tekee Avensiksestä suden? No kyllä kaikki tilastot kertovat sen, että onko se susi vai ei.

Sitä vain ihmettelen, että mistä kaltaisiasi pellejä riittää. Kun selaili noita juttuja taaksepäin, niin suurin osa jutuista oli ihan täyttä paskaa ja provoa. Sitten täällä itketään kun muka Tojon omistajat käyvät häiriköimässä muilla palstoilla. Ja paskat sanon minä, samat saata***n pellet ne leikkii joka osiolla. Sitten kun noita asiattomuuksia putsataan, niin alkaa hirvittävä ulina seriffiä ja ylläpitoa vastaan. Se on poijjaat jämpti niin, että ylläpito ei poista asiallisia viestejä. Jos viestisi on poistettu, niin kannattaa kyllä katsoa peiliin.

Niin kuin tuossa aijemmin olen sanonut, niin kannattaa aina ilmoitella asiattomista viesteistä.

Äänestä

Ainakin vika myönnetään reilusti ja jos vioittunut osa havaitaan, se vaihdetaan. Tekevälle sattuu, joskus jopa virheitä. Reilun pelin pelaaja myöntää mokan ja korjaa sen. Ilmeisesti vika menee takuuseen vaikka ehdot olisikin ylittyneet, miten onkaan muilla valmistajilla, kysympä vaan uteliasuuttani?

Äänestä

Tapaus koskee vanhaa mallia johon suomessa on kai jokunen jarru satula vaihdettu. Omaan vaihtoivat toisen vaikka ei vuoto niin suurta ollut että olisi 15000 matkalla havaittavasti kupissa vajennut. 15000 on huoltoväli milloin pelti avataan, koska toyotassa sitä ei muuten tarvitse avata jos ei ole lasinpesunesteen lisäys tarvetta. D4D ei siis öljyä kuluta. Niin kuin useat saksalaiset. Vaikka vw:n tdi onkin ominaisuuksiltaan parempi niin pidän Toyotaa luotettavampana kuin vw tai puhumattakaan muista halpis saksalaisista.

Äänestä
  • Vaikkapa esim. 530D, ajettu reilu 170 tkm, ei vie ölkkää yhtään..

    Äänestä

  • Jape kirjoitti:

    Vaikkapa esim. 530D, ajettu reilu 170 tkm, ei vie ölkkää yhtään..

    että auto ei kuluta yhtään öljyä, niin se on sen merkki että koneen voitelu ei toimi. Eli jos kone on kunnossa niin se kuluttaa öljyä, tarkoitan tällä että ei kuitenkaan niin paljon että tarvitsisi lisätä esim.15tkm aikana, mutta kuitenkin.

    Äänestä

  • Jape kirjoitti:

    Vaikkapa esim. 530D, ajettu reilu 170 tkm, ei vie ölkkää yhtään..

    käy niin, että öljy ikäänkuin lisääntyy...

    Äänestä

  • Nykyautot, jopa bensa vehkeet ovat ruvenneet lähes merkistä riippumatta kuluttamaan öljyä johtuen tiukentuneista päästömääryksistä. Öljykalvolla estetään palokaasujen pääsy kampikammioon. Näin eivät koneet enään huohota kuin ennen.

    Äänestä

  • Minä itse. kirjoitti:

    Nykyautot, jopa bensa vehkeet ovat ruvenneet lähes merkistä riippumatta kuluttamaan öljyä johtuen tiukentuneista päästömääryksistä. Öljykalvolla estetään palokaasujen pääsy kampikammioon. Näin eivät koneet enään huohota kuin ennen.

    Mitä väljempi kone alunpitäen, sitä ennemmän se huohottaakin.
    Ja sitä nopeammin se kuluukin loppuun.
    Tiukemmalla koneella paremmat päästöt...väljällä palaa lisäksi öljyä ja muodostuu pahantuoksuiset pakokaasut ja isommat päästöt...niin se menee.

    Äänestä

Pahempana ongelmana pitäisi tuota vvt-i koneiden öljynsyöntiä joten kun takuu menee autosta umpeen niin vaihtoon !

Äänestä
  • tuo nyt on? Lisää öljyä ja menoksi. Kulutushan ei johdu mistään viasta, vaan valmistustoleransseista. Kummallista, että ollaan pelko perseessä tästä öljynkulutuksesta. Eri asia on vanha ja väljäksi käynyt kone tai venttiilinohjaimien hapertuminen. Osataanhan pesunestettäkin lisätä. Ja vielä melkoisella euromäärällä.

    Äänestä

Olisi kyllä jatkuvat pitkät jonot Opel- tai Ford-korjaamoilla jos kyseiset merkit kutsuttaisiin noinkin pienen vian takia takuukorjauksiin. Eivät ehtisi normaaleja huoltoja tekemäänkään.

Äänestä
  • Jarruvika ei ole mikään pikkuvika.Jarrut ovat auton ainoa hidastin joka säästää ihmishenkiä.

    Äänestä

  • Vili kirjoitti:

    Jarruvika ei ole mikään pikkuvika.Jarrut ovat auton ainoa hidastin joka säästää ihmishenkiä.

    ....jarruviat on otettava vakavasti.

    Jos nyt kuitenkin tarkastellaan asiaa järkevästi, kyseessä oleva vuoto takajarrusatulassa tarkoittaa käytännössä sitä, että jarrut eivät katoa yht'äkkiä varoittamatta ja vaarallisesti.

    Ja muistutuksen vuoksi:

    Em. valmistussarja koskee vanhan mallin levyjarrullisia facelift malleja ja kyseisistä viallista sarjaa on Suomessa myyty n. 1500kpl. (Vai oliko se Suomeen ja Baltiaan, en muista) Tilastonikkarit voivat kaivaa Avensisten kokonaismyynnin.

    Myöskään kaikkia 1500kpl ei välttämättä tarvitse korjata, ne vain TARKASTETAAN.

    Äänestä

Perheessämme on kolme autoa, saksalainen ja ruotsalainen ns. laatupeli sekä Avensis, jonka takuuajan lähestyessä loppuaan vietiin muutenkin määräaikaishuoltoon. Olivat vaihtaneet kaikki jarrusysteemit uusiksi, vaikkei mitään oireita ollut kommentilla, että kun näkyy tuo takuuaikakin olevan pian lopussa niin turvattiin kilometrit vuosiksi eteenpäin. Jouduin vähän odottelemaan huollon valmistumista, joten tarjottiin lounas ja tuotiin avaimet käteen. Auto odotti pestynä. Tällaista on laatuautoilu.
Noihin kahteen ns.laatuautoon on myös uusittu osia ja kalliilla; alatukivarsia, palloniveliä, ikkunannostimia, keskuslukitusongelmia ja jarruja herkistelty useampaan kertaan ja kaikki omalla kustannuksella. Tuntikausien odottelua ja muuta vaivannäköä, lisäksi vielä erittäin hinnakkaat määräaikaishuollot. Tielle ei ole vielä onneksi jättäneet. Niin, että revi siitä susijuttua!!!

Äänestä
  • Kirjoituksesi muistuttaa epäilyttävästi otsikointia myöten ylempänä olevaa Aven myyntithreadia. Yritäpä muistella, vaihdoitko Aven vai haitko sen huollosta ja oliko lounaan päälle pullakahvit vai smurffilimsaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


...kuin toyotat yleensä kirjoitti:

Tietyn valmistusjakson Toyota Avensis -mallien takajarrusatuloissa on havaittu koneistusvika, joka saattaa johtaa jarrunestevuotoon. Jarrunesteen vuotaminen voi johtaa jarrujen tehon heikkenemiseen, jos ajoa jatketaan nestemäärän varoitusvalosta huolimatta.
Toyota on käynnistänyt kampanjan, jossa kaikki kyseisenä ajanjaksona valmistetut Avensikset kutsutaan korjaamolle. Takajarrujen sylinterit tarkastetaan ja tarvittaessa uusitaan....

Tuulilasi

Heh, siinä teidän niin paljon ylistetty Toyota.
Tietolähteiden mukaan Toyotat ovat jopa parhaimpia ruostumaan, viimeviikolla uutisissa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu